Головна Новини Суспільство Війна з Росією Як довго Путін ще зможе продовжувати війну – на що вистачить грошей у бюджеті
commentss НОВИНИ Всі новини

Як довго Путін ще зможе продовжувати війну – на що вистачить грошей у бюджеті

Путін всі 20 років свого правління цілеспрямовано зобмував населення та накопичував кошти на війну

23 квітня 2023, 18:05 comments4193
Поділіться публікацією:

Кремль активно шукає грошей для продовження війни. Вводять нові податки для іноземних компаній, що залишають країну-агресора, перенаправляють гроші на науку – на "стратегічні ініціативи" Путіна. При цьому станом на 17 квітня дефіцит бюджету Росії досягає 4,77 трильйона рублів (перевищуючи майже на 40% показник дефіциту, закладеного на весь рік). Про що говорить те, що відбувається? Якою є оцінка військових можливостей РФ, враховуючи навіть відкриті дані? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Як довго Путін ще зможе продовжувати війну – на що вистачить грошей у бюджеті

Володимир Путін. Фото з відкритих джерел

На даний момент РФ може забезпечити всім необхідним у зоні бойових дій лише армію у півмільйона осіб

Директор Міжнародного інституту політичної філософії, політичний аналітик Віктор Савінов поділився таким коментарем:

"Наш інститут провів для західних партнерів аналіз військового бюджету РФ, оцінюючи військові можливості Росії з точки зору федерального бюджету 2023".

У результаті, зазначає аналітик, вдалося з'ясувати, що на держзакупівлі в бюджеті країни-агресора закладено 4,9 трлн. руб ($60 млрд).

"Припустимо, що 75-80% закладено на закупівлю озброєнь та амуніції для армії (військова економіка). Тобто мова про $45-50 млрд", – пояснює Віктор Савінов.

Виходячи з цього, імовірна структура закупівель з урахуванням виробничих можливостей виглядає так:

– 1500 танків ($3млн/шт) – $4,5 млрд;

– 3500 шт БМП, БТР ($0.8млн/шт) – $2,8 млрд;

– 600 шт самохідних знарядь ($4млн/шт) – $2,4 млрд;

— 800 шт гармат, що буксируються ($0.75млн/шт) — $0,6 млрд;

— 125 шт РСЗВ, включаючи важкі мінометні системи 122 мм ($0,8 млн/шт) — $0,1 млрд;

— 50 шт 220 мм гармат ($6 млн/шт) — $0,3 млрд;

– 30 шт 330 мм гармат ($10 млн/шт) – $0,3 млрд.

Усього важкого сухопутного озброєння – на $11 млрд, наголошує експерт.

Що стосується авіації та ППО, тут йдеться про суму від 7 до 8 млрд дол.

– 150 шт вертольеров – ($16млн/шт) – $2,4млрд;

— 150 шт літаків ($30 млн/шт) — $4,5 млрд;

— 120 шт систем ППО ($ 10млн/шт) — $ 1, 2 млрд.

Спецобладнання "з'їсти" ще близько $1 млрд:

– 100 одиниць спецтехніки ($1 млн/шт) – $0,1 млрд;

— 500 одиниць автомобілів ($0,1 млн/шт) — $0,5 млрд;

– 2000 одиниць БПЛА ($0,15 млн/шт) – $0,3 млрд.

ВСЬОГО: близько $18,1 млрд.

На забезпечення особового складу (без боєприпасів) Кремль може виділити зараз не більше ніж $5 млрд.

Мова про легке озброєння (стрілецьке, міномети, гранатомети, переносні системи ППО тощо) на $0,5 млрд для діючої армії чисельністю 500 тисяч осіб на рік бойових дій. Обмундирування та харчування для армії в 1 млн осіб (з розрахунку $10 на особу на день, включаючи медикаменти для поранених) – це ще $4 млрд. Тепловізори, системи зв'язку, комерційні дрони обійдуться в $0,5 млрд

У солідну суму — $ 17,7 млрд — обійдуться боєприпаси:

— 1 млн шт снарядів калібру понад 100 мм ($3тис/шт) — $3 млрд;

— 2 млн шт снарядів калібру до 100 мм, гранат, хв і т.д. ($500/шт) – $1 млрд;

— 20 тисяч залпів для РСЗВ (50/день, по $200тис/залп) — $4млрд;

– бомби та ракети для бойових вильотів фронтової авіації (20 тис вильотів, по 50/день із розрахунку $60тис/виліт) – $1,2 млрд;

— 1000 шт крилатих і балістичних ракет ($2,5 млн/шт) — $2,5 млрд;

– 4000 тис. пострілів для ППО (з розрахунку 10/день по $0,1млн/постріл) – $4 млрд;

– боєприпаси для легкої стрілецької зброї (патрони, гранати, міни тощо) – на $2 млрд.

Таким чином, сумарні витрати на поповнення озброєння, забезпечення особового складу та боєприпаси становитимуть: $18,1 $5, 0 $17, 7=$40,8 млрд. Інші кошти від $5 до 10 млрд підуть, на думку експертів Міжнародного інституту політичної філософії, на закупівлі для Стратегічних ядерних сил РФ, її ВМФ та запчастин для озброєнь.

