Рубрики
МЕНЮ
Slava Kot
Безкоштовне
посттравматичне батьківство і материнство для військовослужбовців можуть
запровадити в Україні впродовж 2023 року і на першому етапі охопити тисячі
захисників і захисниць. Цій темі був присвячений перший захід у межах нового проекту
Фонду Олени Пінчук "Відкритий діалог".
Зустріч під час проєкту Олени Пінчук "Відкритий діалог"
В обговоренні ініціативи взяли участь військовослужбовці, народні депутати, лікарі-репродуктологи, представники державних медичних установ.
Повномасштабна війна поглибила перманентну демографічну кризу в Україні. За різними оцінками, рівень народжуваності за останнє десятиліття знизився від приблизно 500 тис. дітей до 195 тисяч у 2022 році. У секторі оборони, за даними Міноборони, задіяно більше 1 мільйона чоловіків і жінок переважно молодого віку. Через травми, поранення, постійний стрес вони втрачають здоров’я, зокрема й репродуктивне. Це також вимушена еміграція жінок і дітей можуть призвести критичного падіння народжуваності.
Для збереження генофонду і розширення державних соціальних гарантій для військовослужбовців у Верховній Раді зареєстрували законопроект №8011. Він дозволить захисникам і захисницям за рахунок держави заморожувати і зберігати свої репродуктивні клітини, щоб у разі поранення мати змогу стати біологічними батьками і матерями
На думку учасників дискусії, законопроект затребуваний і актуальний, але потребує доопрацювання. Зокрема, він має врегулювати юридичні питання щодо успадкування чи утилізації репродуктивних клітин у випадку загибелі військовослужбовця, питання вивозу біологічних матеріалів за кордон, а також вирішити проблему з кріобанками. Наразі в Україні є лише три приватні кріобанки і жодного державного.
За словами заступниці Комітету Оксани Дмитрієвой, відповідні правки вже розробляються, а сам законопроєкт може бути винесений на голосування до літа 2023 року. За попередньою оцінкою, на першому етапі ним можуть скористатися кілька тисяч захисників і захисниць.
Присутні військовослужбовці підтримали ініціативу, закликали законодавців прискорити цю роботу і посилити комунікацію, щоб якомога більше оборонців знали про таку можливість.
Фонд Олени Пінчук заснував проект "Відкритий діалог" як постійно діючу платформу, де представники громадського сектора, експертного середовища і влади шукатимуть рішення соціальних проблем, які найбільше турбують суспільство. Експертні дискусії з різних тем планують проводити щомісяця.
Раніше портал "Коментарі" також повідомляв, що родини з новонародженими дітьми не можуть отримати від держави соціальну допомогу "Пакунок малюка".
Новини