Рубрики
МЕНЮ
Ткачик Олеся
Проект угоди по корисним копалинам і не тільки, який США пропонують Україні, викладений на 58 сторінках. Згідно із проектом угоди створюється фонд у штаті Делавер, він буде діяти за законами цього штату, каже керівник енергетичних програм Центру Разумова Володимир Омельченко.
Путін і Трамп
Засновниками фонду з боку США стане Міжнародна інвестиційна корпорація розвитку (DFC), з боку України – Уряд.
Базовим внеском від США у Фонд має стати допомога України із 2022року для захисту від агресії. Сторони визнають, що Україна отримала фінансову перевагу від отримання від цієї допомоги.
Тобто, каже Омельченко, Україна повинна визнати що отримана нею грантова допомога від Конгресу США стає борговими зобов’язаннями України. При цьому, додає експерт, серед проблемних пунктів угоди є те, що перевага у Наглядовій раді буде у американської сторони (3 члени із 5). Окрім того, наповнення Фонду від України буде відбуватися за рахунок отриманих роялті від видобутку мінералів, нафти, газу, портової інфраструктури, нафтопродуктів, LNG терміналів із регазифікації.
Більше того, ця угода буде безстроковою, а Україна може із неї вийти тільки за згоди американської сторони. Також документ передбачає податковий та правовий режим діяльності Фонду за законодавством штату Делавер. І головне, ця угода не відповідає Конституції України.
У цьому проекті угоди, каже Омельченко, вже не йдеться тільки про рідкісноземельні метали, але до неї включені практично провідні джерела наповнення державного бюджету. Тобто, й без того критично дефіцитний держбюджет стане ще набагато меншим, що зробить неможливим виконання соціальних зобов’язань та навіть мінімально необхідне фінансування ЗСУ.
Омельченко каже, що існують усі підстави стверджувати, що США та РФ наразі ведуть активні перемовини про повернення до двополярного світу (плюс певна зона відводиться КНР) , як це було підчас Холодної війни, через поділ регіонів на зони впливу.
Однак, за його словами, Україна заважає реалізації цьому плану через неймовірний спротив російській агресії.
За його словами, це стане приводом для припинення поставок зброї й подальшого зближення між США та РФ.
У цій ситуації, на його думку, Україні потрібно не відкидати угод із США, а пропонувати свій варіант, вказуючи зо варіант американців порушує Конституцію.
Нагадаємо, портал "Коментарі" розповідав, що у ВР кажуть, що Україна не повинна здавати США свої національні інтереси.
Новини