Президент України Володимир Зеленський заявив, що остаточно компроміси на переговорах між Україною та Росією вирішуватиме всеукраїнський референдум. Йдеться, зокрема, про питання гарантій безпеки, тимчасово окупованих територій Донбасу та Криму . Як розцінюєте такі заяви? Наскільки реалістичним є такий референдум? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Володимир Зеленський. Фото - сайт Офісу президента України
З погляду законодавства України як півострів, так і тимчасово окуповані території Донбасу продовжують залишатися Україною
Політичний експерт Денис Гороховський не дуже уявляє, як в умовах війни можна провести референдум, наприклад, про статус АР Крим з огляду на те, що з точки зору законодавства України як півострів, так і тимчасово окуповані території Донбасу продовжують залишатися Україною. Тобто – референдум має відбуватися і там.
"Якщо його проводити виключно на територіях, контрольованих Україною, його результати ніколи не визнає РФ, – підкреслює експерт. – Не кажучи вже про те, що сьогодні Маріуполю, Чернігову та ще десятку менших міст явно не до "голосувань". Адже йдеться саме про проведення референдуму у воєнний час, як елемента домовленостей з РФ, необхідних для завершення війни".
За словами Дениса Гороховського, є ще й другий аспект: для можливої зміни статусу окремих територій необхідне внесення змін до Конституції, що заборонено за чинного воєнного стану.
"Скасовувати воєнний стан під час бойових дій влада навряд чи ризикне. Тому ми маємо патову ситуацію", – резюмує експерт.
Ніхто не проводитиме референдум під дулами автоматів
Керівник політико-правових програм в Українському центрі суспільного розвитку Ігор Рейтерович вважає, що ця заява Зеленського має у якомусь сенсі рамковий характер. І це не стосується тактичних завдань – припинення війни, виведення російських військ.
"Ми розуміємо, що за таких умов – під час воєнного стану – провести референдум неможливо. І тому що це буде антиконституційно, тому що частина території України контролюється російськими військами. Тож скоріше ця заява, яка окреслює ймовірність внесення змін до Конституції України. Але вже після того, як російські війська буде виведено з нашої території", – пояснює експерт.
З питань того ж таки позаблокового статусу України – зрозуміло, що сам президент ухвалити таке рішення не зможе, підписуючи якийсь рамковий договір з РФ. Адже відповідно до Конституції такі рішення приймаються народом, парламентом, а не одноосібно главою держави, зазначає Ігор Рейтерович.
"Отже, схоже, ми побачили інформаційне закидання від Зеленського, спрямоване на різні аудиторії. І на внутрішню. І на зовнішню, включаючи РФ (мовляв, ми готові подумати над темами, які хвилюють Росію, при цьому всі глобальні питання обговорюємо з народом, а не як Кремль, з вузьким колом осіб, наближених до глави держави) і Захід (показати, що переговори просуваються, але важливі рішення прийматимуться лише після консультацій із громадянами України). Щодо проведення референдуму тут і зараз – нічого такого Зеленський не говорив. Тож не слід розганяти "зраду". Ніхто не проводитиме референдум під дулами автоматів", – упевнений експерт.
Саме тому він вважає цю заяву президента рамковою. Яка демонструє, що ми можемо якісь питання обговорювати. Але Україна НЕ МОЖЕ визнати той самий Крим територією РФ. Проте є варіант винесення на референдум питання, наприклад, як розцінювати статус цих територій – тимчасово анексовані, тимчасово окуповані тощо…
"При цьому питань після цієї заяви залишається більше ніж відповідей, – зізнався Ігор Рейтерович. – Сподіваюся, невдовзі з'явиться більше деталей. За ідеєю, процедура має бути такою: підписується якийсь рамковий документ, відбувається виведення російських військ, а потім засудження глобальних питань, пов'язаних із нейтральним статусом України, нашим позиціонуванням щодо статусу Криму та ОРДЛО, гарантіями безпеки".
Читайте також на порталі "Коментарі" – у Генштабі розповіли, на скільки в окупантів ще вистачить запасів боєприпасів та продовольства.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.