Головна Статті Суспільство Скандали Скандальний дрон «Генерал Черешня»: завищені ціни та просування закупівель завдяки Арсену Жумаділову
commentss Cтатті Всі новини

Скандальний дрон «Генерал Черешня»: завищені ціни та просування закупівель завдяки Арсену Жумаділову

Вартість завищена, закупівлі зростають у 10 разів завдяки Арсену Жумаділову та вірменській ОЗГ – чому виник скандал навколо українського БПЛА «Генерал Черешня»

12 липня 2025, 05:12
Поділіться публікацією:

Масштабна українсько-російська війна, що триває майже 3,5 року, збагатила багатьох виробників зброї, насамперед БПЛА. І тим дивніше, коли на ринку з'являється новий гравець, який за даними джерел ЗМІ зміг збільшити кількість замовлень у 10 разів – до 4,5 млрд. грн. і це лише за півроку.

Скандальний дрон «Генерал Черешня»: завищені ціни та просування закупівель завдяки Арсену Жумаділову

Скандальний дрон «Генерал Черешня»: завищені ціни та просування закупівель завдяки Арсену Жумаділову

"Коментарі" вирішили розібратися, чому спалахнув скандал навколо українського безпілотника "Генерал Черешня" та які є "темні плями" в  компанії.

БПЛА "Генерал Черешня" — на передовій з 2023 року

Безпілотні авіаційні комплекси "Генерал Черешня" на тлі інших численних українських дронів вирізняються незвичайною назвою. За словами представника виробника, свою назву безпілотник отримав на честь одного з адмінів запорізького Telegram-каналу "Гнила черешня", який вибрав собі позивний "Генерал Черешня". Першим застосуванням нового дрона на передовій стали бої в Донецькій області в листопаді 2023 року.

З того часу лінійка БПЛА розрослася, щонайменше, до чотирьох моделей — Черешня-7, 8, 9 і 10. Остання зараз здатна перебувати в повітрі до 15 хвилин, летіти на дальність до 25 км, нести до 3,5 кг корисного навантаження, зв'язок йде до 9 км, а ціна від 420 до 890 доларів (17 400 – 37 020 гривень). Фішкою 10-ї моделі Генерала є той факт, що їх можна використовувати як зенітні — збивати ними російські дрони-розвідники.

Роботу своїх дронів ППО, виробник періодично демонструє, відзначаючи, що використовують їх настільки секретні підрозділи, що навіть їх назва – це таємниця. За словами представника компанії-виробника, такі дрони вартістю близько 1000 доларів дозволяють заощаджувати дорожчі та дефіцитні боєприпаси для зенітно-ракетних комплексів ППО.

Але все ж таки, чому такі корисні та необхідні (виробників зенітних дронів в Україні вкрай небагато) БПЛА опинилися в епіцентрі скандалу, який має всі шанси перерости в корупційний?

"Перестигла Генерал Черешня" — зворотний бік медалі

Днями до "Генерала Черешні" звернула увагу низка ЗМІ, які стверджують, що закупівлі дрону за рахунок держкоштів різко зросли – з 400 млн грн. 2024-го року до 4,5 млрд. за перше півріччя 2025-го.

"Наші гроші" стверджують, що об'єктивних причин такого інтересу саме до цього дрону немає. Так, згідно з програмою "Армія дронів. бонус" підрозділи ЗСУ можуть за успішне виконання завдань "бонусом" замовляти потрібні їм моделі дронів, і серед них немає "Генерала Черешні". Тобто його бойова ефективність не така велика, щоб замовляти зараз для потреб ЗСУ в 10 разів більше, ніж рік тому. Проте Агентство оборонних закупівель Міноборони України наростило замовлення з 400 млн. до 4,5 млрд. грн.

В інтернеті можна знайти інформацію, що дрони містять до 65% китайських комплектуючих і часто вимагають доопрацювання вже після постачання — фронтові підрозділи за свій рахунок перепрошивають електроніку, налаштовують частоти та параметри керування. А на закупівлю подібних дронів держава нібито витратила у 2023-2025 роках 1,6 млрд грн.

