Головна Новини Суспільство Війна з Росією Путін і Зеленський підвищують ставки: чи є тепер шанс на переговори, які сценарії
commentss НОВИНИ Всі новини

Путін і Зеленський підвищують ставки: чи є тепер шанс на переговори, які сценарії

І Зеленський, і Путін стоять перед загрозою тиску на них з боку нової адміністрації Трампа

20 грудня 2024, 17:54
Поділіться публікацією:

Під час "прямої лінії" російський диктатор Володимир Путін заявив, що він нібито готовий до компромісів та розмов з Дональдом Трампом. Водночас він зробив низку абсурдних заяв про війну, як "двіжуху" та з гумором висловився про можливий удар "Орєшніком" по Києву. У відповідь президент України Володимир Зеленський заявив, що російський диктатор Володимир Путін "довбой@б". Чи можна сказати, що після такої риторики говорити про переговори та припинення війни найближчим часом, як того хоче Дональд Трамп, точно не доводиться? Видання "Коментарі" з цим питанням звернулося до експертів.

Путін і Зеленський підвищують ставки: чи є тепер шанс на переговори, які сценарії

Переговори. Фото: з відкритих джерел

Стратегічно обидві сторони зацікавлені у припиненні активних бойових дій якнайшвидше

Голова Центру дослідження соціальних перспектив Донбасу, екс-член української делегації у Тристоронній контактній групі щодо врегулювання конфлікту на Донбасі Сергій Гармаш так прокоментував ситуацію:

"І Україна, і Росія зацікавлені у зупинці бойових дій якнайшвидше. Але! Тільки після досягнення своїх базових цілей для такого заморожування. Для Москви – це захоплення Донецької області та витіснення нас із Курського регіону. Для Києва – отримання дійових гарантій безпеки західних партнерів від рецидиву російської агресії".

Експерт зазначає, поки ці цілі не досягнуті, обидві сторони, при виснаженні їхніх ресурсів, протидіятимуть початку переговорів і зупинки вогню.

"Але і Зеленський, і Путін стоять перед загрозою ефективного тиску на них з боку нової адміністрації Трампа з кінця січня наступного року. Трамп може змусити і Київ, і Москву на початок переговорів до того, як вони реалізують необхідні цілі щодо підготовки своєї переговорної позиції. Тому і Україна, і РФ, з одного боку, посилають суперечливі заяви про готовність до компромісів та переговорів, а з іншого, намагаються "дикваліфікувати" супротивника в очах Вашингтона. Це схоже на сутичку боксерів перед боєм, щоб придушити противника психологічно і принизити його перед глядачами. Звідси заяви Путіна про нелегітимність Зеленського та "експеримент" із "Орєшніком" у Києві. І звідси ж реакція у вигляді "довбо@ба" від Зеленського", – прокоментував Сергій Гармаш.

Знову ж таки, наголошує співрозмовник порталу "Коментарі", створюючи таку атмосферу перед переговорами, обидві сторони підвищують ціну своєї згоди на них перед Трампом.

"Путін тепер може сказати: ну, як з ним розмовляти, ти бачив, як він мене назвав? Зеленський, у свою чергу, також може послатися на неадекватність Путіна після заяви про "Орєшнік". Таким чином, Україна виграє час на отримання гарантій Заходу, адекватних загрозам "довбо@ба". А Росія затягує час для захоплення та звільнення територій, які вона вважає своїми, і без яких заморозка конфлікту "з урахуванням реалій на землі" виглядатиме як поразка Путіна. Але ще раз – стратегічно обидві сторони зацікавлені у припиненні активних бойових дій якнайшвидше. Хоча обидві не показують цього, зображуючи майбутні переговори, як вимушений крок під тиском Вашингтона. Тому інформаційне тло перед переговорами буде негативним. Але, як тільки одна із сторін досягне своїх цілей з підготовки до них, вона, стане зацікавлена на їхньому початку якнайшвидше, і спільно з Трампом, зможе примусити противника до початку процесу з невигідної для нього позиції. Тому для нас вкрай важливо отримати гарантії від Заходу (чи то членство в НАТО, чи введення миротворців, чи паритетні з РФ обсяги зброї) раніше, ніж Путін вийде на кордони Донецької області і витіснить нас із Курська. Інакше таке заморожування буде для нас поразкою", – констатував експерт.

Нас чекає важкий переговорний трек

Директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства, експерт РНБО у 2001-2011 рр. з питань заморожених конфліктів у Євразії Віталій Кулик зазначив, що в останні дні ми є свідками того, що сторони обмінюються достатньо жорсткими заявами. Наприклад те, що заявив Путін під час своєї "прямої лінії" щодо війни, що цілі будуть досягнуті, що збирається бити "Орєшніком" по центру Києва і пропонує дуель. У відповідь президент Зеленський назвав Путіна довбойо@ом. 

"Фактично все це свідчить про те, що сторони на даний момент вбачають в короткостроковій перспективі можливість отримати вигідну для себе переговорну позицію. Принаймні, підвищуючи ставки, домогтися нормальної переговорної позиції з їхньої точки зору, щоб ввійти у великий переговорний трек. Це не означає, що сторони відмовляються від переговорного процесу. Ми бачимо активність російської сторони на третіх майданчиках, де вони просувають власне бачення, власні переговорні кейси, про які вони готові і не готові говорити. І звичайно, що російська сторона висуває, відповідно, вищу планку участі у переговорному процесі. Росія висловлює ультимативні вимоги. Це ускладнює процес входження у переговорний трек. Відтак, думаю, Трамп, коли анонсував, що він зупинить війну за добу після своєї перемоги, явно переоцінив свою здатність", – зазначив Віталій Кулик.

