Рубрики
МЕНЮ
Николай Лисицын
Державне бюро розслідувань розпочало розслідування ситуації навколо нещодавно сформованої та навченої у Франції 155-ї механізованої бригади ЗСУ "Ганна Київська". Про це повідомив головний редактор Цензор.НЕТ Юрій Бутусов, за інформацією якого до вступу 155 ОМБр у бій її самовільно залишили понад 1700 бійців. У ДБР підтвердили початок кримінального провадження, передає портал "Коментарі" з посиланням на "Інтерфакс-Україна".
Навколо 155-ї бригади ЗСУ розпочався скандал: ГБР перевірить її формування та чутки про масове дезертирство. Фото: 155-а ОМБр / Facebook
Радник з комунікацій ГБР Тетяна Сап'ян підтвердила, що Бюро "дійсно вивчає" факти, викладені у ЗМІ, у рамках кримінального провадження, порушеного за ст. 426-1 (перевищення військовою особою влади або службових повноважень) та ст. 408 (Дезертирство) Кримінального кодексу України. За її словами, говорити про попередні результати поки що зарано.
31 грудня журналіст, головний редактор сайту Цензор.НЕТ Юрій Бутусов написав про великі проблеми в "Анні Київській". За його словами, бригада зіткнулася з низкою проблем. Наприклад, за період підготовки ще до того, як підрозділ вступив у перший бій під Покровськом Донецької області, її самовільно залишили 1700 військових. Комбрига звільнили одразу після бою, а один із керівників формування бригади помер від серцевого нападу.
Журналіст вважає, що 155 ОМБр була важливим іміджевим проєктом для України, який мав найвищий політичний пріоритет. Ідею про те, що партнери озброять та підготують 14 нових бригад ЗСУ, а Україна знайде для них людей, НАТО запропонував особисто президент Володимир Зеленський, а французький лідер Еммануель Макрон особисто повідомляв, що Франція зайнялася підготовкою "Анни Київської". Однак політичне та військове керівництво України (на яке Бутусов завжди у таких випадках покладає провину) нібито "не потягнуло" створення бригади з нуля, і процес її формування на будь-якому етапі "супроводжувався хаосом".
За даними Бутусова, витрати на створення нової бригади у Франції оцінюють у 900 мільйонів євро. При цьому Франція усі свої зобов'язання щодо озброєння та навчання бригади виконала. Журналіст стверджує, що лише під час навчань за кордоном на етапі формування бригади її самовільно залишили 50 військовослужбовців.
"Це викликало питання у керівництва Франції щодо серйозності ставлення українців до реалізації такого дорогого проекту. Почався скандал, питання було порушено на Ставці, і ГБР порушило кримінальну справу", — йдеться у розслідуванні.
Але основною проблемою стало те, що до СЗЧ із бригади ще до її відправлення до Франції пішли понад 1000 бійців, стверджує Бутусов. А, наприклад, у листопаді перед відправкою на фронт дезертували рекордні 448 осіб. Журналіст також пише, що під час формування бригади багатьох військових із неї відправляли "закривати дірки" на інші ділянки фронту. Тому у Францію нібито прибуло багато абсолютно непідготовлених новобранців, "щойно одягнених у військову форму".
"У липні та серпні зі 155 бригади забрали понад 2550 військовослужбовців на поповнення інших частин. Тобто забрали з бригади майже всіх придатних, фактично обнулили всі попередні чотири місяці роботи, і тоді… видали наказ готуватися всім, хто залишився, до поїздки до Франції Наприкінці вересня. Тобто до Франції командування сухопутних військ та ОК "Захід" послали не організовану та керовану військову частину, яка може багато чому навчитися, а натовп людей, лише одягнених у військову форму", — зазначає журналіст.
Бутусов пояснює, що всього до Франції було направлено у складі 155-ї бригади 1924 військовослужбовців. З них досвід військової служби понад рок був лише у 51 військового, досвід до року – у 459 військовослужбовців, а більшість, 1414, були лише зараховані на службу та служили менш як два місяці. А найпроблемнішими здавалися близько 150 осіб, набраних "без жодного відбору" і не мали за плечима навіть базової військової підготовки.
За його словами, коли 155 бригада почала формуватися в Україні в березні 2024 року, її командиром призначили досвідченого офіцера – Дмитра Рюмшина, і це було "обнадійливо". За формування та комплектування бригади відповідало Оперативне командування "Захід", командувач генерал Шведюк, начальник штабу полковник Селецький (він пізніше помер від серцевого нападу — як вважає Бутусов, бо переживав за справу) і командувач сухопутними військами генерал Павлюк.
Бутусов додає, що в Україні готувалося ще 4000 бійців, набраних із ТЦК для поповнення бригади. За відсутності штабу бригади та комбатів (що перебували у Франції) командування ОК "Захід" нібито почало перекидати ненавчених та не злагоджених людей у район Покровська.
Після повернення з Франції Рюмшина комісія висунула йому звинувачення через СЗЧ у бригаді і через це комбрига відсторонили, пише розслідувач. Також було відсторонено кількох офіцерів штабу, одного з комбатів, і призначено нових командирів, які взагалі не мали жодного уявлення про стан справ у бригаді.
В результаті, за оцінкою Бутусова, "хаос в управлінні тільки посилився", і з першого дня виконання бойових завдань почалися значні втрати людей через погану керованість та ненавченість. Крім того, як зазначає журналіст, що, хоча бригада "Ганна Київська" була повністю укомплектована піхотою, артилерією та бронетехнікою, вона не мала дронів — основних засобів розвідки та управління в сучасній війні, що робило її фактично обмежено придатною для ведення бойових дій. Проблему з дронами закрили збором, але добре навчених операторів БПЛА підрозділу, як і раніше, не вистачає.
При цьому грошей на РЕБ бригада так і не отримала. В результаті нові танки Leopard 2А4 і бронемашини VAB зазнали втрат від ворожих дронів при перших спробах застосувати їх на фронті, стверджує Бутусов.
Журналіст пише, що поряд із дезертирами до 155-ї ОМБр набрали багато гідних і навіть героїчних воїнів.
"155 бригада з перших днів зазнає значних втрат. Там є комбати, які ходять на штурм, тому що більше нікому, там є солдати, які до останнього б'ються за кожну позицію, і з перших днів здійснюють справжні подвиги, я це сам бачив. під Покровськом", — пише журналіст.
15 листопада 2024 року ЗМІ повідомили, що французька військова група "Шампань" завершила підготовку нової бригади ЗСУ "Ганна Київська", яку було заведено вважати потужною та боєздатною. Бутусов, щоправда, вже тоді писав, що є прогалина в оснащенні 155-го ОМБр безпілотниками, і оголошував збір коштів для їх закупівлі. Бригада штатно складається з 4500 військовослужбовців, розподілених по піхотних батальйонах, а також інженерів, артилерійських команд та інших фахівців, заявляла французька влада. 155 ОМБр використовує багато західного озброєння, зокрема в ній є дивізіон французьких 155-мм САУ Caesar (18 гаубиць).
Бутусов у розслідуванні уточнює, що дивізіон САУ Caesar, як і вся решта бригадної артилерії та мінометників, не встигли пройти повноцінний курс стрільб і "вчаться стріляти вже під час виконання бойових завдань".
Нагадаємо, портал "Коментарі" на початку грудня розповідав, що бригаду, що навчається у Франції, розбирають "на донорські органи". Йшлося саме про 155 ОМБр.
Новини