Росія висунула низку вимог для того, щоб погодитися на припинення вогню у Чорному морі, яке було предметом зустрічі представників РФ, США та України у Саудівській Аравії 23-25 березня. По факту Москва вимагала зняття санкцій в обмін на припинення вогню. Хоча раніше США про це нічого не говорили. Виходячи з такої ультимативної заяви, чи можна сказати, що переговори по факту зайшли в глухий кут і припинення вогню тепер здається малореалістичним? Видання "Коментарі" розбиралося в цьому питанні, зібравши думки експертів.

Переговори. Фото: з відкритих джерел
Поки що рано робити передчасних висновків
Експерт з міжнародної політики в Українському інституті майбутнього Ілія Куса заявив, що надалі все залежатиме від того, якою буде відповідь Сполучених Штатів.
"Вважаю, що переговорний процес не зупинятиметься. В Ер-Ріяді поки що пройшли перші консультації. Зазвичай від консультацій до повноцінних, наприклад, тристоронніх переговорів через човникову дипломатію минає час і потрібно кілька раундів консультацій", – зазначив експерт.
За його словами, доречно згадати історію інших збройних конфліктів, де були схожі консультації, наприклад, та сама війна в Сирії, де сторони теж не вели прямих переговорів чи війна в Ємені, чи Судані, де було те саме.
"На все потрібен час. У ході консультацій узгоджуються питання, по яких можна знайти компроміс і питання, які для сторін є так званими "червоними лініями". Заяви, які зараз звучать, на мій погляд, є частиною переговорного процесу та процесу притирання різних позицій сторін. Тому, я вважаю, що робити якісь остаточні висновки зарано. Потрібно почекати, поки або консультації вийдуть на якийсь предметніший, серйозніший рівень, або нових контактів на найвищому рівні між країнами США-Росія та США-Україна. Або, коли одна зі сторін вийде з процесу переговорів. Зазвичай це тоді точно означає, що переговори зайшли в глухий кут і відповідно провалилися", – підсумував співрозмовник порталу "Коментарі".
Процес затягується
Політтехнолог, співзасновник Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький зазначив, що, виходячи з короткого викладення релізу за підсумками 12-годинної зустрічі РФ-США в Ер-Ріяді кидається в очі задоволення вимоги Росії на часткове зняття санкцій до припинення обстрілів хоча би Чорного моря. Хоча в американському варіанті релізу про цю умову — "спершу санкції" — не згадано.
"Можна зробити висновок, що ні до чого в Ер-Ріяді не домовились за всі 12 годин. Загалом це не дивно – зважаючи, що в швидких домовленостях зацікавлений хіба Трамп. Не Росія – вони хочуть отримати більше і не віддавати нічого. Не Україна – нас змушують до капітуляції, оскільки Трамп визнав нас слабшою стороною в протистоянні і в торгах за умови. Не Європа – там маса своїх ускладнень, одне з головних серед них – спротив намаганням Трампа прогнути ЄС загалом і кожну європейську країну зокрема під його вимоги", – вважає Олексій Голобуцький.
За його словами, складається дійсно враження, що процес затягується. Всі сторони, крім Трампа, відтягують будь-яке рішення на період після 20 квітня, а краще і після 9 травня. Просто для того, щоб Трамп не отримав свій тріумф.
"Хоча в Кремлі ніби й додали, що процес погодження 30-денного припинення вогню вже триває. Але зважаючи на обстріли, це так само репліки без зобов'язань", – констатував експерт.
Читайте також на порталі "Коментарі" — у Росії заявили, що хочуть розширення переговорів із США: кого хочуть залучити.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.