Путін знову б'є "Шахедами" по Україні: як позбавити РФ підтримки Ірану – чи є ще варіанти
Українській дипломатії важливо активізуватися, почати апелювати до певних смислів, які в іранській еліті будуть зрозумілі
Російські війська після тривалої паузи знову почали активно атакувати Україну дронами на кшталт "Шахед". Аналітики Інституту вивчення війни (ISW) припускають, що країні-агресорові міг знову допомогти Іран. Що ми можемо протиставити ірансько-російському співробітництву? Як воно, імовірно, розвиватиметься у новому році? Чи є шанс повалити обидва ці авторитарні режими? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.
Україні важливо використати ту саму іранську діаспору для тиску на владу Ірану
Експерт Аналітичного центру "Об'єднана Україна" Олексій Кущ звертає увагу на те, що вікно можливостей України налагодити відносини з Іраном, як і з Китаєм, значно звузилося після початку повномасштабного російського вторгнення, після 24 лютого. Війна чітко маркує союзників, ворогів і тих, хто не визначився. І КНР з Іраном у цій ситуації точно не є партнерами України.
За його словами, є ще й другий момент – в Україні є чимала іранська діаспора, іранський бізнес. І з їхньою допомогою слід відстоювати свої інтереси.
Щодо ірано-російського співробітництва, то експерт вважає, що його можна назвати співпрацею двох реваншистських держав. Іран хоче реваншуватися у Перській затоці, Росія – на пострадянському просторі. При цьому Іран і РФ мають низку серйозних протиріч. Іран апріорі не сприймає російської ідеології, вважаючи росіян такими ж імперіалістами, як представників Заходу (в розумінні офіційного Тегерана). Для Ірану – Росія такий самий "імперіалістичний хижак", як США. І посмішка іранських лідерів на зустрічах із російським керівництвом – це суто східна посмішка. Коли однією рукою тиснеш руку, а іншою готуєш якісь негативні дії.
Тому, наголошує експерт, так важливо Україні використати ту саму іранську діаспору для підготовки діалогу з майбутніми політичними елітами, які обов'язково прийдуть до влади в Ірані.
Навряд чи Іран відмовиться від співпраці з РФ, яка є ще й членом Ради безпеки ООН
Директор Київського інституту мирних досліджень, професор, політексперт Андрій Мішин вважає, що від союзу ізгоїв, один з яких (РФ) є членом Ради безпеки ООН, Іран лише виграє. А тому навряд чи припинятиме такого роду співпрацю.
Протистояти в сучасному світі чийомусь співробітництву безглуздо, вважає Андрій Мішин. На його думку, Ірану слід зробити вигідну пропозицію.
Усередині правлячого класу Ірану існують розбіжності щодо подальшого зближення з Москвою
Директор Центру Близькосхідних досліджень Ігор Семиволос припускає, що постачання "Шахедів" до Росії продовжуватиметься, але їх кількість зменшуватиметься через проблеми з поставками та темпами їх виробництва.
Однак, акцентує Ігор Семиволос, слід розуміти, що остаточне рішення залежатиме від аятоли Алі Хаменеї, який воліє виходити, швидше за все, не з політичних чи економічних міркувань, а з ідеологічних".
Читайте також на порталі "Коментарі" - 2023 року у війні з РФ на Україну чекає переломний момент – чи продовжить агресор ракетний тероризм.