Так все ж таки війна: чи справді Росія готова підвищувати ставки
Багато залежить від того, чи Китай і далі мовчазно підтримуватиме РФ, або знижуватиме свою підтримку
Несподівані заяви про т.зв. "спеціальну військову операцію" почали останнім часом робити російські офіційні особи. Так, прес-секретар "президента" РФ Дмитро Пєсков визнав, що його країна перебуває у стані війни з Україною. А постпред Росії в Раді Безпеки ООН Василь Небензя раптом видав, що одна з цілей "сво" нібито виконана – відбулася "демілітаризація" України. Щоправда, за логікою Небензі, суть у тому, що ЗСУ нібито давно не використовують своє озброєння, залежать виключно від постачання зброї країнами НАТО. Про що говорять такі заяви – і до чого можуть призвести? Портал "Коментарі" із цим питанням звернувся до експертів.
Інтрига у тому, як маркуватиметься ця війна
Директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства, експерт РНБО у 2001-2011 рр. з питань заморожених конфліктів у Євразії (у тому числі Молдова-Придністров'я), політичний аналітик Віталій Кулик міркує так:
За словами експерта, такий підхід вже близько півроку простягається у державній пропаганді, заявах офіційних представників країни-агресора.
Відповідно, прогнозує він, очікується подальше закріплення цього ідеологічного тренду у деяких пропагандистських речах, вкладених у внутрішнє споживання, а й – в обґрунтуванні подальших дій Кремля. Якщо це війна, потрібна чергова часткова мобілізація, а не просто добровольці чи контрактники (тим паче, що зеки, схоже, закінчилися).
Інтрига в тому, вважає Віталій Кулик, як маркуватиметься ця війна (тотальна, екзистенційна загроза існування РФ – чи війна на виснаження, але "ми готові триматися, ми не наступаємо, а обороняємось").
Відповідно, констатує він, – жодних мирних переговорів, війна до переможного кінця. При цьому, зберігаючи можливість вести приховані переговорні процеси, не виключаючи питання заморозки війни, вихід на проміжні елементи стримування.
І тут, на думку експерта, відкривається простір для певних "вилок". Наприклад, РФ може піти на гібридний удар по країнах НАТО (і з метою схилити до переговорів, і сподіваючись показати недієздатність Альянсу, якщо там не зможуть оперативно відреагувати). Не можна виключати і новий великий наступ в Україні – для виходу на адмінкордони певних територій чи з прицілом на захоплення нових.
Експерт констатує: Путін вважає, що Захід вже перейшов межу між "допомагаємо" та "беремо участь". Що залишилися лічені місяці до того, щоб усі сильні країни, включаючи балансуючу Німеччину, увійшли до категорії саме беруть участь. Що питання часу (а не політичних дискусій) – поява в Україні натовських контингентів, прийняття нас у ЄС, надання дальнобійної зброї.
Те, що російські спікери почали називати "сво" війною, пов'язано з низкою факторів
Політичний експерт Сергій Таран наголошує, що навіть російська пропаганда вже не може приховати від своїх громадян, що РФ веде війну проти сусідньої країни.
По-перше, пояснює експерт, завершилася виборча кампанія з перевиборів Путіна.
По-друге, продовжує він, виникла потреба посилення мобілізації.
Читайте також на порталі "Коментарі" – чого боїться Путін: чому Захід зволікає з наданням всього необхідного Україні.