Головна Новини Суспільство події Чим закінчиться протистояння демократій та диктатури – хто формуватиме новий світопорядок
commentss НОВИНИ Всі новини

Чим закінчиться протистояння демократій та диктатури – хто формуватиме новий світопорядок

Зараз у нас йде, якщо не світова війна, то світове зіткнення глобальних інтересів по лінії США-Китай у різних регіонах

23 жовтня 2023, 13:17
Поділіться публікацією:

Президент США Джо Байден на фоні безперервної російської агресії проти України та ескалації на Близькому Сході заявив про необхідність побудови нового світового порядку. А лідер республіканців у Сенаті США Мітч Макконнелл підкреслив, що Росія, Китай та Іран – це нова "вісь зла", з якою обов'язково треба впоратися. Про новий світопорядок, схоже, мріють і учасники "осі зла". Як події можуть розвиватись далі? Чи наважиться демократичний світ стати активнішим і жорсткішим у протидії авторитарним режимам та їх ланцюговим терористичним організаціям? Портал "Коментарі" із цими питаннями звернувся до експертів.

Чим закінчиться протистояння демократій та диктатури – хто формуватиме новий світопорядок

Новий світоустрій. Фото: з відкритих джерел

Кількість воєн стрімко зростає

Експерт-міжнародник, співзасновник аналітичного центру "Об'єднана Україна" Антон Кучухідзе розмірковує так:

"Як показує історія, кожна нова система міжнародних відносин, новий світопорядок, з'являвся після закінчення тієї чи іншої війни. Починаючи із 17 століття. Те саме відбувається зараз. Мають завершитись локальні війни. Має стати зрозумілим переможець. Не лише з точки зору політичної перемоги, а й у ракурсі розгрому на полі бою, створення міжнародних правових інструментів у вигляді глобальних договорів про безпеку. І так далі".

На даний момент, зазначає експерт, ми знаходимося на стадії збереження демократичної основи сильними світу цього. Основи, яка є серцем світопорядку.

"Одне з головних завдань, яке ставилося під час побудови нового світопорядку після Другої світової (не допустити подібної війни) – провалено. Так, зараз немає такого, як під час Другої світової, коли війна точилася практично на всіх континентах. Але та ж агресія РФ проти України – найбільші бойові дії з 1945 року. А кількість воєн у різних регіонах стрімко зростає. І зараз у нас йде, якщо не світова війна, то світове зіткнення глобальних інтересів по лінії США-Китай (плюс їхні союзники) у різних регіонах", – наголошує Антон Кучухідзе.

За його словами, сьогодні Україна разом із колективним Заходом протистоїть глобальній диктатурі та тероризму. Захищаючи положення Статуту ООН, величезна кількість чинних конвенцій, які ламає нинішня "вісь зла" (Китай, Росія, Іран та інші).

"Початок війни рашистів проти України мав на меті змінити систему безпеки в Європі. Активізація війни ХАМАС (і тих, хто за ним стоїть) проти Ізраїлю – це бажання "осі зла" переключити увагу з України, а також не дати Ізраїлю налагодити відносини з частиною арабського світу. Плюс – удар по Заходу. Раз у раз вкидається теза про те, що США можуть направити своїх солдатів не просто для контролю за ситуацією на Близькому Сході, а й – безпосередньо у конфлікт. Москві та Пекіну у світлі майбутніх американських виборів вигідно, щоб Штати загрузли на Близькому Сході, щоб було підірвано рейтинг Байдена безпосередньо і Демократичної партії загалом. Тема участі американських військових у тому чи іншому конфлікті – вкрай болісна, навіть сакральна для виборців США. Тому точно буде багато маніпуляцій", – попереджає експерт.

Він зазначає, що минулого тижня американська розвідка оприлюднила документ, доводячи причетність РФ до втручання у вибори на Заході. Маніпуляції через ЗМІ, соцмережі тощо.

"Вісь зла" воює не просто проти України чи Ізраїлю, вона проводить агресію проти демократичного світу як такого, наголошує Антон Кучухідзе.

"Як заявляв президент України Володимир Зеленський – наша країна боротиметься не просто за відновлення своєї територіальної цілісності у міжнародно визнаних кордонах 1991 року, а й за відновлення економічної, гуманітарної, юридичної справедливості. Саме тому мирний план Зеленського, який незабаром буде обговорюватися на Мальті включає в себе глобальні речі. Важливі для України та світу. Фактично – це про новий світопорядок. Де агресор несе покарання, компенсує збитки тощо. І не має можливості здійснювати агресії у майбутньому", – пояснює експерт.

