Рубрики
МЕНЮ
Лиля Воробьева
Українці, які виїхали за кордон через війну, можуть не повертатися через страх стигматизації та маргіналізації. Про це заявила директорка Інституту демографії та проблем якості життя Елла Лібанова в межах проєкту громадської ініціативи "Голка" – "Мости України".
Українці бояться повертатися додому (фото з відкритих джерел)
За словами Лібанової, необхідно не лише заохочувати українців повертатися додому, а й проводити роз’яснювальну роботу серед тих, хто залишився в країні. Вона наголосила, що протистояння між тими, хто виїхав, і тими, хто залишився, може стати серйозним викликом для суспільства, перетворившись на лінію розколу. Особливо важливо враховувати ці ризики в умовах гібридної війни.
Ще одним фактором, що впливає на рішення про повернення, є невизначеність щодо майбутнього – як власного, так і дітей. На думку експертки, важливо окреслити перспективи, які очікують українців після війни: "Треба пояснювати, що ми розраховуємо на міжнародну допомогу, що є гарантії інвестиційного зростання, створення робочих місць і гідних зарплат".
Також Лібанова вважає, що варто відновлювати можливості дистанційної роботи. Вона наголосила на важливості підтримання комунікації та довіри: "Рекомендую зберігати контакти на всіх рівнях. Наприклад, роботодавець, який хоче повернути працівників, може просто надіслати смс-привітання з Днем народження чи іншим святом. Це покаже людині, що про неї пам’ятають, що вона залишається частиною спільноти".
Нагадаємо, що "Коментарі" писали про те, що повернення біженців уже не допоможе. Навіть повернення додому всіх українських біженців не змінить тренд на депопуляцію України, єдиний варіант збільшити чисельність населення – це відкрити кордони для іммігрантів. Про це в інтерв'ю "Лівому березі" розповіла директор Інституту демографії та проблеми якості життя Елла Лібанова.
Демограф підкреслила, що так звана статево піраміда населення в Україні перетворилася на ромб.
Новини