Рубрики
МЕНЮ
Лиля Воробьева
ФСБ Росії дедалі активніше використовує популярні месенджери, зокрема Telegram, для вербування українських підлітків. Їм обіцяють швидкий прибуток в обмін на виконання завдань, повідомляє Financial Times.
Українські підлітки (фото з відкритих джерел)
За словами українських посадовців, спостерігається систематичне залучення до співпраці молодих людей, зокрема дітей-сиріт та внутрішньо переміщених осіб, які зазнали впливу бойових дій, мають фінансові труднощі або просто прагнуть заробити на нові ґаджети. Представники влади назвали це перетворенням українських підлітків на інструмент війни проти їхньої ж держави.
Речник СБУ Артем Дехтяренко в інтерв’ю FT розповів, що з весни минулого року Служба безпеки затримала понад 700 осіб, які були причетні до шпигунської діяльності, підпалів і вибухів, організованих дистанційно російськими спецслужбами. З цього числа приблизно 175 осіб, або ж близько чверті, ще не досягли 18-річного віку.
Він зауважив, що більшість із них усвідомлено брали участь у виконанні завдань, однак деякі були введені в оману. За словами Дехтяренка, підлітки не здатні оцінити наслідки своїх дій, що робить їх особливо вразливими до впливу з боку ворожої розвідки.
За даними СБУ, російська кампанія стартувала торік навесні, коли підліткам доручали підпалювати автомобілі та електричні підстанції вздовж залізниці. Згодом ця тактика еволюціонувала — почалися підпали військкоматів, а на початку поточного року, за словами речника, підлітків почали залучати як терористів-смертників.
У зв’язку зі зростанням масштабів цієї загрози, українська влада запустила загальнонаціональну інформаційну кампанію, яка має на меті інформування молоді про небезпеку і вивчення способів уникнути пастки російських спецслужб.
У матеріалі Financial Times зазначається, що процес вербування має типову схему: через Telegram, Discord, WhatsApp або Viber з підлітками зв’язується невідомий користувач із пропозицією легкого заробітку. Після цього куратори з Росії надсилають точні координати та інструкції. Завдання можуть стосуватися як фотофіксації військових об’єктів або систем ППО, так і встановлення вибухових пристроїв чи підпалів енергоінфраструктури та пунктів комплектування. Розмір винагороди варіюється від 100 до 1000 доларів.
Інколи російські розвідники маскують вербування під "квести" — ігри на зразок пошуку скарбів, популярні серед молоді. СБУ розповіла про випадок, коли дітям передавали геолокацію, після чого вони мали прибути у вказане місце, зробити фото й відео заданих об’єктів та коротко описати територію. За даними спецслужби, учасники вважали, що беруть участь у грі з грошовим призом.
Крім того, у червні Служба безпеки України застерегла про новий підхід ФСБ: російські агенти, видаючи себе за представників української влади, обманюють або тиснуть на підлітків, змушуючи їх здійснювати акти диверсій або кібератаки під виглядом виконання "державних завдань".
Нагадаємо, що "Коментарі" писали про те, що у семи областях Україні підлітки наводили ракети.СБУ та Нацполіція затримали агентурну групу російських спецслужб, яка за допомогою відеореєстраторів наводила ракети РФ у семи регіонах України.
Контррозвідка Служби безпеки та Національна поліція нейтралізували агентурну мережу російських спецслужб, яка коригувала авіаудари росіян по східних, південних та західних областях України. За результатами спецоперації одночасно затримано п’ятьох учасників ворожого осередку, які шпигували для рф у Запоріжжі, Сумах, Миколаєві, а також у Хмельницькій, Київській, Харківській та Дніпропетровській областях. Наймолодшому з них – 16 років, а найстаршому – 23.