Який сценарій приготував Путін – чого чекати від Білорусі у найближчі місяці
Угруповання російських військ постійно доукомплектовується, до Білорусі прибувають нові частини, проходять нескінченні навчання
На військових базах Республіки Білорусь (РБ) зараз перебуває близько 10 200 російських армійців, чого недостатньо для наступу на Україну, заявив глава нашої Держприкордонслужби Сергій Дейнека. Загалом РФ зосередила біля північного кордону України, у тому числі і на території Білорусі, близько 22 тисяч своїх військових, що майже вдвічі менше, ніж було на тих рубежах перед вторгненням 24 лютого 2022 року, заявив заступник начальника Головного оперативного управління Генштабу ЗСУ Олексій Громов. Проте весь цей рік у РБ проходять військові навчання, туди перекидаються російські солдати, "мобіки", авіація, військова техніка, змушуючи нас тримати значні сили та засоби на українсько-білоруському кордоні завдовжки понад тисячу кілометрів. Чого чекати від Білорусі в найближчому майбутньому, яка доля чекає на неї після цієї війни? Видання "Коментарі" із цим питанням звернулося до експертів.
Білорусь уже є стороною війни, тому чекати від неї можна все, що завгодно
Експерт Українського інституту політики Микита Трачук погоджується з тим, що на даний момент у РБ не видно сил, достатніх для повномасштабного наступу (як хотілося б Путіну). Але це, наголошує він, не означає, що таких сил не буде за місяць, два, три.
Фактично Білорусь є стороною війни, нагадує Микита Трачук. Вона надала РФ свою територію для вторгнення в Україну, для подальших ракетних атак, дає росіянам свою техніку та боєприпаси, своїх інструкторів.
Як батіг, на думку експерта, можуть пообіцяти оприлюднити якісь факти, що ганьблять Лукашенка, наприклад, корупційні. Не секрет, продовжує він, що Росія дотує Білорусь десятиліттями. І куди йдуть ці гроші – незрозуміло. Лукашенко – майстер "подоїти" РФ. І батогом, вважає Микита Трачук, цілком може бути загроза з боку Кремля "прикрити лавочку", припинивши фінансування, якісь спільні проекти, що практично відразу знищить білоруську економіку.
Микита Трачук зазначає, що вже майже рік Лукашенко хитрує, всіляко маневрує, аби безпосередньо не брати участь у війні. І цілком можливо, що в чергову "годину Х" атаки на Україну, він може якщо не зрадити Путіна, то всіляко саботуватиме участь у цьому процесі Білорусі. Постаратися під будь-яким приводом не вступати у війну.
Що буде з Білорусь після війни – залежить від підсумків цієї війни, упевнений Микита Трачук.
Багато залежить від сценаріїв завершення війни
Аналітик Українського незалежного центру політичних досліджень Юлія Тищенко наголошує, що Білорусь із початку широкомасштабної війни надала територію для російського вторгнення в Україну. При цьому, зазначає вона, Росія займається активним поглинанням Білорусі.
Чергова інвазія (в даному випадку – вторгнення) з боку Білорусі – постійна опція у сценарії війни РФ проти України, яку знову можуть використати, впевнена Юлія Тищенко. Можливо пізніше.
Зараз РБ – це факто окупована Росією територія, наголошує аналітик. І доля режиму Лукашенка пов'язана із російським авторитаризмом.
Читайте також на порталі "Коментарі" - новий ракетний обстріл України: які висновки – чого досягли росіяни.