Загроза блекауту наступної зими: чи є ризики – як завадити планам агресора
Щоб не виникло серйозних проблем з електрикою цієї зими, потрібно вжити заходів вже зараз
Наступна зима в Україні теж буде складною, адже енергетичні об'єкти нашої країни залишаються пріоритетними цілями для російських окупантів, заявив заступник міністра енергетики Фарід Сафаров. Які висновки вже зроблено щодо захисту енергооб'єктів (і не лише їх), що ще треба зробити? Видання "Коментарі" із цим питанням звернулося до експертів.
Ризики для електро та теплопостачання в умовах постійних ракетних та дронових ударів нікуди не зникли
Глава Експертної платформи з енергоефективності (Expert Platform for Energy Efficiency) Ігор Черкашин розмірковує так:
До того ж, продовжує експерт, не слід забувати, що і Київ – не енергоострів. І забезпечити безпеку всіх відповідних до нього магістральних мереж на сто відсотків неможливо.
На думку експерта, мінімально варто мати комплекс "гібридний інвертор + літієва АКБ + резервний генератор". Це, пояснює він, дозволить не використовувати генератор постійно і, регулюючи споживання при аваріях, жити на АКБ.
Нам потрібно ще більше систем ППО, інших засобів відбиття ракетних та дронових атак
Голова Комітету економістів України Андрій Новак нагадує, що практично всю минулу зиму Росія проводила масові – цілеспрямовані – ракетні та дронові атаки на об'єкти української енергетики.
Захист від військового нападу може бути лише військовим, вважає він. Відповідно – нам потрібно ще більше систем ППО, інших засобів відбиття ракетних та дронових атак. Щоб їх поставити щільніше навколо ключових енергооб'єктів. Насамперед - АЕС, ГЕС, великих ТЕС, мінімізувати ймовірність потрапляння по них.
Іншої форми захисту зараз просто немає, пояснює він. Адже атака йде не економічна, не фінансова, а – фізична, військова.
Крім того, на думку експерта, слід максимально посилювати кіберзахист, адже російський агресор постійно намагається завдавати ударів і на цьому полі бою.
Завдання зараз не лише відновити пошкоджені об'єкти, захистити їх, а й активно розвивати децентралізовану енергетику
За словами екс-гендиректора ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" Сергія Макогона, зима показала, що основна вразливість нашої енергосистеми – це її централізованість.
Він зазначає, що велика кількість генераторів була вже імпортована населенням/бізнесом, а бюджетні організації отримали чималу кількість генераторів у вигляді гуманітарної допомоги.
Читайте також на порталі "Коментарі" - чи можуть припинитись ракетно-дронові атаки – що важливо робити Україні.