На його думку, як тільки Трамп ввійде в Овальний кабінет, він ще більше зрозуміє, що намагання зупинити війну в Україні є важким переговорним треком, що його роль медіатора, в ситуації, коли обидві сторони намагаються підвищити ставки, буде вкрай складною.

"Звичайно, що Трамп спробує за рахунок України вирівняти ситуацію і створити сприятливу рамку для початку переговорного процесу. Проте в мене значні сумніви, що Путіну буде потрібна ця вирівняна рамка переговорів. Путін буде і надалі ескалювати. І лише тоді, коли Трамп зможе застосувати якісь суттєві аргументи для того, щоб примусити Путіна до переговорів, причому не до переговорів, як процесу, а до переговорів з якимось мінімальним результатом, вигідним для самого Трампа, ситуація може змінитися. Для цього потрібно буде йти на радикальні кроки. Наприклад, обвалити ціну на нафту до 20 доларів за барель. Або показати готовність Заходу, в першу чергу США, підтримувати Україну. Або ж Трамп знайде ці аргументи для західних партнерів США в ЄС для ведення військ в Україну. Але це більш фантастика, ніж реалістичні сценарії. Навіть для обвалу цін на нафту у Трампа недостатньо великий асортимент інструментів для цього. Можна звичайно посилатися на історичний досвід Сполучених Штатів, як це було у 1986 році, коли Рейгану вдалося це зробити, але тоді, по-перше, були більш тісні і стійкі відносини з саудитами, а, по-друге, була ірано-іракська війна, яка впливала на ринки. Зараз у Трампа такої можливості немає", – зауважив експерт. 

Він припускає, що Трамп може про щось домовитися з саудитами і явно, що у обраного президента США будуть кращі стосунки з СА, ніж у Байдена, який починав свою президентську каденцію з конфлікту із саудівським королем. Очевидно, що у Трампа можливо є якісь важелі впливу на Венесуелу, яка є одним із власників найбільших запасів нафти. 

"Але, знову ж таки, це питання спроможності Сполучених Штатів грати в такі ігри. Наскільки вони самі зможуть розконсервувати свої нафтові родовища і робити те, що Трамп називає "бурити-бурити-бурити". Наскільки це можливо і як це вплине на ціну? Як довго це дасть змогу впливати на Росію? Москва ж показує, що зовнішні обставини не впливають на її внутрішньо-економічні показники. Росіяни маніпулюють статистикою, вказують, що є спроможність, запас міцності в російської економіки навіть під тиском санкцій і санкцій по відношенню до їх контрагентів, які допомагають Росії обходити санкційні режими. Вони використовують тіньовий флот, який звичайно зараз піддавлюється, але поки що ефективний. Тобто у Росії є більше спроможностей затягувати початок входження в великий переговорний трек. Якщо Трамп знайде аргументи, щоб примусити Росію, то так, переговори розпочнуться, але, як на мене, найбільш ризикованою ситуацією є сценарій, коли не буде ні мира, ні війни. Коли ми будемо мати переговорний процес, будемо мати проміжні документи у вигляді меморандумів, де будуть фіксуватися зобов'язання, зокрема України, від яких ми не зможемо відмовитися. А Росія буде їх постійно порушувати в силу тих чи інших обставин. В цій ситуації Сполучені Штати можуть знаходити якісь інструменти тиску на Київ, торгувати нашим суверенітетом. Це є великою небезпекою, оскільки в кінці кінців може призвести до якоїсь внутрішньополітичної турбулентності. Це буде виклик для української влади і для української національної стійкості, як процесу нашого проходження через цю війну", – вважає директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства. 

Підсумовуючи Віталій Кулик наголосив, що час покаже як воно буде насправді, але на даний момент все вказує на те, що вхід Трампа в Овальний кабінет не буде означати автоматичного припинення вогню. 

Експерт підкреслює, зниження інтенсивності бойових дій на фронті можливо лише після певної ітерації переговорного процесу і реалізації кількох кейсів. Не раніше. І це навряд чи буде з прицілом до травня 2025 року і велике питання – чи взагалі буде.

"Я не виключаю можливість того, що переговори або проваляться, або затягнуться, не буде очевидних результатів. Відтак, Сполучені Штати втратять до них значний інтерес з точки зору отримання політичних дивідендів і адміністрація Трампа може розвернутися, в тому числі, в бік України, а може й не розвертатися в бік України, а сконцентруватися на іншому регіоні, а нас тримати на рівні виживання, тобто не давати нам програти, але й не дозволяти перемогти. Тобто дозовано нас підтримувати, щоб нам вистачало озброєння лише на те, щоб фронт не розширювався і у росіян не було якихось суттєвих проривів. Кровоспускання обидвох сторін. Трампа – це теж цілком влаштовує і це треба розуміти в рамках стратегування нашої зовнішньої політики", – констатував Віталій Кулик.

Читайт етакож на порталі "Коментарі" — чому такої "прямої лінії" з Путіним ще не було: про що свідчать заяви диктатора.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини