Відбулося чергове (19-те) засідання Контактної групи з питань оборони України у форматі "Рамштайн". Німеччина пообіцяла в рази збільшити постачання ЗСУ боєприпасами. Також вона та Франція уклали угоду про посилення української протиповітряної оборони. Запущено також коаліцію дронів (під лідерством Латвії), коаліцію у сфері розмінування (під лідерством Литви), є результати роботи над спільним виробництвом артсистем та снарядів, повідомив глава Міноборони України Рустем Умєров. Глава Пентагону Ллойд Остін вкотре наголосив, що Захід не відступить у підтримці України. Які висновки можна зробити за підсумками Рамштайну-19? Чи будуть зрушення у посиленні обороноздатності України? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.
Контактна група "Рамштайн". Фото: з відкритих джерел
Зустріч стала важливим сигналом для РФ
Професор кафедри політичних наук у КНУ ім. Шевченко, політолог Ганна Малкіна наголошує, що Рамштайн-19 – важлива подія для України. Як загалом формат, який на постійній основі демонструє єдність союзників та готовність допомогти нам перемогти у війні з Росією.
"Окрім реальної військової допомоги, яка стояла в центрі обговорення, ця зустріч стала важливим сигналом для РФ: країни Заходу не відступлять у своїй рішучості підтримувати Україну і такої бажаної "втоми від війни" вони не мають. Навпаки, вони готові нарощувати військову допомогу та збільшувати свої оборонні бюджети", – пояснює політолог.
Щодо зрушень у посиленні обороноздатності України, то тут більше оптимізму, ніж песимізму, вважає вона.
"В останні кілька місяців країни Заходу чітко усвідомили загрозу для себе, що виходить від РФ, що випливає із заяв, наприклад, міністра оборони Німеччини Бориса Пісторіуса, голови військового комітету НАТО Роба Бауера, голови генштабу ЗС Великобританії Патріка Сандерса та багатьох інших. Очевидно, що наші союзники прагнутимуть закінчення війни на території України. Ніхто не хоче, щоб театр бойових дій поширився далі із залученням до нього громадян Євросоюзу. Саме тому забезпечення України всією необхідною допомогою має пряму кореляцію із національними інтересами кожної окремо взятої країни ЄС", – пояснює Ганна Малкіна.
В даному випадку, продовжує вона, наші партнери не просто роблять заяви про підтримку, а й нарощують військову міць.
"Цікаві цифри були нещодавно опубліковані у латвійському виданні The Insider. Там йдеться, що оборонні бюджети країн НАТО зросли до половини загальносвітових і становили 1,1 трлн. доларів. Шляхом нехитрих розрахунків можна встановити, що оборонний бюджет РФ (а це 65,9 млрд доларів) становить лише 5,9 відсотка від потужностей Північноатлантичного альянсу. І це означає, що у разі реального зіткнення НАТО і РФ остання не матиме жодного шансу на перемогу", – зазначає експерт.
Водночас, наголошує він, Україна, як і раніше, стикається з обмеженими постачаннями озброєння, які не дають можливості проводити контрнаступальні операції.
"Таку ситуацію можна пояснювати обережністю партнерів та їхнім страхом, що Володимир Путін може у якийсь момент натиснути на ядерну кнопку. Безумство російського диктатора ні для кого не залишається секретом. Останнє інтерв'ю Такеру Карлсону – яскраве підтвердження цього. Тому хоч ми і не можемо сказати, що військову допомогу Україні буде припинено, але ми маємо розуміння, що ця допомога буде дозованою", – резюмує Ганна Малкіна.
Допомога Україні продовжується
Політтехнолог, офіцер ЗСУ Віктор Таран поділився таким коментарем:
"З тих заяв, що зроблено за підсумками чергового "Рамштайну", стає очевидним – незважаючи на спроби російської пропаганди та її агентів показати, що Європа та світ нібито втомилися від України, допомога буде припинятися, ця допомога триває. І у певних позиціях – посилюється".
Україна, наголошує експерт, отримує безпекові та інші гарантії. Захід продовжує зміцнювати наші Сили оборони.
"Це дуже добре. Особливо на тлі того, що відбувається з пригальмовуванням військової допомоги з боку США", – наголошує Віктор Таран.
Читайте також на порталі "Коментарі" — чи можна шляхом санкцій змусити Росію зупинити війну: на який крок має зважитися Захід.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.