"Резюмуючи: згідно з російським бюджетом-2023, РФ може підтримувати конфлікт середньої інтенсивності (втрати 5 танків на день, 10 БМП, 10 тис пострілів великокаліберної артилерії на день (з урахуванням запасів), 50 залпів РСЗВ/день, 50 бойових вильотів на день, 10 пострілів ППО/день тощо), утримуючи у зоні конфлікту угруповання близько 500 тисяч осіб. На великі стратегічні операції (навіть тактичні) цей бюджет не розрахований, – пояснює Віктор Савінов. – Росія не може значно збільшити військовий бюджет (вийшовши за окреслені вище рамки), тому що перебуває під санкціями, а іноземні компанії продовжують залишати її ринок з усіма витікаючими. Витягувати на війну кошти з інших статей витрат, тих самих соціальних, украй небезпечно. Але щось (ті самі витрати на освіту, науку), звичайно, уріжуть, а щось (податки) піднімуть. При цьому слід розуміти, що бюджет – не всі гроші країни. Є ще золотовалютні резерви, активи, звідки можна перекинути гроші до скарбниці. Але щось під санкціями, щось уже вичерпалося. Саме тому на даний момент РФ може забезпечити всім необхідним у зоні бойових дій лише армію у півмільйона людей. Не більше".

Поки російський обиватель не зрозуміє, в яку гру грає Путін – новоявлений Гітлер – це продовжуватиметься

Головний економіст, керівник з економічних реформ Офісу простих рішень та результатів Ярослав Романчук упевнений, що Путін "доїть" тих і готовий пожертвувати тими, хто для нього не має жодного значення.

"І те, що ми бачимо скорочення певних бюджетних статей, можна порівняти з тим, як "пускають на росхід". Є у Путіна гарматне м'ясо – ті, кого він пускає в м'ясорубку на війні в Україні. А є бюджетники, наука, малі та середні підприємці, соціалка – на яких йому начхати. Було 20 млн. громадян, які живуть за межею бідності. Ну, буде 30-40 млн. Для путінських амбіцій, для його шалених планів все це – витратний матеріал. І те, що комусь щось недодадуть, кремлівська пропаганда пояснить у традиційній для неї манері – "ми воюємо за добру справу, треба затягнути паски". І поки російський обиватель не зрозуміє, в яку гру грає Путін – новоявлений Гітлер – це продовжуватиметься. Не дарма ж Путін усі 20 років свого правління цілеспрямовано зобмірював населення та накопичував кошти на війну", – наголошує економіст.

Щодо цих самих засобів. За підсумками 2022 року російський ВВП становив 2,2 трлн. Органи держуправління розподіляли 36-40% – близько 80 млрд доларів. За словами Ярослава Романчука, логіка тоталітарної системи путінської імперії така: є низка джерел, якими можна користуватися. Це Федеральний бюджет, закриті бюджети відомств та організацій, держбанки державні комерційні організації на кшталт "Газпрому", нафтовики тощо. Усі ресурси, які є приватними, де-факто можуть бути використані для "виконання державних завдань". У будь-якій сфері, починаючи від військових, закінчуючи соціалкою.

"Скаже той же Путін мільярдеру Потаніну "позич мені на 35 років у рублях під 1% трильйон рублів" – той це зробить. Тож джерела доходів для спалювання їх у топці війни у Кремля поки що є, – упевнений експерт. – Але є групи, близькі до центру ухвалення рішень, до натури Путіна. І такі він жорстко не чіпатиме. А це, наприклад, оргзлочинні угруповання, які злилися разом із ФСБ, МВС, ГРУ, РПЦ тощо. Керівники таких структур мають більш ніж значний ресурс, може йтися про трильйони доларів. І, за бажання, тягнути звідти можна ще довго. А всі втрати, за путінською логікою, — це добриво для історії, яку він пише. Фактично – для історії імперії зла".

На жаль, зазначає Ярослав Романчук, які санкції не вводили б проти РФ, це не підкосить її настільки, щоб вона припинила війну.

"Світ не складається виключно з країн, що підтримують нас, демократичного кола – "Великої сімки", колективного Заходу та його партнерів. Світ цинічний, прагматичний, дуже строкатий. Значна частина його економіки перебуває у тіні. І частина цієї тіні – Росія, яка 20 років правління Путіна створювала не лише рашистську імперію, армію, пропаганду, а й корумпувала іноземних політиків та чиновників, підживлювала кримінальні мережі, які щільно працюють з мафіями на всіх континентах. Глобалізація злочинного світу з активною участю РФ давним-давно відбулася, – запевняє експерт. – Росія воюватиме, доки ми її тотально не розіб'ємо на полі бою. І абсолютно правий заступник міністра закордонних справ України Андрій Мельник, закликаючи союзників України значно (в 10 разів) збільшити військову допомогу нашій країні, якщо вони хочуть завершення війни з Росією (нашою перемогою) цього року. Лише так світ отримає шанс на очищення від скверни – і корупції, і імперіалізму, і тоталітаризму".

Читайте також на порталі "Коментарі" – підсумки тижня: які економічні ініціативи були у центрі уваги – що викликає побоювання.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини