Росії передрікають катастрофічне падіння народжуваності

Через наслідки Другої світової, економічної кризи 90-х та нинішньої війни РФ очікує історичний мінімум дітонародження

Росія в розпал війни опинилася у справжній демографічній ямі: народжуваність падає вже кілька років і навряд чи найближчими роками повернеться до зростання. Про це, як повідомляють "Коментарі", передає Бі-Бі-Сі .

У березні народжуваність у країні – кількість дітей у перерахунку на одну тисячу осіб – знизилася більш ніж на 3%. У лютому вона впала більш як на 6%. Це сталося далеко не вперше: за підсумками 2022 року, вона впала майже на 7%. З 2015 року цей показник знижувався щороку без перерви. Востаннє народжуваність у Росії стабільно зростала протягом кількох років на початку 2000-х років.

Коефіцієнт народжуваності нижче 2,1 не забезпечує відтворення населення – кожне нове покоління буде меншим, ніж попереднє. Саме це відбувається в Росії. За підсумками 2022 року сумарний коефіцієнт народжуваності, за підрахунками Росстату, становив 1,42 дитини на одну жінку проти 1,5 у 2021 році. Ці дані можуть бути трохи занижені, зазначають демографи, оскільки частково засновані на переписі населення – а останній перепис був поганої якості. Реальний коефіцієнт може становити 1,47-1,48.

Напад Росії на Україну, санкції та спричинена ними економічна криза наклалися на спад "демографічної хвилі".

У 2022 році в Росії народилося 1,306 млн осіб. Росстат у своєму базовому прогнозі оцінює, що 2023 року народиться 1,292 млн.

"Якщо цього року буде менше, ніж 1,25 млн, це буде точно нижче, ніж будь-якого мирного року взагалі. І, швидше за все, навіть нижче, ніж у 1943 році. І попередній у часі такий рік - це десь рубіж XVIII-XIX століть", - пояснює незалежний демограф Ракша.

У разі закінчення війни в Україні або оголошення перемир'я, демографи сподіваються на позитивну динаміку народження дітей в РФ.

Тим часом, РФ заявило про "знищення" першого Patriot в Україні: у ЗСУ відреагували.

У Зеленського критично відреагували на покращення відносин між Росією та Грузією.

А міністр фінансів пояснив, чому не варто повертати надбавку у 30 тисяч усім військовим.