Рубрики
МЕНЮ
Недилько Ксения
Обраний президент США Дональд Трамп пообіцяв припинити війну в Україні. Він міг би підсолодити угоду, зробивши Путіну пропозицію, від якої він не зможе відмовитися – участь у космічній програмі спільно з США та можливість отримати доступ до американських технологій і американських комерційних постачальників, таких як SpaceX. Про це йдеться у статті The Hill.
Дональд Трамп. Фото з відкритих джерел
Росіяни мають великі амбіції щодо своєї космічної програми. Вони планують нову космічну станцію, яка замінить свою частку Міжнародної космічної станції, коли вона закінчить свій термін експлуатації приблизно в 2030 році. Вони уклали альянс з Китаєм для участі в проекті його місячної бази з ядерним реактором для її живлення.
Виникає запитання: чи здатна Росія виконати ці та інші амбітні цілі? Нещодавнє дослідження Інституту досліджень зовнішньої політики викликає деякі сумніви.
У ньому зазначається, що "кілька факторів унеможливили стійкий розвиток російської космічної програми". Проблеми включають "санкції, ембарго на передове промислове обладнання, нестачу робочої сили, обмежені фінансові ресурси, розподілені між занадто великою кількістю проектів, скасування космічної співпраці із західними партнерами, за винятком операцій на Міжнародній космічній станції, і економічну неефективність російської космічної галузі".
У статті припускають, що нинішнє падіння успіхів російської космічної програми почалося ще з 2014 року, коли Путін захопив Крим в України, і, звичайно, з 2022 року, коли Росія вторглася до свого сусіда з метою його завоювання.
У міру стагнації російського ракетобудування США все більше покладаються на економічно конкурентоспроможні ракети-носії, створені SpaceX і Rocket Lab. New Glenn від Blue Origin знаходиться в середині тестування, а Starship від SpaceX знаходиться в розробці.
Тим не менш, Росія могла відновити частину втраченої космічної слави. Альянс з NASA щодо космічної станції був взаємовигідним. США отримали зовнішньополітичне обґрунтування космічної станції, яке нарешті переконало достатньо членів Конгресу схвалити фінансування. Росія змогла утримувати космонавтів у космосі після завершення терміну експлуатації космічної станції "Мир".
Росія могла запропонувати взяти участь у програмі "Артеміда", щоб повернутися на Місяць і відправитися на Марс. Але у президента Росії Володимира Путіна були інші пріоритети, і він зробив невдалий вибір, зазначають аналітики.
"Гроші, які Росія витрачає на марну спробу завоювати Україну, можуть бути витрачені на підтримку її космічної програми. Більше того, кваліфіковані російські інженери та науковці покидають Росію, боячись бути запущеними в українську м'ясорубку. Західні санкції, які неминуче посиляться з переобранням Дональда Трампа, також не допомагають.
Ситуація, в якій опинилася Росія, дала можливість Трампу, якщо він нею скористається. Трамп пообіцяв припинити війну в Україні. Він міг би підсолодити угоду, зробивши Путіну пропозицію, від якої він не зможе відмовитися", – йдеться у статті.
Зазначається, що якби Путін домовився з Україною, завершивши свою загарбницьку війну, Трамп міг би запропонувати Росії участь у програмі Artemis в обмін. Новий президент США міг би відзначити, що Росія досягла успіху в результаті партнерства з Міжнародною космічною станцією. Без цього партнерства Росія не була б жодною космічною державою.
Якби Путін погодився на мир в Україні, Росія могла б побачити космонавтів на поверхні Місяця в найближчому майбутньому — те, що Радянський Союз намагався, але не зміг зробити в гонці на Місяць у 1960-х роках. Росія отримає доступ до американських технологій і американських комерційних постачальників, таких як SpaceX.
Росія також буде зобов’язана підписати Артемісські угоди, приєднавшись до зростаючої спільноти націй, які зобов’язалися мирно досліджувати та економічно розвивати космос. Як побічний ефект, зароджуваний космічний альянс Росії з Китаєм буде розірваний, залишивши цю країну ізольованою.
Новини