Головні висновки на 390-й день повномасштабної війни – чи готова Україна перехопити ініціативу
Крім тактичних і стратегічних помилок, військове командування РФ робить також багато операційних, звідси такі величезні втрати у противника
В оновленому звіті Інституту вивчення війни (ISW) наголошується, що "великий наступ" росіян, який вони розпочали ще взимку, так і закінчиться нічим. Агресор обламав зуби об Бахмут, Авдіївку, Вугледар. А ось Україна, вважають аналітик ISW, має можливість перехопити ініціативу та розпочати контрнаступ. Чи згодні з такими висновками? Які головні висновки можна зробити на 390-й день відкритого російського вторгнення в Україну? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулися до експертів.
Вважати, що ми підемо у контрнаступ – і противник посиплеться, як картковий будиночок, вкрай небезпечно
Голова Всеукраїнського громадського руху "Сила права", народний депутат Верховної Ради трьох скликань (з п'ятого по сьоме) колишній заступник голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим Андрій Сенченко поділився такою думкою:
А далі, зазначає експерт, треба підтримувати демократичні процеси в РФ, щоби гарантувати неповернення до імперських амбіцій, до реваншизму.
Війна в Україні стала інструментом для зміни всього геополітичного середовища
Експерт у питаннях національної безпеки та оборони, учасник програми Україна-НАТО Катерина Коваль згодна з висновками американських аналітиків. Вона наголошує, що наша армія вкотре продемонструвала всьому світу свій професіоналізм на полі бою. На відміну від російської.
Щодо основних висновків, які можна зробити на 390-й день відкритого російського вторгнення в Україну, то, на думку Катерини Коваль, крім очевидних, про які вже неодноразово йшлося (провал "рашистського" бліцкригу, загальний провал російської армії, консолідація Заходу навколо України на фоні неймовірних героїзму та стійкості нашої армії та всього народу), можна зробити такі:
– ця війна стала інструментом зміни всього геополітичного середовища (демократичні країни серйозно замислилися про зміцнення обороноздатності, різко зросли військові бюджети, а ті ж раніше нейтральні Швеція та Фінляндія прискорено рушили до НАТО);
– тема розбудови глобальної системи безпеки, створення більш ефективної моделі стала надактуальною – і участь України тут буде дуже потужною;
– вкрай важлива невідворотність покарання за агресію (щоб іншим не кортіло) – і в цьому ракурсі необхідно не просто розбити росіян на полі бою, а й обов'язково судити потім усіх причетних до розв'язання війни та військових злочинів (і в цьому сенсі дуже показове недавнє рішення Міжнародного кримінального суду щодо видачі ордерів на арешт російського диктатора Путіна та уповноваженого президента РФ з прав дитини Львової-Бєлової в рамках розслідування незаконної депортації дітей з території України).
Тепер ініціатива має перейти до України
Директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала розмірковує так:
Говорячи про ймовірність українського контрнаступу, Віталій Бала нагадує, що військові експерти визнали: складається ситуація, коли ми змогли виграти час, стримуючи супротивника. І відповідним чином підготуватись. Акумулювати резерви, отримати військову техніку від наших західних партнерів, навчитися керувати нею.
Читайте також на порталі "Коментарі" - перед зустріччю з Путіним Сі Цзіньпін висловився про війну і РФ: на що варто звернути увагу.