Президент України Володимир Зеленський заявив, що сподівається, що в 2026 році війна вже завершиться. Пізніше він додав, що мав на увазі те, що російська армія почне відчувати санкції Заходу десь з червня 2026 року. Саме тому з того часу можна сподіватися на закінчення війни. Про що свідчить заява президента? Чи може це бути сигналом українцям про затягування війни ще довше? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.

Володимир Зеленський
Війна може затягнутися навіть до 2029 року
Директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства, експерт РНБО у 2001-2011 рр. з питань заморожених конфліктів у Євразії Віталій Кулик зазначив, що про 2026 рік говорять і міжнародні іноземні експерти, які аналізують політекономіку Росії, досліджують потенціал російських збройних сил, ВПК РФ і різноманітні фактори тиску на Росію у випадку хоча б лінійного збереження або поетапного посилення санкційних та інших механізмів по стримуванню Росії.
"Тобто, якщо ми виходимо з сьогоднішнього дня, то, за великим рахунком, малими кроками із обмеженою динамікою ми отримаємо ситуацію, коли Росія, в силу різних причин, не зможе продовжувати наступальні операції і буде вимушена піти на якісь переговори. Це прогноз по дедлайнах так званого позитивного сценарію. Але ж є ще й негативний сценарій. Є різноманітні асиметричні варіанти розвитку подій. Всі вони передбачають різні дедлайни. Зокрема один із таких – це достатньо швидкі домовленості, якщо складаються певні обставини і Трампу вдається, все ж таки, показати твердість своїх намірів перед Путіним. В такому разі дедлайн може настати вже в кінці цього року. Це може бути 2029 рік про що говорять представники тих експертних кіл, які розглядають негативний сценарій. Я вже не кажу про катастрофічний для нас сценарій, а саме про негативний сценарій. Він полягає у затягуванні війни з різною інтенсивністю бойових дій, затягування переговорного процесу. Тобто, коли, з одного боку, діючий режими перемир'я, а, з іншого боку, ведуться якісь наступальні або оборонні дії. І з одного боку здійснюються теракти і обстріли цивільної інфраструктури, а з іншого боку фіксується достатньо низька динаміка просування на фронті. Такі варіанти теж можливі. І ця асиметричність також пропрацьовуються експертами", – зазначив Віталій Кулик.
Він продовжує, є ще варіант – провокація військового протистояння між Росією та країнами НАТО.
"Наприклад військова операція Росії під третіми прапорами проти країн НАТО, що може прискорити, з одного боку, підписання миру, але який це буде мир і чи задовольнить він Україну? Так, Росія може піти на підняття ставок, щоб продемонструвати нездатність НАТО, як оборонного союзу. Що тоді? Європа буде далі воювати чи піде на переговори? Якщо не буде застосовано 5 статтю НАТО, то, швидше за все, Європа піде на переговори. Чи буде для нас це хороший варіант? Навряд чи. Тоді треба буде говорити про нові альянси. Тоді можливі різні конфігурації. Зокрема можлива система безпеки, умовне Міжмор'я за участю Британії і скандинавських країн, але на даний момент у мене більше запитань, ніж відповідей, що буде робити Європа і країни НАТО у випадку, коли на них нападе Росія. Том подивимося. Наразі говорити про дедлайни цієї війни – це гадання на кавовій гущі", – зазначив експерт.
Віталій Кулик зауважив, що він особисто бачить бажання Вашингтону пришвидшити закінчення цієї війни, оскільки Трамп просто не здатний перейти на інші кейси вирішення якихось глобальних проблем без вирішення питання війни і миру в Україні.
"Трампа будуть постійно запитувати, якщо він щось пропонує по Тихому океану, Африці, Європі, то, чому не зумів знайти рішення питання війни в Україні хоча обіцяв його здобути? Невирішення українського питання дратує американський істеблішмент, який робив ставку на Трампа і тисне на того, щоб він пришвидшував процес і щось вирішував. Звідси ці заяви Трампа про те, що Путін збожеволів. Тому я не здивуюсь, якщо згодом ми почуємо від американського президента заяву, що Путін не справжній, що його підмінили. Бо з тим справжнім він міг домовитися, а це якийсь несправжній Путін, зламався, несіть іншого", – констатував Віталій Кулик.
Путін поставив своєю метою знищення України
Голова Всеукраїнського громадського руху "Сила права", народний депутат Верховної Ради трьох скликань (з п'ятого по сьоме) колишній заступник голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим Андрій Сенченко так прокоментував ситуацію:
"У тверезомислячої частини українського населення надій на перемир'я не було. Оскільки це була просто цинічна гра з боку Путіна і, на жаль, Трампа. Тож жодних шансів на перемир'я не було. Путін поставив за мету знищення України та українського народу, заселення цих територій своїми орками".
Щодо прогнозів, то Андрій Сенченко говорить, що чекати миру без військової поразки Росії – неможливо.
"Ця країна та її політична еліта заражена бацилою побудови імперії за будь-яку ціну – чужих бід, крові, жертв тощо. В економічний тиск, внаслідок якого відбудеться поразка Росії, я також не вірю. Тому, як і раніше, основна надія на ЗСУ. Наразі основне наше завдання, як і керівництва нашої країни, постаратися максимально за допомогою наших партнерів озброїти українську армію. Бо без цього санкції будуть безсилі. Вони можуть значною мірою послабити та допомогти нам мінімізувати жертви у цій війні, в якій ми захищаємо свою країну. Але сказати так, що нехай санкції попрацюють, а ми пасивно подивимося осторонь – це навряд чи. І я думаю, що Зеленський це мав на увазі. Важко будувати якісь розрахунки прогнози на рік наперед. Ми всі хочемо, щоб цей жах якнайшвидше закінчився, але при цьому завжди потрібно подумки повертатися до того, чого хоче Путін і його орда і чого хочемо ми. Вони, як і раніше, хочуть нас знищити, а ми, як і раніше, хочемо зберегтися як народ і жити на своїй землі", – підсумував Андрій Сенченко.
Читайте також на порталі "Коментарі" — на Заході малюють 4 сценарії для України у війні: який найбільш реалістичний.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.