Рубрики
МЕНЮ
Лиля Воробьева
23-25 березня 2025 року в Ер-Ріяді, столиці Саудівської Аравії, відбулися перемовини за участі делегацій США, України та Росії. Основною метою цих зустрічей було досягнення домовленостей щодо припинення бойових дій у Чорному морі та забезпечення безпечного судноплавства в регіоні. Павло Лакійчук, керівник програм з безпеки Центру глобалістики "Стратегія XXI", в інтерв'ю Главреду пояснив, чому Росія може бути зацікавлена в такому перемир’ї.
Перемир'я в Чорному морі (фото з відкритих джерел)
Як зазначає експерт, ключову роль у перемовинах відігравав представник Москви, сенатор Георгій Карасін. Він є колишнім заступником глави МЗС РФ і свого часу сприяв вигідному для Росії розподілу Каспійського моря, застосовуючи гібридну тактику, що дозволила Кремлю посилити свої позиції. Аналогічний сценарій був реалізований Росією в Азовському морі, коли вдалося домогтися вигідного розмежування. За словами Лакійчука, нинішні перемовини щодо Чорного моря можуть бути спробою РФ повторити подібну стратегію.
За словами експерта, Росія, ймовірно, намагається юридично закріпити розмежування Чорного моря. Ситуація виглядає доволі непростою, адже наразі українські Збройні сили утримують ініціативу на морі. Завдяки ударам по ворожих цілях ракетами "Нептун" і "Гарпун", а згодом і використанню морських дронів, Україна зуміла досягти важливих успіхів: розблокувати порти та витіснити російський флот з північно-західної частини Чорного моря. В результаті росіянам довелося передислокувати кораблі до Новоросійська, залишивши Севастополь, що стало новим етапом змін у регіоні.
На порядку денному стоїть питання перемир'я. Лакійчук наголошує, що існують територіальні води (12 миль) та економічні зони. Якщо Росії вдасться змусити США визнати її юрисдикцію над Кримом — нехай навіть у юридично невизначеній чи фактичній площині — це означатиме встановлення контролю над морськими водами навколо окупованого півострова. У такому випадку ця акваторія може бути визнана "вільною" від атак.
Також експерт висловив стурбованість щодо можливого відновлення зернової угоди. Він підкреслив, що після виходу Росії з цієї угоди Україна змогла значно збільшити товарообіг портів, досягнувши показників 2021 року. Це стало можливим тому, що сама угода була дискримінаційною: судна, що прямували до Росії через Босфор, автоматично визнавалися "чистими" й проходили без перевірок, тоді як кораблі, що прямували в українські порти, піддавалися контролю міжнародною комісією за участі України, Туреччини та Росії.
Він наголосив, що Україна виступає за свободу судноплавства в Чорному морі. Однак формат угоди, який просуватиме Карасін – а він є не стільки дипломатом, скільки майстром шантажу з боку Росії – може виявитися вкрай невигідним і дискримінаційним для України.
Нагадаємо, що "Коментарі" писали про те, що у Зеленського відповіли, що буде, якщо РФ порушить домовленості про перемир'я на морі. У разі порушення домовленостей про перемир'я на морі з боку країни-агресора має бути реакція Вашингтона. Американські партнери повинні застосувати заходи у відповідь. Про це в ефірі телемарафону заявив заступник голови Офісу президента Ігор Жовква.
Жовква наголосив, що технічне порушення режиму тиші мають фіксувати монітори та передавати інформацію США. Після цього Вашингтон має відповідати відповідно.Новини