Рубрики
МЕНЮ
Slava Kot
Викладач з Університету Калгарі Пол Фейрі має цікаве хобі — збирати вирізки з старих газет. Раніше Фейрі публікував у соцмережах прогнози сторічної давності на 2023 та 2024 роки, а тепер настав час цього року. Портал "Коментарі" підібрав найцікавіші прогнози Фейрі, які він знайшов про 2025 рік, що були зроблені у 1925.
Професор Арчибальд Лоу. Фото з відкритих джерел
Пол Фейрі найбільшу кількість прогнозів з 1925 року про 2025 знайшов від британського вченого та винахідника професора Арчибальда Монтгомері Лоу, який написав книжку під назвою "Майбутнє". Лоу змальовує фантастичну картину світу у якій все буде бездротовим, зокрема і передача електроенергії.
Ось як британський вчений описав сніданок у 2025 році, зокрема передбачив існування доставки їжі, телефонів та телебачення, яке лише запатентували у 1925 році.
"Під час сніданку, який може прийти трубкою з комунальної кухні, грамофон читатиме ранкову газету, повідомляючи людині всі новини, тоді як "телевізійна" машина замінить щоденні газети. Потім людина поїде до свого офісу на власному автомобілі, який підвезе ліфт до дверей його кабінету. Якщо їй потрібно кудись йти, рухомі тротуари доставлять людину без зусиль, а автоматичні телефони будуть скрізь, що дозволить не набирати номер через оберти диску", – передбачав Лоу.
Вчений також передбачив великі та швидкі пасажирські літаки та розвивав ідею дирижаблів.
"У 2025 році нашої ери з’являться флоти гігантських літаків, здатних перевезти п’ятдесят пасажирів із Лондона до Парижа й назад за пару годин або до Константинополя між сніданком і вечерею; тоді як для тих, хто не поспішає, будуть дирижаблі-експреси на десятках маршрутів, здатні перевезти п’ятсот пасажирів з Лондона до Единбурга за три години або через Атлантику між світанком і сутінками літнього дня", — писав професор.
Лоу вважав, що у 2025 році всі злочини будуть розглядатися як хвороба, повністю зникне нафта, а куріння тютюну піде в минуле. Ще одним пророцтвом британця були будильники та повсюдне облисіння людей.
"Пересічну людину 2025 року розбудить радіобудильник. Їй знадобиться кілька хвилин радіопроцедури, щоб підтримувати фізичну форму та бадьорість до робочого дня. Буде витрачено небагато часу на те, щоб одягнути суцільний костюм із синтетичної тканини та капелюх — останній носитиметься майже безперервно через те, що тоді облисіння буде майже повсюдним", — прогнозував Лоу.
Цікаво, що до того як з’явились будильники, людей у Британії вранці будив на роботу "стукач" — людина, яка ходила від дому до дому, стукаючи своєю довгою дерев’яною палицею по вікну. Ця практика майже повністю зникла в Британії до 1950-х, а останні "стукачі" працювали аж до 1970-х років.
Крім Лоу, також робили прогнози на 2025 рік й інші люди. Наприклад в одній з газет йшлося про те, що сьогодні ми могли б назвати онлайн-банкінгом та хакерськими атаками.
"Підписи на чеках можуть бути надіслані бездротовим зв’язком до банку, тоді як касир за усім спостерігатиме за "телевізором". Бездротовий зв’язок так само допоможе грабіжнику, який, ймовірно, знайде приховані цінні речі за допомогою портативних радіоприладів та інших електричних методів", — йшлось в газеті, де слово телевізор було новим та бралось в лапки.
Гірничий інженер Роберт Н. Коце передбачав, що у 2025 році буде існувати можливість пошуку золота в землі за допомогою бездротового зв’язку.
"Сер Роберт заявляє, що в майбутньому, скажімо, через 100 чи 200 років наука відкриє геологію Землі на глибину в милю. Він вважає, що будуть розроблені методи, за допомогою яких геологи зможуть зазирнути в земну кору", — повідомлялось у газетній вирізці.
100 років тому вважали, що книги будуть мати близько 30 тис. сторінок.
"Книги 2025 року нашої ери, ймовірно, будуть надруковані на нікелевих аркушах, настільки легких і тонких, що один том міститиме 30 000 сторінок, і сторінки будуть більш гнучкими та міцними, ніж папір. Таким чином можна буде розмістити на одній полиці еквівалент двох тисяч наших нинішніх томів, і кожна книга важитиме менше фунта. Містер Едісон уже виготовив фунт цих нікелевих листів, нескінченно легших і гнучкіших, і набагато міцніших, ніж папір, ціною в п’ять шилінгів", — йдеться в газеті.
В книзі Е. Е. Фурн’є д’Альбю 1925 року, яка має назву "Quo Vadimus?" ("Куди ми йдемо?"), описали онлайн-трансляції та об’єднання людської раси.
"Через сто років об’єднання людської раси буде завершено. Земля вже є мережею ліній і кабелів, що з’єднує континент з континентом. Невдовзі оратор матиме стіл та залу для аудиторії, а привілей звертатися до людської раси буде цінуватися вище коронації", — прогнозували у 1925 році.
Не всі прогнози були вдалими. У 1929 році газета Daily Express з деяким обуренням повідомила, що професор Арчибальд Лоу був у певному сенсі "явним консерватором", який вважав, що минуть століття, перш ніж "жінки наблизиться до чоловіків за інтелектом", і лише тоді, коли вони візьмуть "фізичні характеристики чоловіків".
В іншій газеті прогнозували, що найбільшим містом світу у 2025 році стане Сан-Франциско. На другому місці буде Нью-Йорк, а трійку лідерів замикатиме Сідней чи Мельбурн. Ще в одному прогнозі на 2025 рік, прихильник контролю за народжуваністю Генрі Ф. Флетчер вважав, що через 100 років світ досягне "точки насичення", коли буде недостатня кількість їжі, яка може прогодувати людей.
Раніше портал "Коментарі" повідомляв про прогнози сторічної давності на 2023 та 2024 роки.
Також "Коментарі" писали про те, як британське видання Financial Times дало 20 передбачень на 2024 рік. З них збулось 15, зокрема одне про Україну.
Новини