Головна Новини Суспільство Війна з Росією Війна в Україні стає все більш смертоноснішою для цивільних: що змінилося
commentss НОВИНИ Всі новини

Війна в Україні стає все більш смертоноснішою для цивільних: що змінилося

В Україні зростає кількість жертв серед цивільного населення та погіршується ситуація з правами людини, йдеться у звіті ООН

30 червня 2025, 23:46
Поділіться публікацією:

30 червня 2025 року Управління ООН з прав людини оприлюднило доповідь, в якій йдеться про різке зростання кількості постраждалих серед мирного населення та численні порушення прав людини в Україні. Це пов’язано з інтенсифікацією бойових дій та змінами у тактиці війни, зокрема активнішим використанням безпілотників, що часто призводить до смертей. Про це повідомляють "Коментарі" із посиланням на документ ООН.

 Війна в Україні стає все більш смертоноснішою для цивільних: що змінилося

Війна в Україні (фото з відкритих джерел)

У період між 1 грудня 2024 року та 31 травня 2025 року кількість жертв серед мирного населення зросла на 37% у порівнянні з аналогічним періодом попереднього року. Було зафіксовано 968 загиблих і 4807 поранених. Більшість із них загинули на підконтрольних Україні територіях, де російські війська застосовували далекобійну вибухову зброю в населених пунктах, а також дрони малої дальності біля лінії фронту.

Близько половини всіх втрат серед цивільного населення спричинені ударами ракетами, авіабомбами та боєприпасами в густонаселених районах. Щонайменше три обстріли включали використання російськими силами касетних боєголовок, які вибухали в повітрі, вражаючи осколками велику площу, що спричинило численні жертви серед цивільного населення.

"Війна в Україні, яка триває вже четвертий рік, стає все небезпечнішою для мирного населення", – зазначила голова Місії ООН з моніторингу прав людини в Україні Даніель Белл. "Ми продовжуємо фіксувати системні прояви насильства, які суперечать нормам міжнародного гуманітарного права".

У доповіді наголошено, що зростання кількості постраждалих напряму пов’язане з активним використанням безпілотників малої дальності. У результаті таких атак загинули 207 осіб, ще 1365 отримали поранення. Один із найбільш трагічних випадків стався в Дніпропетровській області, де російський дрон влучив у цивільний автобус із працівниками гірничодобувної компанії: загинули 10 осіб (8 жінок та 2 чоловіків), ще 57 постраждали.

"Суттєва кількість цивільних втрат внаслідок ударів дронів, операторами яких керували в режимі реального часу, викликає глибоку стурбованість", – наголосила Белл. "Наш аналіз вказує на або неспроможність, або відмову в розмежуванні цивільних і військових об'єктів, як цього вимагає міжнародне право".

У цей же період було зафіксовано щонайменше п’ять прямих ударів російських збройних сил по лікарнях, деякі з яких були атаковані кількома баражуючими боєприпасами, що може свідчити про умисне порушення норм міжнародного гуманітарного права.

Серйозні порушення прав військовополонених залишаються гострою проблемою. У звіті зафіксовано достовірні дані про страту щонайменше 35 українських та одного російського військовополоненого.

Управління опитало 117 українських військовослужбовців, нещодавно звільнених із полону, а також двох захоплених медиків. Більшість із них повідомили про тортури та жорстоке поводження під час утримання російською стороною. Серед описаного: побиття, електрошок, сексуальне насильство, атаки собак і приниження людської гідності.

"Те, як поводяться з українськими військовополоненими, є не лише негуманним, а й прямим порушенням міжнародного права", – заявила Белл. "Йдеться не про окремі інциденти – це ознака системного застосування катувань, що потребує термінової реакції та покарання винних".

Серед 95 російських військовополонених і громадян третіх країн, опитаних під час утримання в Україні, понад половина також повідомили про знущання, катування, погрози та утримання в неофіційних місцях.

Доповідь також звертає увагу на проблему утримання українських цивільних осіб російською владою, переважно на тимчасово окупованих територіях. Свідчення звільнених містян вказують на застосування тортур, принижень та неналежних умов утримання.

На окупованих територіях фіксується зростання тиску на громадян з метою прийняття російського громадянства. За пів року понад 16 тисяч об’єктів житлової нерухомості були визнані "покинутими", що загрожує їхньою примусовою конфіскацією.

Окремий блок звіту присвячений використанню українських дітей у диверсійній діяльності проти українських військових об’єктів. Частина дітей загинули або отримали поранення, інші — можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності після того, як їх через соцмережі спонукали до підпалу або встановлення вибухівки.

"Залучення дітей до дій насильницького характеру або саботажу використовує їхню вразливість і ставить під серйозну загрозу їхнє життя", – підкреслила Белл.

Літні люди та особи з інвалідністю, особливо в районах, наближених до зони бойових дій, залишаються в групі високого ризику, часто не маючи жодної можливості для евакуації.

Нагадаємо, що "Коментарі" писали про військовий розповів, чи провалився літній наступ росіян Російські війська продовжують поступово просуватися на фронті, однак про стрімкий прорив чи масове руйнування оборони говорити не варто. Таку думку висловив військовослужбовець Збройних сил України Кирило Сазонов у дописі на своїй сторінці у Facebook, прокоментувавши актуальну ситуацію на ключових напрямках бойових дій.

 Він наголосив, що наразі жодна з ділянок фронту не демонструє надшвидкого просування ворога. Зокрема, на Новопавлівському напрямку, попри активні дії росіян, їм вдалося просунутися лише на 94 квадратні кілометри за останні півтора місяця.

 



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини