Рубрики
МЕНЮ
Кравцев Сергей
Текст угоди про партнерство з Україною наданий Штатами свідчить про спробу США взяти під контроль половину природних ресурсів країни. Запропонований контракт є спробою "притиснути" ослаблену війною Україну суто заради комерційних інтересів. Як передає портал "Коментарі", про це повідомляє The Telegraph.
Володимир Зеленський та Дональд Трамп. Фото: з відкритих джерел
У розпорядженні ЗМІ опинився проект попередньої угоди з грифом "Привілейований та конфіденційний", датований 7 лютого 2025 року.
Згідно з проектом договору США пропонують Україні угоду на 500 млрд доларів. Вона передбачає управління українськими рідкісноземельними мінералами, а також портами, інфраструктурою та більшістю ресурсів, зокрема нафтою та газом.
Крім того, за документом, США та Україна мають сформувати спільний інвестиційний фонд для гарантії, що "ворожі сторони конфлікту не матимуть вигоди від відновлення України".
Видання зазначило, що президент Зеленський сам запропонував ідею надання США прямої частки в українських рідкісноземельних елементах та критично важливих мінералах під час візиту до Trump Tower у вересні минулого року, сподіваючись згладити шлях для продовження постачання озброєнь. Він розраховував, що це призведе до того, що американські компанії почнуть працювати на місцях, створюючи політичну розтяжку, яка стримуватиме Володимира Путіна від повторного нападу.
Деякі мінеральні басейни розташовані поблизу лінії фронту на сході України або на окупованих Росією територіях. Зеленський підкреслив небезпеку того, що стратегічні запаси титану, вольфраму, урану, графіту та рідкісноземельних металів можуть потрапити до рук Росії.
The Telegraph припускає, що глава держави не очікував, що зіткнеться з умовами, які зазвичай накладаються на держави-агресори, які зазнали поразки у війні. Також вони гірші за фінансові санкції, накладені на Німеччину та Японію після їх поразки в 1945 році, коли обидві країни врешті-решт стали чистими одержувачами коштів від союзників-переможців.
Крім того, за угодою США отримали б 50% прибутку від видобутку природних ресурсів і 50% від вартості нових ліцензій, якщо Україна видала б нові ліцензії "третім особам".
Також Вашингтон матиме переважне право на купівлю мінералів, що експортуються. Угода регулюється законодавством Нью-Йорка, а США одержують суверенний імунітет. Американський фонд матиме виняткове право визначати умови майбутніх інвестиційних проектів.
Читайте також на порталі "Коментарі" — це не Дональд Трамп: Еммануель Макрон заявив, що тепер лише одна людина може домовитися про мир в Україні.
Новини