Головна Новини Суспільство події Чи буде ефект від нових санкцій проти РФ – чому агресорові вдається їх обходити
commentss НОВИНИ Всі новини

Чи буде ефект від нових санкцій проти РФ – чому агресорові вдається їх обходити

Посилення тиску на країни та осіб, які допомагають Кремлю уникати санкцій, свідчить про те, що РФ вдалося налагодити вкрай ефективні канали постачання забороненої продукції

22 травня 2023, 15:20 comments1771
Поділіться публікацією:

Новий пакет санкцій ЄС проти Росії стосується понад 90 іноземних компаній, які допомагають РФ обходити обмеження, запевняє глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн. Вона також уточнила, що низка таких компаній зареєстрована в Китаї. Тим часом Financial Times пише, що ПВК "Вагнера" через компанію-посередника наприкінці 2022 року закупила у Китаї 20 тисяч захисних касок, незважаючи на санкції. Які очікування від нових санкцій, які можуть бути запроваджені невдовзі після саміту "Великої сімки", де вже зроблено певні заяви проти РФ та її помічників? Чому країні-агресору вдається обходити введені раніше обмеження? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Чи буде ефект від нових санкцій проти РФ – чому агресорові вдається їх обходити

Санкції проти Росії. Фото: з відкритих джерел

Завдання, яке стоїть сьогодні, усунути будь-які можливості для Росії обходити санкції

Народний депутат України ІХ скликання, голова підкомітету Верховної Ради з питань енергетичної безпеки Вікторія Гриб поділилася такою думкою:

"Рішуча налаштованість країн Заходу (і не лише) посилити санкційний тиск проти РФ є очевидним сигналом для Кремля, що підтримка України посилюватиметься. Дійшовши згоди щодо обмеження експорту російських алмазів, країни G7 зробили додатковий крок до ослаблення країни-агресора. За даними експертів, тільки 2022 року Російська Федерація поставила алмазів на західний ринок майже на 1,5 млрд доларів".

На думку нардепа, посилення тиску на країни та осіб, які допомагають Кремлю уникати санкцій, свідчить про те, що РФ вдалося налагодити вкрай ефективні альтернативні канали постачання забороненої продукції. Наприклад, в збитих російських дронах знаходять нові західні компоненти, зроблені вже після введення санкцій. Тепер Захід реагуватиме на це дуже жорстко.

"Завдання, яке стоїть сьогодні, – усунути будь-які можливості для Росії обходити санкції, – зазначає Вікторія Гриб. – Але чи вдасться це реалізувати – велике питання. Китай, наприклад, уже дав зрозуміти, що шляхом погроз вирішити його навряд чи вдасться".

У той же час, продовжує парламентарій, без сумніву, посилення санкційного тиску на РФ – один із ключових механізмів позбавити Кремль ресурсів для продовження війни. Тоді як кожна схема обходу санкцій лише посилює агресора.

"Водночас, – продовжує Вікторія Гриб, – я сумніваюся, що у перспективі анонсовані санкції проти країн, які допомагають РФ, дозволять вирішити проблему. Очевидно, необхідно шукати альтернативні шляхи та діяти не лише методом батога, а й пряника, що дозволить уникнути зайвої поляризації. Це стосується насамперед азіатських країн. Насправді з початку незалежності нашої країни держави азіатського регіону незаслужено перебували на другому плані зовнішньої політики України. Цю тенденцію треба змінювати".

Демократична коаліція дала собі час для розбудови своїх економік

Політолог, експерт Аналітичної групи "Левіафан" Микола Мельник упевнений, що світ чудово розумів — Росія намагатиметься обходити санкції.

"Нагадаю, що ще до повномасштабного російського вторгнення в Україну, яке розпочалося 24 лютого 2022 року, з 2014-го, після анексії Криму та окупації частини Донбасу проти РФ вводили 7-8 хвиль санкцій. Незважаючи на деякий спад після перших обмежень 2014 року, російська економіка потім лише зростала. Не швидко, але росла. Бо легко оминула усі санкції. Не без допомоги Заходу. Той самий Кримський міст будувався руками німецьких інженерів та нідерландських технологічних компаній. Це ні для кого не було таємницею. Як і те, що багато українських компаній співпрацювали із РФ в оборонній сфері. І коли я звертав на це увагу (з 2015 по 2018 рр.), мене звинувачували ледь не в роботі на Кремль та сіянні ворожнечі серед українців", – розповідає Микола Мельник.

Тобто, зазначає він, Україна, Європа, світ – знали, що Росія оминає санкції. Навіть допомагали їй у цьому.

"Таке враження, – продовжує експерт, – що був певний консенсус щодо того, що на багато що будуть закривати очі, даючи можливість європейській економіці перебудуватися. Щоб не так страждати від запровадження обмежень проти РФ. У тому числі – проти компаній-посередників. Тобто демократична коаліція дала собі час для розбудови своїх економік. І, якщо зараз порушено питання про знищення "прокладок", які допомагають РФ обходити санкції, отже, Захід та його партнери знайшли формулу, яка дозволяє остаточно відмовитися від російського ринку без серйозної шкоди для себе".

У той же час немає сумнівів, що РФ і надалі намагатиметься обходити санкції, в тому числі за допомогою Китаю – свого стратегічного партнера на даному історичному етапі, констатує Микола Мельник.

Читайте також на порталі "Коментарі" – підсумки саміту G7: що стало ключовим – на яку допомогу може розраховувати Україна.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини