Головна Новини Суспільство події Підсумки останнього тижня осені: наростаюча ізоляція Росії та нові виклики для українського бізнесу
commentss НОВИНИ Всі новини

Підсумки останнього тижня осені: наростаюча ізоляція Росії та нові виклики для українського бізнесу

Ракетні обстріли та наступний частковий блекаут призведуть додатково до близько 4% падіння щоденного товарообігу. Загалом блекаути коштуватимуть до 2% додаткового падіння ВВП цього року

27 листопада 2022, 17:45
Поділіться публікацією:

Спеціально для видання "Коментарі" експерти оцінили підсумки останнього повноцінного тижня осені, розповівши, що найважливіше для України сталося на політичному, дипломатичному та економічному фронтах.

Підсумки останнього тижня осені: наростаюча ізоляція Росії та нові виклики для українського бізнесу

Удари по енергооб'єктам України. Фото: з відкритих джерел

Ми спостерігаємо посилення тенденцій поступової міжнародної ізоляції РФ

Керівник Центру правового аналізу та дослідження політичних ризиків, адвокат Михайло Дяденко наводить такі оцінки минулого тижня:

"Якщо говорити про зовнішньополітичний контекст, то ми спостерігаємо посилення тенденцій поступової міжнародної ізоляції Росії, включаючи як економічний, так і політичний аспекти. Одна з ключових подій у цьому напрямку — рішення Європарламенту про визнання Росії державою-спонсором тероризму. І хоча це рішення політичне і не тягне за собою прямих і швидких юридичних наслідків, воно все ж таки суттєво вплине на подальші тенденції щодо ізоляції Росії".

За словами експерта, наступні кроки у цьому напрямі здійснюватимуться паралельно – винесення питання на Раду ЄС та інші інституції Євросоюзу, ухвалення відповідних рішень національними парламентами тощо.

"У цьому ж ракурсі варто розглядати заплановане засідання у Берліні міністрів юстиції G7 щодо обговорення питання покарання росії за військові злочини в Україні. Фактично все йде до того, що будь-який бізнес, будь-яка легальна економічна активність з Росії будуть або не можливі, або жорстко обмежені і зарегульовані", – пояснює Михайло Дяденко.

При цьому, зазначає він, залишиться експорт нафти та газу, продовольства, але у жорстких рамках, схожих на програму "Нафта в обмін на продовольство".

Ну, а вже наступного року, вважає експерт, можна очікувати перших конфіскацій активів Росії як компенсацію за збитки, завдані Україні, внаслідок військової агресії та ракетних терористичних атак.

Необхідне проведення антикорупційної податкової реформи

Доктор економічних наук, генеральний директор групи компаній Advanter Group Андрій Длигач зазначає, що цього тижня Advanter Group спільно з Дія.Бізнес та Центром розвитку інновацій завершили чергову (дев'яту) хвилю досліджень стану та перспектив бізнесу.

"Найбільшою проблемою для бізнесу стало блокування податкових накладних. 50,4% підприємств зіштовхнулися із цим явищем, – наголошує експерт. – Вкотре бачимо, що чинна податкова система не відповідає існуючому рівню економічного розвитку та поточним викликам. Більше того, ця система, яку обстоює голова профільного Комітету ВР Данило Гетманцев та деякі експерти, сприяє зростанню корупції в країні".

За підрахунками базованих на даних ДПС та дослідженнях Advanter Group, понад 160 млрд грн фактично виведено з обороту бізнесу через зловживання чиновників у податковій сфері, наголошує Андрій Длигач. Висновок, за його словами, очевидний – необхідне проведення антикорупційної податкової реформи.

"Ракетні обстріли та наступний частковий блекаут призведуть додатково до близько 4% падіння щоденного товарообігу. Загалом блекаути коштуватимуть до 2% додаткового падіння ВВП цього року, – попереджає експерт. — Так, UBI (Ukrainian Business Index), що показує настрої бізнесу, знизився до 30 пунктів, порівняно з 33 у вересні. Це свідчить про скорочення ділової активності (досі показник зростав із червня). Явний сигнал для економічного блоку уряду, що питання податкової реформи та доступу бізнесу до фінансових ресурсів – це питання виживання української економіки".

Але були на минулому тижні і позитивні моменти, зазначає Андрій Длигач. Так, з'явилася визначеність із покриттям дефіциту нашого державного бюджету на наступний рік – завдяки рішенням щодо відповідних фінансових вливань в Україну з боку США та ЄС.

"Також ще цього року ми маємо отримати додаткову фінансову допомогу від наших партнерів, – нагадує експерт. – Важливим є посилення координації в економічному блоці уряду та Офісу президента для отримання фінансування на швидке відновлення української інфраструктури вже наступного року".

Залишається питання – як функціонуватиме бізнес, враховуючи проблеми з електроенергією та зв'язком

Політичний експерт Богдан Бондаренко вважає, що серйозні відключення електроенергії, які були протягом тижня після чергової ракетної атаки Росії на енергосистему України, показали низку ключових моментів.

"Перше – такі удари продовжуватимуться. І Кремль цього навіть не приховує. Рано чи пізно (найшвидше – рано) ми опинимося в ситуації, коли наша мережа буде змушена зупинитися на більш тривалий період часу, ніж день-два. І до цього треба бути готовим. Друге – суспільство показало непогану реакцію на те, що відбувається. Достатньо зібрано, стійко відреагували на новий акт терору українці", – наголошує експерт.

Але, продовжує він, залишається питання – як функціонуватиме бізнес з огляду на проблеми з електроенергією та зв'язком. І це, упевнений Богдан Бондаренко, стимул владі подумати – як не просто протистояти такому терору, не просто максимально швидко відновлювати пошкодження та допомагати домогосподарствам, а й – не дати остаточно обвалитися і без того підкошеній війною українській економіці.

Читайте також на порталі "Коментарі" — прогноз для України: чого очікувати у фронтовому, економічному, зовнішньополітичному сенсі.Читайте Comments.ua в Google News

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб першими дізнатися про найважливіші події!


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/
comments

Обговорення

Новини

Підписуйтесь на повідомлення, щоб бути в курсі останніх новин!