Рубрики
МЕНЮ
Кравцев Сергей
З перших тижнів повномасштабної війни в Україні низка організацій документує злочини військових Росії, у тому числі й пов'язані із сексуальним насильством. Вже офіційно підтверджено понад сотню сексуальних злочинів, скоєних росіянами, але реальна кількість значно більша. Як притягнути агресора до відповідальності за такі злочини? Які є прецеденти? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Російські військові. Фото: з відкритих джерел
Народний депутат України ІХ скликання (фракція "Слуга Народу") Олена Мошенець нагадує, що додатковий протокол до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року щодо захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (1977) у статті 75 забороняє "знущання з людської гідності", принизливе та образливе звернення, примус до проституції чи непристойне посягання у будь-якій його формі". Стаття 76, зазначає експерт, гарантує захист жінок від "згвалтування, примусу до проституції та будь-яких інших форм непристойних посягань", а стаття 77 – захист дітей "від усіляких непристойних посягань".
Римський статут у статті 8 чітко визначає, що згвалтування, примус до проституції, примусова вагітність, примусова стерилізація та інші види сексуального насильства, що є грубими порушеннями Женевських конвенцій (якщо вони скоєні у зв'язку з збройним конфліктом і пов'язані з ним), є військовими злочинами, акцентує Олена Мошенець. За її словами, це означає, що особи, які вчинили такі злочини, мають постати перед Міжнародним кримінальним судом.
Олена Мошенець нагадує, що у червні 2022 року Україна ратифікувала Стамбульську конвенцію, яка є кроком уперед на шляху до членства в ЄС та яскравим доказом підтримки європейських цінностей, неприпустимістю гендерно обумовленого насильства.
Ну, а у вересні 2022 року було створено Тимчасову слідчу комісію Верховної Ради з розслідування фактів сексуального насильства, скоєних внаслідок збройної агресії російської федерації проти України.
Адвокат АТ Vi Vites, аналітик права Українського інституту політики Ігор Печенкін акцентує:
Офісом Генерального прокурора створено загальну базу таких кримінальних правопорушень, пояснює експерт.
За його словами, надалі, з урахуванням створеного у найкоротші терміни міжнародного трибуналу, усі зафіксовані злочини та конкретні особи, а також їхнє керівництво, яке давало злочинні накази і тим самим схвалювало вчинення злочину, будуть обов'язково покарані.
Читайте також на порталі "Коментарі" — нафта почала швидко падати в ціні: яка причина.
Новини