Він упевнений, що Зеленський абсолютно вірно позиціонує Україну як країну, яка захищає демократію на світовому рівні, що ми – щит Європи, що саме завдяки мужності українського народу створена у 1949 році система європейської, трансатлантичної безпеки не впала внаслідок широкомасштабної агресії України проти нашої країни, а – зміцнилася. І за рахунок входження Фінляндії до НАТО. І за рахунок потенційного входження до Альянсу Швеції, України, низки інших країн.

"Плюс – маємо активізацію багатьох внутрішніх процесів у самому НАТО щодо сприйняття рашистської федерації як реальної, а не уявної загрози", – наголошує співрозмовник "Коментарів".

На його думку, Ізраїль воюватиме, швидше за все, до тотального знищення терористичних організацій типу ХАМАС.

"Ситуація зараз загострюється. На жаль, сучасна зовнішня політика і загалом політика глобальна повернулася до доктрин 17, 18, 19 століття, коли війна була продовженням політики — і лише вона у результаті забезпечувала безпеку та суверенітет тих чи інших держав. Можна констатувати, що світопорядок розбалансований. Він не забезпечує глобальної безпеки. А економічне зростання Китаю призвело до того, що він ініціює ревізію правил гри у різних регіонах. Використовуючи як пішаків у своїх інтересах РФ, Іран, Північну Корею, Сирію, Білорусь. Усі токсичні держави, – наголошує Антон Кучухідзе. – У свою чергу Захід та його союзники, включаючи Україну, об'єдналися навколо демократичних цінностей. І наша коаліція (понад 50 держав) набагато потужніша за нову "вісь зла". Тож у довгостроковій перспективі протистояння демократій та диктатури закінчиться на нашу користь. Жаль лише, що жертв буде з кожним роком все більше".

Ми точно підходимо до створення нової системи світопорядку

Аналітик Фонду громадської дипломатії Олександра Решмеділова наголошує, що, коли ми використовуємо термін "вісь зла", зрозуміло, що йдеться про певний альянс. Так чи інакше, дії РФ, Ірану, ХАМАС сприймаються як спільні. Як командна гра проти демократичних країн.

"Я додала б сюди ще Білорусь, Північну Корею. При цьому поки що ні про які офіційні союзи не йдеться. Лише про умовне партнерство, – пояснює аналітик. – У свою чергу демократичний табір також консолідується, створюючи певні альянси, партнерські, коаліційні відносини. Це видно за форматом "Рамштайн" щодо військової підтримки України. З двосторонньої допомоги (Україна-США, Україна-Великобританія, Україна-ЄС тощо). Тобто тут теж можна говорити про командну гру проти спільного ворога".

Питання в тому, продовжує Олександра Решмеділова, як саме грають команди. Просто допомагаючи тим самим Україні чи Ізраїлю. Або безпосередньо вступаючи у протистояння із противником.

"Поки що ми відчуваємо партнерство, допомогу. Але воюємо самі. Що українці, що ізраїльтяни. При цьому, що Україні, що Ізраїлю доводиться враховувати думки партнерів", – наголошує експерт.

На кону зараз, нагадує вона, дуже велика допомога від США, але спікеріада тимчасово заморозила цей процес.

"Не виключаю, що необхідність ухвалення бюджету на новий фінансовий рік підштовхне США до пошуку компромісної фігури спікера Палати представників. Що прискорить отримання допомоги і Україною, та Ізраїлем. Також слід відстежувати місця, де можуть спалахнути нові конфлікти. Це і Тайвань, і Корея, і ситуація між Вірменією та Азербайджаном, яка може розпалюватись (багато тут залежить від позиції Туреччини). Близький Схід також розжарений. І є небезпека переростання конфлікту локального на регіональний, а то й глобальний", – застерігає Олександра Решмеділова.

Вона зазначає, що лінія протидії між демократичним та авторитарним світом явно стає довшою. Але водночас навряд чи все спалахне, вважає аналітик. Швидше це будуть якісь точкові дії: одні конфлікти спалахуватимуть, інші – загасатимуть.

"Але ми точно підходимо до створення нової системи світопорядку. Питання лише — чи зможуть домовитись країни з різних таборів. Та ж ковідна загроза продемонструвала, що світ може об'єднуватись, створюючи якісь загальні правила. Але це не швидкий процес. І, можливо, чимало непростих моментів у переговорах", – резюмує експерт.

Читайте також на порталі "Коментарі" — які очікування від переговорів щодо пошуку миру в Україні – чому відбудуться на Мальті.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини