Рубрики
МЕНЮ
Ткачик Олеся
Росія звинувачує нас у повітряному терорі — український "шахед" влучив у житловий будинок у Брянській області, загинула дитина, говорить військовий Юрій Касьянов. Втім, підкреслює він, Україна теж звинувачуємо ворога в терорі — "шахед" влучив у багатоквартирний житловий будинок у Тернополі, убив двох людей.
Шахеди
Насправді, переконаний військовий, ніхто не спрямовує дрони по житлових будинках. Для терору, на його думку, це надто слабкий засіб; у роки Другої світової війни всіма воюючими сторонами практикувалися килимові бомбардування міст, тоді це мало свій убивчий сенс.
За його словами, будь-яка інерціальна навігаційна система має помилку, а проста і дешева система — з деталей з аліекспресу — велику помилку. Наприклад, на дальності польоту 100 км помилка навігації може бути десятки метрів, якщо використовуються дорогі навігаційні системи американської фірми Analog Devices (наприклад), або кілька кілометрів — якщо використовується китайський набір датчиків за пару сотень доларів.
Втім, додає Касьянов, ще гірша ситуація для дронів, коли застосовується не просто придушення супутникових сигналів, а спуфінг — підміна супутникових координат. Тоді автопілот дрона, якщо він не може розпізнати спуфінг, сприймає дані несправжньої супутникової навігації за чисту монету, і летить туди, куди його спрямовують РЕбівці, які займаються такими складними речами, як спуфінг. Наприклад, шахеди відлітають у Білорусь, і це свого роду карма для режиму Лукашенка.
За його словами, коли шахеди літають, здається, безладно і безглуздо, наприклад, над Києвом — з правого берега на лівий, з лівого на правий, і далі по колу, то вони це роблять не тільки для того, щоб виснажити ППО. А тому, що, долетівши до Києва за допомогою інерціальної навігаційної системи, вони шукають місце, точку, де сигнали супутникової навігації не придушуються і не спуфіняться (для цього в них є вбудована аналітична система), щоб скорегувати свій маршрут і завдати точного удару. Якщо ж їх не збили, а уточнити свої координати вони не змогли, тоді шахеди просто падають абикуди, після того, як закінчиться паливо, додав Касьянов.
Втім, каже Касьянов, є й інші способи навігації — за сигналами від вишок мобільних операторів, за оптикою, коли дрон порівнює картинку земної поверхні, яку бачить його камера, із заздалегідь завантаженим масивом супутникових карт. Але, додає він, це все недешево, і теж не завжди працює. Наприклад, оптична система навігації не працює в сильний туман, дощ, снігопад. А навігація за зірками не працює, коли хмари закривають зоряне небо.
Тому, додає військовий, й виникає час від часу "терор дронами проти мирного населення".
Нагадаємо, портал "Коментарі" розповідав, що російський дрон потрапив у багатоповерховий будинок в Тернополі.
Новини