Демарш Росії на засіданні ТКГ: чому переговори знову зайшли в глухий кут

Засідання Тристоронньої контактної групи щодо Донбасу знову закінчилося безрезультатно. Експерти розібралися в причинах провалу

Пройшло чергове засідання ТКГ з Донбасу. Фактично безрезультатно, про що повідомив один із учасників української сторони переговорів Сергій Гармаш. Які основні висновки можна зробити? Чому на засіданнях практично не порушується тема ковід-катастрофи в ОРДЛО? Чому взагалі переговори, що у Мінському, що у Нормандському форматі ніяк не вийдуть із глухого кута? На ці непрості запитання спробували знайти відповіді в інтерв'ю порталу "Коментарі" з нашими експертами.

Зеленський досі не втратив надії зазирнути в очі Путіну та побачити там бажання миру

Політтехнолог, спеціаліст з антикризових кампаній Денис Богуш вважає, що переговори та переговори навколо переговорів у Мінському та Нормандському форматі виглядають в останній рік фіктивно.

Росія чітко – і вустами Путіна, і статтею Медведєва – дала зрозуміти, що з цим керівництвом України вести переговори не має наміру. Меседж вкинули, тепер дотримуються його. Зриви зустрічі у Нормандському форматі росіяни аргументують тим, що Україна не виконала обіцянки минулого саміту, у Парижі, у грудні 2019-го, мов не імплементувала формулу Штайнмайєра, не зробила ще чогось. Про взяті на себе зобов'язання РФ замовчує. У Мінському форматі Кремль просуває традиційні тези: нехай Київ домовляється з ОРДЛО, ми тут ні до чого. Іноді така позиція трохи пом'якшується, коли Москві здається, що Київ іде на ті чи інші поступки. Але, коли стає ясно, що не йде, все повертається на свої кола", – пояснює Денис Богуш.

Він також зазначає, що українська сторона не б'є у всі дзвони, не акцентує на тому, що ковід косить жителів ОРДЛО, позбавлених нормальних вакцин (росіяни завезли туди лише не сертифікований "Спутник Лайт") страшними темпами, що там справжня гуманітарна катастрофа.

"Дивно, що наші цього не роблять. Зайняли позицію: за все, що відбувається на тимчасово непідконтрольних територіях відповідає агресор, окупант. З погляду переговорів це може виправдано, а з погляду ставлення до наших громадян – неправильно. Ми маємо на всіх майданчиках про це кричати, – упевнений експерт. – А ми якось обходимо тему стороною".

На думку Дениса Богуша, люди по той бік лінії розмежування мають бачити, що Україна про них піклуватиметься значно більше, ніж самопроголошені "правителі" псевдореспублік. Для цього мають бути і відповідні дії, і добре організована інформаційна кампанія щодо їх висвітлення. Але нічого цього нема. І цього точно не варто звинувачувати "руку Кремля". Тут чисто наш провал.

"Порошенка російська влада хоч і ненавиділа, але поважала – за те, що на міжнародному рівні створював коаліції проти РФ, що проводилися активні операції, у тому числі на тимчасово окупованих територіях. Що завжди поповнювався "обмінний фонд", адже ми періодично захоплювали навіть російських вояків. У випадку із Зеленським все інакше, – вважає Денис Богуш. Тоді як РФ розуміє лише мову сили. А, коли відчуває слабину – тисне ще сильніше. І на фронті, і у переговорному процесі. Саме тому у нас обстріли тривають, а переговори – стоять. Адже такий ступор – це також елемент тиску".

Україна, ОБСЄ та представники Франції та Німеччини побачили: для Росії ТКГ – просто привід заперечувати агресію проти України

Петро Бурковський, аналітик Фонду "Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва" вважає, що нічого принципово нового Росія не вигадала.

"Так звана демонстрація "відкритості", коли офіційний представник МЗС РФ Марія Захарова одразу коментує хід робочого засідання, говорить про те, що у росіян вже були заготовлені меседжі проти України", - пояснює аналітик.

Він упевнений, що Україна, ОБСЄ та представники Франції та Німеччини побачили: для Росії ТКГ - просто привід заперечувати агресію проти України та нав'язувати невигідні та нерівноправні умови імплементації Мінських домовленостей. І що єдиним важелем тиску Росії у рамках ТКГ є українські громадяни – як заручники окупаційних адміністрацій на території ОРДЛО.

"Все це маскується, наприклад, турботою про таких осіб як затриманий диверсант Косяк. У цей же час Україну шантажують тим, що відкриють, то закриють КПВВ. Тема ковіду - це такий самий важіль шантажу та тиску. Я думаю, що вже найближчим часом саме епідемію ковіда буде використано Росією, щоб повністю паралізувати роботу СММ ОБСЄ в ОРДЛО. Україні в цій ситуації потрібно прямо про це заявити та зробити все, що можна, щоб надавати медичну та гуманітарну допомогу всім, хто зможе залишити ОРДЛО у найближчі місяці", – резюмує Петро Бурковський.

Читайте також на порталі "Коментарі" - стало відомо про нову забаганку Росії в ТКГ.