Зауважимо, що виробником БПЛА "Генерал Черешня" є ТОВ "Центр досліджень безпілотних систем" (сфера діяльності – виробництво повітряних та космічних літальних апаратів, статутний фонд – 54 млн 424 тис. грн) та згідно з даними аналітичної системи YouControl у ході бюджетних тендерів компанія отримала замовлень на суму 8 млн. грн. При цьому левова частка – 104,2 млн грн., припадають на тендери, виграні вже у 2025-му році.

При цьому слід зауважити, що у відкритому доступі немає жодного тендеру саме Агентства оборонних закупівель Міноборони України, яке замовляло б "Генерала Черешню" для оборонного відомства. Більше того, до використання у Силах оборони України Міноборони допустило "Генерала Черешню" лише у квітні 2025-го.

Першим покупцем "Генерала Черешні-7" за бюджетні кошти виявилася Чорнобаївська сільська рада, яка придбала у грудні 2023 року 70 дронів за 1 млн 358 тис. грн. Цей тендер навіть став приводом до заяви до Вищого антикорупційного суду України, в якій розглядалася скарга на бездіяльність НАБУ. Йшлося про нібито завищення ціни при купівлі цих дронів – кожен комплект коштував у середньому 19 400 гривень, але судді не прийняли скаргу до розгляду.

Зауважимо, що на хабі українських постачальників військового спорядження "Генерала Черешню-7" пропонують за 17 500 гривень, і це через 1,5 роки після покупки в Чорнобаївці, і без знижки, яку готові надати при замовленні 20 дронів. Втім, оскільки інших постачальників дронів тоді не було, потрібна ціна за 1 дрон була сплачена.

Згідно з відкритими даними, основним покупцем "Генерала Черешні" за бюджетні кошти виступає Управління оборонної роботи Запорізької обласної державної адміністрації. Так, у травні 2025 року в ході одного тендеру ОДА купило 2800 дронів у 3 лотах за 74 млн 60 тисяч гривень, причому знову без жодних конкурентів.

Судячи із загальної суми, "Генерал Черешня" обійшовся покупцеві в середньому в 26 450 гривень, при цьому за технічними вимогами – корисним навантаженням в 1,2 і 2,7 кг, можуть поставлятися моделі дрону 7, 9 і 10. Зауважимо, що вартість цих моделей виробник ставить від 17 500 до 21 500 гривень та 37 000 гривень для "Генерала Черешня-10" у варіанті дрона-перехоплювача. Усього з початку 2025 року Управління оборонної роботи Запорізької обласної державної адміністрації купив дронів "Генерал Черешня" на 100,2 млн. грн. із загальної суми закупівель у 104,2 млн грн.

"Генерал Черешня" для УКРОПу, ОЗУ "Вірмени", нардепа від "Слуг народу" та…

Як уже говорилося вище, виробником БПЛА "Генерал Черешня" є ТОВ "Центр досліджень безпілотних систем", а його власником виступає екс-депутат Запорізької обласної ради Ярослав Гришин. Щоправда, так було не завжди – до листопада 2023 року власником компанії був уродженець Запоріжжя Володимир Голіщев, який продав компанію землякові – Олександру Русанову. Останній передав 50% компанії у власність Ярослава Гришина в січні 2024-го, а в травні продав і 50%, що залишилися, але залишився директором компанії.

У такій історії немає нічого дивного, адже за даними запорізьких ЗМІ Олександр Русаков є братом Сергія Русакова, адвоката з Дніпрорудного Запорізької області та партнера Ярослава Гришина у його юридичній фірмі.

Сам Ярослав Гришин, до речі, людина в рідному Запоріжжі дуже відома, і не завжди ця популярність має позитивний відтінок.

