Головна Новини Суспільство події Чому Україна та Європа складно переживають повернення Трампа: що буде далі
commentss НОВИНИ Всі новини

Чому Україна та Європа складно переживають повернення Трампа: що буде далі

Трамп став продуктом досить тривалої еволюції політичних поглядів у Сполучених Штатах після завершення Холодної війни

17 лютого 2025, 18:22
Поділіться публікацією:

Буквально не щодня президент США Дональд Трамп робить резонансні заяви щодо України, які багато в чому дивують. Проте контекст більшості з них не є новиною. Трамп ще до свого повернення до Білого дому натякав на такі свої дії і щодо Росії, і щодо України, натякав, що саме через замирення, заморозку бачить закінчення війни в Україні. Чи не складається враження, що Україна виявилась неготовою до повернення Трампа? Як треба діяти, щоб "вирулити" ситуацію на свою користь? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.

Чому Україна та Європа складно переживають повернення Трампа: що буде далі

Дональд Трамп. Фото: з відкритих джерел

Трамп відобразив у собі тенденції, які досить давно накопичувалися в американській політиці

Політолог, викладач Київського національного університету (КНУ) імені Тараса Шевченка, експерт з міжнародної політики Петро Олещук зазначив, що Україні важко було наперед підготуватися до повернення Дональда Трампа у Білий дім, бо невідомо як це можна зробити, адже тільки від американських виборців залежить те, хто керуватиме США і як. Експерт зауважує, що швидше не готовою до повернення Трампа виявилася не стільки Україна, скільки весь світ, а, якщо говорити конкретніше, то Європа. 

"Судячи з останнього виступу віце-президента США Джей Ді Венса на Мюнхенській конференції з безпеки, Європа повністю шокована від підходів і концепції, які панують на даний момент в адміністрації Білого дому, очевидно, розуміючи, що в цій ситуації вони опиняться сам на сам зі всіма викликами. І про надійний і міцний союз між Європою і США вочевидь доведеться забути", – зазначив Петро Олещук.

На його думку, Трамп відобразив у собі тенденції, які досить давно накопичувалися в американській політиці. Тобто нерозуміння, наприклад, чому США повинні бути загальносвітовим лідером і поліцейським? Чому вони повинні відповідати за весь світ? Чому інші партнери не хочуть брати на себе відповідальність? 

"Всі ці настрої виникли в США не вчора і вони пов'язані не лише з Трампом. Тому об'єктивно треба розуміти, що Трамп виник не на порожньому місці, як політичне явище. Трамп – це продукт досить тривалої еволюції політичних поглядів у Сполучених Штатах після завершення Холодної війни. І зараз очевидно приходить розуміння, що логіка Холодної війни більше не працює. Сполучені Штати не розглядають себе більше, як лідера вільного світу. Вони просто розглядають себе, як до певної міри державу яка претендує звичайно на лідерські позиції у світі, але при цьому, в першу чергу, буде керуватися не якимись абстрактними міркуваннями і цінностями, а виключно питаннями економічної вигоди. "Вигідно-не вигідно" саме в такій парадигмі вони планують взаємодіяти з усіма своїми партнерами та іншими державами. В такій ситуації Європі доведеться думати про власну суб'єктність, в тому числі, військову", — зазначив політолог. 

За словами експерта, до подібного треба готуватися Україні, а саме до того, що Сполучені Штати не будуть апріорі якимось союзником для України.

"США можуть допомагати Україні, можуть не допомагати, можуть відігравати якусь роль. Можуть відмовлятися це робити. Але, в принципі, США більше не розглядають не лише Україну, а й Європу, як зону якихось своїх найбільших інтересів. Це, знову ж таки, відображає певні настрої які почали формуватися задовго до приходу Трампа до влади, що основна сфера інтересів США – це Тихоокеанський регіон. На ньому Вашингтон і зосередиться. Тому нічого радикально нового немає. Все логічно, закономірно і пов'язано з тим, що було раніше", – підсумував Петро Олещук.

Трамп жодним чином не приховував свої наміри, але ми не підготувалися

Аналітик, політтехнолог Олександр Кочетков зазначив, що хотів би зрозуміти, яким чином наша влада готувалася до пришестя президента Трампа з його надприроднім намаганням "порішати" все тут і зараз та його переконанням, що сила вирішує все, а мораль – вигадки лузерів. 

"Хто в нас в країні під час війни має функціональні обов’язки прогнозувати важливі міжнародні сценарії, інформувати про них політичне керівництво і пропонувати українські дії, які відповідають ситуації, що складається? А також, хто несе відповідальність за те, що Україна виявилась неготовою до турборежиму Трампа за наш рахунок? Хто запрошені у ту "ситуаційну кімнату", де обговорюються варіанти розвитку подій і приймаються рішення президентом України?", – задається питаннями Олександр Кочетков.

На його думку, складається враження, що ніхто всім цим не опікувався. Нема ні відповідальних, ні обговорення, ні відповідальності.

Олександр Кочетков наголошує, що Трамп жодним чином не приховував свої наміри. Він ще й у перший свій термін запевняв путіна у повазі і наїжджав на ЄС.

"Як на мене, один цей кричущій провал є достатнім приводом для повного перезавантаження влади. Вже не кажучи про ситуацію з ВПК і мобілізацією. Але проблема у тому, що вибори, які в нас плануються, категорично не дозволять розумним, порядним та відповідальним людям прийти до влади. В 2019 році влада формально оновилася, але якість влади стала ще гіршою. Зараз ризикуємо зробити наступний крок у деградації державного управління. Тобто, кардинальне оновлення української влади життєво необхідне. Хоча реальної процедури цього оновлення ніхто не пропонує. Це як на рятувальному плоту посеред океану: води навколо повно, але напитися нема чим", – зазначив експерт.

Читайте також на порталі "Коментарі" — чому Україна відмовилася від угоди США щодо корисних копалин: які будуть наслідки.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/ua

Новини