Президент США Дональд Трамп заявив, що зниження цін на нафту посилює тиск на Росію та збільшує ймовірність мирної угоди для завершення війни в Україні. Чи може такий метод змусити Путіна погодитися на припинення вогню? Що чекають на США, чому не вводять більш жорсткі санкції щодо РФ, яка поки що навідріз відмовляється припиняти вогонь? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.

Падіння нафтових цін. Фото з відкритих джерел
Низька ціна на нафту – це для Росії проблема, але ж у нас немає стільки часу
Голова Українського аналітичного центру, економіст Олександр Охріменко так прокоментував ситуацію:
"Теоретично так. Дійсно, якщо ціна на нафту падає – це для Росії проблема. Але виграти війну за рахунок того, що ціна на нафту просто впаде, дуже складно. Треба розуміти, що падіння ціни на нафту може затягнутись на роки. Ми не можемо чекати роками".
Що ж до заяви про те, що Путін готовий до припинення вогню, то Олександр Охріменко наголошує, що це однозначно неправда. Практично щодня збільшується кількість "шахедних" та ракетних ударів по Україні. До того ж триває наступ російської армії на прикордоння Сумської області, неспокійно в Херсонській області. Все це не говорить, що Путін не хоче зупинити війну. Тож Трамп лукавить.
"З іншої сторони, дійсно ціна на нафту може призвести до того, що у Путіна не буде вистачати грошей для фінансування війни, але це, якщо ціна на нафту впаде досить серйозно і буде на досить низькому рівні протягом тривалого часу. Але ключове питання, знову ж таки, це час. Цей ефект може спрацювати через декілька років. Як Україні далі триматися ще декілька років – незрозуміло. Тому, якщо б Трамп ввів дійсно жорсткі санкції, то можливо ситуація змінилася б набагато швидше. Він же тільки розповідає, що можливо введе їх, але це має лише негативний ефект, коли йдуть слова, а немає справ", – констатував співрозмовник порталу "Коментарі".
Є чітка залежність між цінами на нафту та активністю РФ
Керуючий партнер "Національної антикризової групи", економічний та політичний експерт Тарас Загородній говорить, що логіка твердження Дональда Трампа, звісно, є. Якщо ось дивитися історію останніх 50 років, то, наприклад, Радянський Союз почав вторгнення до Афганістану на високому піку нафтових доходів, який якраз завершував період жирних 70-х років, коли ціни на нафту зросли вдесятеро фактично. Виводив уже війська з Афганістану, коли нафта коштувала приблизно 8 доларів, що призвело, зокрема, до катастрофи Радянського Союзу.
"Відповідно, є чітка залежність між цінами на нафту та активністю, наприклад, Росії. Вони розпочали, наприклад, анексію Криму у 2014 році, а після Мінських угод якраз у період правління Трампа вони різко знизили свою активність. Тому є чітка кореляція. Але тут ситуація для Росії значно гірша через те, що вони вже залізли у війну. І це війна особисто Путіна. Вони не можуть зупинитися, тому що для Путіна це крах його політичного життя і, швидше за все, фізичного життя. Відповідно, тут є раціональний фактор Путіна, який, на мою думку, поки буде при владі, намагатиметься воювати. Ну, і плюс, звісно, на Росію тисне той фактор, що Україна активно знищує нафтогазову інфраструктуру. Є загроза блокування взагалі портів Новоросійська, через які йде нафта та експорт, імпорт товарів. Це змушуватиме, насамперед, Росію зупинятися", – зазначив експерт.
При цьому Тарас Загородній не виключає, що згубна для РФ ситуація може призвести навіть до відходу з усіх тимчасово окупованих територій.
Читайте також на порталі "Коментарі" — за останні три роки такого не було: що сталося з цінами на нафту.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.