На Заході досить жваво коментують можливу участь підрозділів військових із Північної Кореї у війні Росії проти України. Проте далі коментарів, глибокого занепокоєння та прогнозів щодо ескалації у війні справа поки що не йде. Зрештою, чи можуть наші міжнародні партнери піти далі, ніж просто озвучувати слова про велике занепокоєння? Що може змінитися у війні? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.
КНДР готова воювати проти України
Захід не відреагує жодним чином
Експерт Аналітичної групи "Левіафан" Микола Мельник так прокоментував ситуацію:
"На жаль, ми маємо визнати, що щоб зараз не відбулось на фронті, які б зараз сили та засоби та союзники не прийшли Росії на допомогу, Захід не відреагує жодним чином. На це є декілька причин, але головна перша – це те, що Захід так і не збільшив системно і у великих розмірах виробництво власної зброї. Тому партнери продовжують видавати нам зброї рівно стільки, скільки можуть собі це дозволити. А, як ми розуміємо, з кожним роком те, що вони можуть дозволити буде зменшуватися і зменшуватися".
За словами експерта, друга причина – всі чекають результатів виборів в США для того, щоб отримати новий порядок денний від, все ж таки, домінуючої країни у західному світі.
"Тому єдина адекватна відповідь – взагалі, що може статися зараз, це збільшення військової і фінансової допомоги Україні, але, я не думаю, що до грудня щось системно зміниться. Тому що має прийти нова адміністрація в США, має таки відбутися нове бачення російсько-українського конфлікту. Тільки Вашингтон зараз своїм тиском може кардинально змінити ситуацію. Проте, поки що я не бачу якогось запиту в американському суспільстві воювати з Росією, як і не бачу усвідомлення того, що Росія – це проблема глобальної безпеки. Тому ми можемо сподіватися на збільшення військово-фінансової допомоги з боку країн Заходу, але не більше", – підсумував Микола Мельник.
Путін балансує на межі фолу
Керівник Центру громадської аналітики "Вежа" Валерій Клочок погоджується з тим, що дійсно ми поки що чуємо лише коментарі від Заходу, але, наголошує експерт, конкретні дії будуть у тому випадку, якщо Північна Корея офіційно заявить, що вона допомагає росіянам воювати проти України.
"Я вважаю, що Путін нині апробує Захід, де ж ота червона лінія, до якої він може дійти без офіційного повідомлення разом з Кім чен Ином про участь його військових у війні не лише проти України, а й проти всього Заходу. До таких тактик Путін вже вдавався неодноразово, наносячи масовані удари, погрожуючи", – говорить Валерій Клочок.
На його думку, до можливої появи північнокорейських військ Кремль підійде з особливою пересторогою, адже розуміє наслідки у випадку, якщо північнокорейські війська будуть офіційно зафіксовані на полі бою. Тому, не виключено, що є розпорядження робити все, щоб в військові КНДР не потрапляли в полон.
"Після того, як буде все верифіковано і підтверджено, як мінімум Європа буде долучена до більш серйозних процесів. Що мається на увазі? Перше – відправлення військових у західні регіони України для підготовки наших військовослужбовців. Друге – посилення військової допомоги, тому що вже є заяви від Пентагону про те, що нових обмежень не буде. І питання буде стояти про зняття існуючих. Європа все рівно, як би там не було, але ми повинні розуміти, рухається до більшої автономізації незалежності у багатьох питаннях від Вашингтону. Розуміючи те, що до влади в США прийде чи то Камала Гарріс, чи Дональд Трамп, обидва вони не є палкими прихильниками поширення ескалації. Для них управління нею є основним засобом, методом і ціллю проведення зовнішньої політики. Що демократи, що республіканці не готові до посилення ескалації. Фінансово Європа сьогодні готова, але щодо морального аспекту, то поки що ні. Це процес дуже непростий", – зазначив Валерій Клочок.
В цьому сенсі, вважає експерт, показовим є зібрання, яке проходить у Рейк'явіку, де Володимир Зеленський перебуває з візитом і де зібрались країни Північної Європи. В цьому ракурсі варто згадати про спеціальні військові об'єднані підрозділи, які були створені за ініціативи Великої Британії ще в 2015 році, куди ввійшли ті ж країни Балтії. І Британія сьогодні є фактично ініціатором створення військово-політичних союзів. Саме тому, наголошує Валерій Клочок, не буде зайвим згадати 2022-й рік і заяву Бориса Джонсона про створення військового союзу з Україною. Тоді ті слова прозвучали невипадково. У британської розвідки це все на столі лежить і вони розуміють, що рано чи пізно доведеться приймати важливі рішення.
"Тому позиція однозначно зміниться, якщо будуть зафіксовані вже північно-корейські війська в Україні. Питання лише в тому, чи будуть вони зафіксовані? Мова про відеопідтвердження, якісь свідчення полонених. Зараз сказати поки що складно. Але Південна Корея, відправляючи до України свою групу чи то військових, чи то військових аташе, чи то аналітиків посилює сигнал. Тому що для Південної Кореї це серйозний виклик і загроза. І тут варто звернути увагу, що жодного суперечливого коментаря з боку Вашингтону щодо дій і заяв Південної Кореї не було. Тобто Сеулу в цьому плані фактично дано карт-бланш. І Південна Корея готова буде допомагати Україні летальною зброєю і так далі. Тому, якщо північнокорейські війська будуть в Україні, буде трішки інша географія країн, які допомагають Україні. Це Путін також розуміє. І, якщо таки війська КНДР будуть зафіксовані в Україні і Північна Корея почне воювати проти Південної, тоді вже проблеми зі снарядами розпочнуться у Путіна. Тому він вже зараз дуже балансує на серйозний лінії фактично на межі фолу. Тут варто поставити три крапки. Тому що історія точно матиме продовження", – констатував Валерій Клочок.
Також видання "Коментарі" повідомляло — як НАТО має відреагувати на війська КНДР в Україні: у Литві назвали три пункти.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.