Рубрики
МЕНЮ
Лиля Воробьева
Військовозобов’язані українці, які перебувають за межами країни, залишаються під дією чинного законодавства щодо мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) мають повноваження накладати на них грошові штрафи за порушення вимог військового обліку. Це передбачено постановою Кабінету Міністрів №1487.
Штраф від ТЦК (фото з відкритих джерел)
Сума штрафів варіюється від 17 000 до 25 500 гривень і залежить від характеру порушення. Найчастішими підставами для притягнення до відповідальності є:
відсутність військово-облікового статусу;
-непостановка на облік за місцем праці або навчання;
-неявка до територіального центру після отримання повістки;
-ігнорування скерування на військово-лікарську комісію (ВЛК);
-ненадання інформації про зміну місця проживання;
-втрата або пошкодження військово-облікового документа;
-несвоєчасне оновлення облікових даних (кінцевий термін – до 17 липня 2024 року).
Факт перебування за кордоном не звільняє від відповідальності. Усі повістки, повідомлення та постанови можуть надходити в електронній формі через мобільні застосунки Резерв+ та Дія.
З літа 2025 року, згідно з інформацією Міністерства оборони, у застосунку "Резерв+" стане доступною функція сплати штрафів в онлайн-режимі. Якщо військовозобов’язаний визнає порушення, йому буде доступна знижка 50% за умови оплати впродовж 20 днів. Процедура передбачає:
-Подачу заяви про визнання порушення у застосунку.
-Отримання постанови про накладення штрафу.
-Здійснення оплати за вказаними реквізитами безпосередньо через "Резерв+".
Після здійснення платежу постанова автоматично втрачає чинність. Це дозволяє уникнути заборгованості та дає змогу безперешкодно перетинати державний кордон без ризику додаткових ускладнень.
У разі несплати штрафу у визначений строк, відповідну постанову передають до виконавчої служби. Через 2–3 місяці порушнику можуть заблокувати банківські рахунки на території України. Кошти будуть стягнуті примусово, а інформація про порушника з’явиться у Єдиному реєстрі боржників.
Якщо військовозобов’язаний не має відкритих рахунків в українських банках, примусове стягнення наразі є неможливим. Проте це не виключає ризиків — під час перетину кордону таку особу можуть затримати прикордонники та передати до ТЦК.
Нагадаємо, що "Коментарі" писали про те, що всіх працівників ТЦК без бойового досвіду переводять у зону бойових дій. У Генеральному штабі ЗСУ заявили, що для удосконалення роботи ТЦК та СП проводять перевірки щодо комплектування особовим складом з бойовим досвідом. У Генштабі зазначили, що працівники ТЦК без бойового досвіду будуть відправлені у зону бойових дій.
Відповідно до рішення головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського проводить перевірка працівників ТЦК та СП щодо наявності у них бойового досвіду. Якщо такого немає, то військовослужбовців з ТЦК переведуть у частини ведення бойових дій для набуття відповідного досвіду.Новини