Так, можна знайти інформацію, що, будучи адвокатом, Гришин активно співпрацює з етнічним вірменським ОЗУ "Арташі" чи "Вірменою", що діяв у Запоріжжі ще з часів Віктора Януковича. На чолі її нібито стоїть місцевий підприємець Арташес Саргсян, який у 2017 році пережив замах на своє життя.

Зауважимо, що публічною особою ТОВ "Центр досліджень безпілотних систем" виступав директор стратегічних комунікацій, співзасновник компанії мешканець Запоріжжя Рудольф Акопян. Так, 10 червня 2024 року на нього міг відбутися замах диверсантами ФСБ, але його запобігли правоохоронцям Запорізької області. До того, у 2018 році він став заступником тодішнього голови Запорізької ОДА Костянтина Бриля як віце-президент "Союзу вірмен у Запорізькій області".

Цікаво, що головою Спілки вірмен у Запорізькій області є Арташес Саргсян, той самий, якому приписують керівництво ОЗУ "Арташі" або "Вірмени", що діє в Запоріжжі. Саме ОЗУ "Вірмени" може стати справжнім інвестором ТОВ "Центр досліджень безпілотних систем", оскільки десятків мільйонів гривень, необхідних на запуск виробництва, у самого Ярослава Гришина начебто немає.

Повертаючись до власника ТОВ "Центр досліджень безпілотних систем", зазначимо, що сам він активно займався політикою – вступив до партії "УКРОП", яка пов'язується з Ігорем Коломойським, очолив Запорізьку обласну організацію партії і від неї пройшов до облради.

Однак у 2018 році Гришин став фігурантом ДТП зі смертельним наслідком пішохода, а в серпні 2019-го особисто прокурор області оголосив про підозру на сесії облради.

Водночас у травні 2020 року всі претензії до Ярослава Гришина було знято – прокуратура закрила справу. На той час Гришин уже був помічником народного депутата України від "Слуги народу" Богдана Яременка, і це могло стати вирішальним чинником.

Зазначимо, що згідно з останньою поданою Ярославом Гришиним декларацією про доходи у 2021-му році він мав 7 млн грн. готівкою та по 70 тисяч доларів та євро. Доходи ж за 2020 рік склали ще близько 7,5 млн грн. Тобто якщо за 2021-2023 роки він не заробив щонайменше 30-35 мільйонів гривень, навряд чи йому були під силу інвестиції в ТОВ "Центр досліджень безпілотних систем".

Роль Арсена Жумаділова

"Наші Гроші" зазначають, що основну роль в обсягах закупівель дронів "Генерал Черешня" відіграє керівник агентства оборонних закупівель МО України Арсен Жумадилов, ставлення до якого у Ярослава Гришина дуже позитивне. Так, у своїх блогах для "Української правди" він активно виступав проти Агентства оборонних закупівель при Марині Безруковій та підтримував діяльність агентства після того, як у ході апаратної боротьби за участю екс-голови НМБУ Артема Ситника Агентство очолив Арсен Жумадилов.

Інший ланцюжок зв'язку Ярослава Гришина та Арсена Жумадилова – адвокат Станіслав Гришин, рідний брат власника ТОВ "Центр досліджень безпілотних систем", який представляв "Державний оператор тилу" до його злиття з Агентством оборонних закупівель.

Також HR-директор "Центр досліджень безпілотних систем" Андрій Лавринович до 2025 року працював начальником кадрового менеджменту та документообігу "Державний оператор тилу", коли ним керував Арсен Жумадилов.

Цікаво, що в Агентстві оборонних закупівель, як у відповідях для статті "Наші гроші", так і на сторінці в соцмережах видання заявили, що покупки "Генерала Черешні" почалися у листопаді 2024-го, тобто визнали їх закупівлі до схвалення МО України. При цьому вони не пояснили, чи насправді відповідають заявлені контракти на БПЛА на 400 млн грн. 2024-го та 4,5 млрд. грн. поточного року, зазначивши, що ця інформація не підлягає розголошенню.

Як писали "Коментарі" , Арсен Жумадилов може приймати рішення, які ведуть до блокування постачання боєприпасів на фронт.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини