Україно-російська війна продовжується і для багатьох сьогодні одне з ключових питань: як сталося так, що бронетехніка агресора спокійно змогла перетнути кордон України та заглибитися на 200-300 км, перш ніж її починали нищити? Чому на кордоні окупантів практично не вдалося стримати? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Російські війська. Фото: з відкритих джерел
Прямого, відвертого вторгнення офіційний Київ все ж таки не очікував
Генерал армії України, екс-глава Зовнішньої розвідки України Микола Маломуж пояснює:
"Незважаючи на попередження іноземних розвідок, політиків та медіа, такий відкритий напад все ж таки не очікувався українською владою. Тож фактор раптовості був. У нас готувалися більше до системних переговорів у різних форматах та різних країнах. Обговорювався, наприклад, Стамбул, де за посередництва президента Туреччини могли зустрітися президенти України та Росії. Прямого, відвертого вторгнення офіційний Київ все ж таки не очікував. І орієнтування було більше на те, що після визнання Росією так званої "незалежності" так званих "ДНР" та "ЛНР", загостриться ситуація саме там. Що псевдореспубліки за допомогою російських військовослужбовців спробують після певних провокацій розширитись до адмінкордонів Донецької та Луганської областей".
Але Кремль, зазначає генерал, пішов саме на відкрите вторгнення через російсько-український кордон, через адмінкордон з Кримом, із попереднім завданням ракетних ударів територією України.
"Навряд це було основним варіантом. Навряд чи так і замислювалося спочатку. Але побачивши, що ми концентруємо величезні сили на Донбасі, що не йдемо на поступки, російське керівництво наважилося на відкриту агресію", – каже Микола Маломуж.
За його словами, по всьому периметру кордону нам було дуже важко організувати оборону. Адже українські прикордонні сили розтягнуто на тисячі кілометрів.
"Останнім часом загроза (як виявилося – виправдана) була з боку Білорусі, тож і там довелося концентрувати чималі зусилля. Удари з російського напряму все ж таки не розглядалися як пріоритетні. Деякі провокації очікувалися, але не відкрите вторгнення, не танкові колони, — наголошує генерал. – Проблема й у тому, що ми не маємо змоги закрити весь кордон. Прикордонники героїчно виконували та виконують свій обов'язок. Але відповідних технічних засобів, щоб запобігти ракетним ударам, артвогоню і подальшим танковим ударам, у них не було. Прикордонна служба має обмежені можливості для захисту кордонів. Близько 50 тисяч людей захистити такий величезний периметр кордонів (а протяжність українсько-російського кордону – близько 2,3 тис км, якщо не враховувати тимчасово захоплений агресором Крим) не в змозі. Особливо під час масованого наступу без оголошення війни. Так, на допомогу було направлено представників Нацгвардії та інших силових підрозділів. Але цього точно виявилося замало. Упевнений, що після нашої перемоги буде зроблено відповідні висновки – і більше ніколи й ніхто не зможе напасти на Україну".
Агресору доводиться або гинути у вуличних боях, або намагатися оминати населені пункти
Військовий оглядач, головний редактор "Апострофа" Денис Попович наголошує, що Україна не мала жодної можливості захищати весь периметр кордону, виставляючи там лінію Маннергейма (комплекс оборонних споруд між Фінською затокою та Ладогою довжиною 132—135 км, створений у 1920—1910—1920—1990 рр.). фінської частини Карельського перешийка для стримування можливого наступального удару з боку СРСР – прим.
"Це дорого, витратно, та й безглуздо, з огляду на різницю у вагових категоріях, – пояснює експерт. – Якби таку лінію було прорвано, російська армія вирвалася б на оперативний простір – і нам прийшов би кінець. Тому було обрано тактику оборони у великих містах, яка спирається на те, що росіяни помилково розраховували, що ми одразу складемо зброю".
Тепер, наголошує Денис Попович, агресору доводиться або гинути у вуличних боях, або намагатися оминати населені пункти, розтягувати комунікації та зупинятися без палива та їжі.
"Деяку тривогу викликає ситуація в Приазов'ї, де ворог дійсно роз'їжджає степами. Але говорити про якийсь коридор у Крим і відрізання від моря я не став би — їм нічим утримувати територію", – резюмує експерт.
Читайте також на порталі "Коментарі" — експерти розповіли, як показала себе тероборона у війні з РФ.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.