З боку європейських лідерів все частіше звучать заяви, що не можна дати Росії перемогти в Україні, інакше безпека Європи опиниться під загрозою. Про це вкотре заявив президент Франції Еммануель Макрон, анонсувавши новий пакет військової допомоги нашій країні та підписання (у лютому) двосторонньої угоди про гарантії безпеки з Україною. Це відбувається на фоні спроб авторитарних режимів Росії, Ірану, Північної Кореї остаточно знищити нинішній світопорядок і без того розхитаний їх агресивними діями та заявами. Експерти проаналізували глобальні процеси та їхнє ймовірне продовження спеціально для порталу "Коментарі".
Війна в Україні. Фото: з відкритих джерел
Завжди існують два базові центри сили
Директор Міжнародного інституту політичної філософії, політичний аналітик Віктор Савінов пояснює:
"Один із основних постулатів науки, яку у нас називають геополітикою (хоча вона давно трансформувалася спочатку в геоекономіку, а потім у геофілософію) говорить: "Світ має бути багатополярним. У цьому – запорука розвитку людської цивілізації". Світові аналітичні центри використовують основні постулати цієї науки для аналізу міжнародної політичної ситуації. Якщо спрощено: завжди існують два базові центри сили. Один – англо-саксонський світ (він же Sea Power – Морська сила). Другий – Євразія (Хартленд, від англ. Heartland – "серцевина", серединна земля). І між цими полюсами сили завжди буде протистояння, конфлікт. Доки одна з них не переможе".
За словами експерта, упродовж світової історії центр Sea Power, як і центр Хартленду, зміщувався. Але цей конфлікт постійно вів до розвитку, оскільки війна розвиває технології.
"Геофілософія претендує на те, що її закони, як і закони фізики – незаперечні. Відповідно, у будь-якій ситуації утворюється центр сили Sea Power (у даному випадку він знаходиться у Вашингтоні) та центр сили Хартленду (зараз – у Пекіні). І конфлікт між ними розвивається на прибережних територіях, вони ж Римленд (англ. Rimland – "Дугова земля", прибережна смуги, що оточує Хартленд із заходу, півдня та південного сходу). Давайте оцінимо нинішню ситуацію. Ізраїль, Ємен, Україна – прибережні країни (Римленд). Вони мають вихід до моря. Більше того – намічаються конфлікти на Фолклендських островах та Тайвані. Все це – зона конфлікту", – зазначає Віктор Савінов.
За його словами, Україна після розвалу СРСР стала тією самою прибережною країною, в якій розгортається конфлікт між Sea Power та Хартлендом.
"Виходячи з цих загальних знань, можна прогнозувати, що доки Україна перебуває у нинішній геополітичній ситуації, конфлікти на її території неминучі. Країни групи Sea Power, звичайно, намагатимуться нам допомагати. У свою чергу країни євразійської сили намагатимуться нас захопити", – констатує Віктор Савінов.
Росія діє комплексно
Політтехнолог, партнер SIC Group, голова Інституту демократії та розвитку PolitA та партії "Національна платформа" Катерина Одарченко вважає, що європейські лідери дедалі більше розуміють – Росія діє комплексно. З одного боку, веде війну проти України, з іншого – впливає через методи дезінформації на вибори у Європі.
"Ми бачимо, як різко з'являються нові політичні партії проросійського штибу або раптом набирають ваги в тій чи іншій європейській країні. Тому то Макрон, то Шольц роблять відповідні акценти. І заяви на кшталт тих, що зробив днями президент Франції – актуальні та доречні", – вважає Катерина Одарченко.
На жаль, констатує вона, у РФ навіть після того, як з її рук вибили енергетичний інструмент шантажу, залишається ще чимало методів впливу на європейських політиків і чиновників (підкуп, шантаж і так далі), а за допомогою пропаганди – і на звичайних європейців. Ми бачимо негативні приклади в Угорщині, Словаччині, Нідерландах, частково в Чехії, зазначає експерт.
Читайте також на порталі "Коментарі" — чи справді світ уже у Третій світовій війні: чому 2024-й стане роком великих загроз.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.