Головна Новини Суспільство Війна з Росією Головні нюанси наступальної операції – чому очікування українців виявилися завищеними
commentss НОВИНИ Всі новини

Головні нюанси наступальної операції – чому очікування українців виявилися завищеними

Швидкого наступу ЗСУ немає, але кульмінація плану Генштабу ще точно попереду

21 червня 2023, 15:02
Поділіться публікацією:

Триває третій тиждень наступальних дій українських Сил оборони на низці напрямків. І доки ми подавлюємо російські окупаційні війська на півдні, ті продовжують атаки на сході. У Пентагоні впевнені, що на ЗСУ чекають важкі битви, з втратами, але впевнені, що українці досягнуть успіху. Ну, а інформаційне тло навколо подій на фронтах російсько-української війни традиційно перенасичене. Експерти проаналізували для видання "Коментарі" фронтову та навколофронтову ситуацію на даний момент.

Головні нюанси наступальної операції – чому очікування українців виявилися завищеними

Контрнаступ ЗСУ. Фото: Міноборони у Facebook

Можливо, наступальна операція задумана саме так, щоб одночасно здійснити прорив на низці ділянок

Директор Міжнародного інституту політичної філософії, політичний аналітик Віктор Савінов поділився таким коментарем:

"Останні кілька днів мені постійно доводиться коментувати тему наступу ЗСУ як у колах українських політологів і військових, так і в зарубіжних засобах масової інформації, причому не тільки західних (США, Великобританії, Німеччини, Італії, Франції), а й східних – Японії, Індії. Спробуємо узагальнити. Прориви ешелонованої оборони мають кілька фаз. Початкова – це прорив першої лінії, яка, як правило, укріплена в глибину від 3 до 6 км павутинням окопів. Усі населені пункти у цій зоні перетворені на опорні пункти. Друга фаза операції починається після того, як першу лінію оборони прорвано. При цьому в прорив вводяться танкові та механізовані підрозділи, які збільшують прорив".

На сьогоднішній день, зазначає експерт, першу лінію оборони росіян не прорвано.

"Але чи ставить перед собою українське командування завдання – зробити це стрімко? У більшості експертів склалося враження, що такого завдання немає. І що Україна поки що використовує дуже незначну частину своїх стратегічних резервів. За великим рахунком, ця операція поки що має форму промацування передньої лінії оборони противника, – пояснює Віктор Савінов. — Чому так? Росіяни стверджують, що за першою ще дві лінії оборони. Проте впевненості у цьому немає. І прорив навіть першої лінії оборони може виявитися стратегічним".

За словами експерта, багато обговорюється чисельність української армії. Але це, вважає він, є некоректним обговоренням.

"Наприклад, учора українські політологи питали мене: 21 бригада – це скільки людей? А тут важливо розуміти, що коли називається число бригад, це означає, що в даному районі знаходиться 21 штаб даних бригад. А це зовсім не означає, що кожна з таких бригад не має додаткових батальйонів. Або один штаб бригади не управляє підрозділами, які за чисельністю рівні декільком бригадам. Крім того, як повідомили наші колеги з Італії, за їхньою інформацією, українські резерви на південному фронті становлять не 21, а 35 бригад. Тож оцінювати чисельність військ, які готуються до прориву на південному (стратегічному) напрямку – некоректно", – наголошує Віктор Савінов.

За його словами, єдине, що ми точно можемо сказати – поки що повністю перша лінія оборони противника не прорвана, і рухливі з'єднання в прорив не йдуть. А ось коли підуть, продовжує експерт, йтиметься і про третю фазу наступу – створення двох точок прориву першої лінії оборони з метою оточення супротивника.

"Бажано синхронізувати наступальні дії за такого прориву на кількох ділянках, – розповідає Віктор Савінов. – І таку синхронізацію ми зараз бачимо. Приблизна глибина прориву становить на кількох ділянках – до останніх опорних пунктів противника. Резюмуючи: можливо, наступальна операція задумана саме так, щоб одночасно здійснити прорив на низці ділянок, щоб оточити супротивника. Але це не більше, ніж припущення. І навіть генерали, які служили у найвищих штабах країн НАТО, не можуть підписатися під подібним висновком".

