Захід досі багато в чому залежить від Росії, тому, як може, відтягує з радикальними кроками у бік Москви
Президент України Володимир Зеленський у своєму відеозверненні зазначив, що ракетний удар по Вінниці вкотре довів, що Росія має бути офіційно визнана державою-терористом. Він також наполягає на створенні Міжнародного трибуналу з розслідування військових злочинів РФ. Чому світ не наважується поставити на РФ тавро, яке давно має бути поставлене? Що може підштовхнути колективний Захід чи окремі його країни змінити тактику задушення, обрану проти Росії, щось радикальніше і ефективніше у короткостроковій перспективі? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Україна на рівні Верховної Ради має першою оголосити Росію країною-терористом, країною-спонсором тероризму
Політолог Віктор Таран нагадує, що на даний момент у США країнами-спонсорами тероризму визнано Кубу, Іран, Північну Корею та Сирію. Раніше у списку були Ірак, Лівія, Південний Ємен та Судан.
"Як бачимо, це країни-ізгої, з якими практично ніхто у світі з цивілізованих держав не хоче мати справу, мати економічні та торговельні відносини. Враховуючи геоекономіку, для Європи, США, Азії, не мати стосунків із тією ж Сирією чи Північною Кореєю – не критично для їх економік від слова "зовсім". А ось не мати відносини з РФ, від якої станом на сьогодні багато в чому залежать ті ж європейці у питаннях транзиту, енергоносіїв (нафта, газ) – це зовсім інша історія, яка бумерангом б'є і по них", – пояснює Віктор Таран.
На його думку, щоби змусити європейців стати на горло власної пісні – Україна має зробити важливий крок.
"А саме – сама, на рівні Верховної Ради, першою оголосити Росію країною-терористом, країною-спонсором тероризму. Після чого, зі зрозумілих причин, відмовимося прокачувати її газ, забезпечувати той чи інший транзит і таке інше. Це не питання спекуляції чи шантажу. Це реалії. Такий собі примус до миру, – наголошує політолог. – І тоді саме ми станемо прикладом, після чого Заходу буде складно лавірувати стосовно країни-агресора, розповідати, що жорсткіші рішення щодо Росії зараз "не на часі". В нього просто не залишиться аргументів".
Світ зараз знаходиться на початку великої турбулентності
На думку політичного аналітика Максима Маньковського, світ змінюється у своєму ставленні до агресора. І хоч це відбувається дуже повільно, але процес іде.
"Звичайно, якби Захід почав діяти, а не висловлювати стурбованість або лише засуджувати, ще після того, як рашисти чинили злочини в Грузії, у Сирії, після бомбардування Алеппо та загибелі великої кількості цивільних, то сьогодні була б жива маленька Ліза з Вінниці, та ще тисячі українців. На жаль, ООН, створена у жовтні 1945 року для підтримки та зміцнення миру та міжнародної безпеки, як і багато інших міжнародних інститутів, виявилася неспроможною реагувати на такі виклики", – зазначає експерт.
Він наголошує, що світ зараз перебуває на початку великої турбулентності – і без роботи над помилками та переоцінки багатьох процесів у міжнародних відносинах навряд чи вдасться зберегти порядок. Але для цього, акцентує Максим Маньковський, потрібен час. І, як нам не хотілося, у короткостроковій перспективі навряд чи можна очікувати від колективного Заходу якихось радикальних кроків.
"Не готові вони ще до цього, якщо говорити про країни, які справді мають сили та можливості. Наприклад, про країни-члени міжнародного клубу G7 ("Велика сімка", до якої входять Великобританія, Німеччина, Франція, Італія, Канада, США та Японія). Але треба розуміти, що це повільне стиснення Росії лещатами санкцій – побічно б'є і по рядовому європейцю чи американцю. Девальвація, зростання цін, дорогі енергоресурси. Тож Захід теж не зацікавлений у затягуванні процесів, бо ця хвиля може накрити їхню довгострокову перспективу. Так, політики деяких країн намагаються інколи за звичкою пробігти між краплями дощу, продовжуючи співпрацювати з країною-агресором. Але коли йде злива – це робити все складніше і складніше. Тому очікуємо на наступний пакет санкції проти агресора і більше зброї", – констатує Максим Маньковський.
Читайте також на порталі "Коментарі" - ЗСУ повністю знищили три склади боєприпасів та базу окупантів на півдні. Після влучення ракети до санаторію, де розташувалися орки, всю будівлю охопив вогонь, який загасити росіяни так і не змогли.