Важливо розуміти, що за цією битвою не можна спостерігати у режимі футбольних уболівальників

Експерт Аналітичного центру "Об'єднана Україна" Олексій Кущ наголошує, що сам наступ відбувається у складному інформаційному процесі. У суспільстві – завищені очікування. Але вони видозміняться під реалії, що складаються на фронті – і які є абсолютно об'єктивними.

"Слід розділяти дві інформаційні хвилі. Перша завжди спрямована на супротивника. З метою завдання йому інформаційного шоку, дезорієнтації і так далі. Цей інформаційний шок створювався, в тому числі, за рахунок меседжів, що наступ ЗСУ буде стрімким, російські війська будуть розбиті за лічені дні і таке інше. Це робилося не для того, щоби створити в суспільстві ілюзію швидкої перемоги, а для формування інформаційного шоку у противника. І, судячи з реакції росіян, це завдання було українськими розробниками інформаційної політики виконано блискуче, – зазначає експерт. – Про це, наприклад, бравурні заяви Путіна про те, що його армія тримається, бореться, що це ледь не нова Вітчизняна війна. Простежувалося і здивування російських т.зв. "військорів" тим, що збройні сили РФ на території України не побігли у перші години-дні наших наступальних дій".

Тобто, продовжує Олексій Кущ, наші інформаційні меседжі зробили свою справу. Певною мірою спотворивши у росіян і так спотворене їх пропагандою сприйняття реальності.

"Тепер розпочинається друга інформаційна хвиля, – пояснює він. – Пов'язана з тим, що громадськості слід порівнювати свої очікування з тими реаліями, які є на фронті. Тут абсолютно логічно звучать заяви президента України Володимира Зеленського, що наступ рухається за своїм графіком, вирішальна битва ще не відбулася, що є об'єктивні причини, через які ми не можемо йти вперед швидше, як би нам не хотілося. Аналогічні і власне повідомлення з фронту від уповноважених на те спікерів".

За словами експерта, важливо розуміти, що за цією битвою не можна спостерігати у режимі футбольних уболівальників. Це не якась спортивна чи комп'ютерна гра, а реальна війна, в якій йдеться про життя людей.

"ЗСУ планомірно розкривають оборону супротивника, "виносять" його склади, штаби, логістику. Наступ відбувається не в стилі кавалерійських атак 19 століття або лобових штурмів, з численними жертвами, як любив наступати у 20 столітті СРСР і як робить у новому столітті його продовжниця – Росія. Немає можливості провести й операцію, яка вийшла минулого року на Харківському та Херсонському напрямку. Тоді на нашому боці були чинник раптовості, слабко укріплені позиції ворога, рельєф місцевості. Нині нічого подібного немає. І діяти доводиться, виходячи із цих реалій", – пояснює Олексій Кущ.

Отже, констатує він, відбувається складна, не швидка, але планомірна та невпинна робота ЗСУ. І є позитивна динаміка, чого не заперечують навіть росіяни, котрі повільно, але вірно відступають.

"Тепер потрібно просто перейти до нового інформаційного режиму, – вважає експерт. – Що й робить президент практично у кожному своєму вечірньому зверненні чи інтерв'ю. Ми повинні розуміти, що кожна інформаційна хвиля має свої цілі та завдання. Як і у ЗСУ. І свої завдання наші військові виконують чудово. Тож їм потрібно не заважати своїми непродуманими заявами та завищеними очікуваннями, а всіляко допомагати – хто і чим може".

Читайте також на порталі "Коментарі" — у Лондоні обговорюють відновлення України: чи є надія, що наші пропозиції почують.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/
comments

Обговорення

Поділіться своєю думкою!

Харя Кришны

23 червня 2023, 08:42

Чому очікування щодо наступу ЗСУ виявилися завищеними - причини дві. Перша: з професійністю і талантом сценаристів 95 кварталу розкручувалась тема майбутнього наступу. От як дамо москалам зараз! Друга: якось не співпадають зведення про щоденні успіхи з положенням на карті Deepstate. Перш ніж гнати москалів з України треба вигнати шоуменів з влади.


Новини