У західних ЗМІ просто шквал заголовків про перемовини, припинення вогню в Україні. Називаються різні умови, як зокрема готовність США визнати Крим російським, послабити санкції… Говориться також, що Україна нібито на 90%, за словами міністра оборони України Рустема Умєрова готова прийняти мирні пропозиції Трампа. Але головний висновок полягає у тому, що Дональд Трамп не зумів виконати поставлену задачу – домогтися припинення вогню в Україні до Великодня. Чи справді Трамп може вийти з переговорного процесу? Видання "Коментарі" розбиралося в цьому питанні, проаналізувавши думки експертів.

Переговори. Фото: з відкритих джерел
Трампу не потрібні поразки
Директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства, експерт РНБО у 2001-2011 рр. з питань заморожених конфліктів у Євразії Віталій Кулик зазначив, що наразі важко щось сказати щодо виходу з переговорного процесу, бо Дональд Трамп непередбачуваний в цьому питанні.
"Трамп може надто контраверсивно діяти і не надто переймається наслідками. Проте є певні обумовленості, які важливі. І такими обумовленостями є, наприклад, те, що Україна знаходиться у фокусі трампівської політики і, не вирішивши український кейс, Трампу буде складно рухатися у розв'язанні інших зовнішньополітичних складнощів. Тому, як на мене, коли ми говоримо про якийсь демарш, розворот, переорієнтацію на щось інше з боку Трампа, я б не впадав в якийсь надмінний алармізм. Бо, відмовившись від участі у розв'язанні українського питання Трамп не зможе сформувати успішну основу для взаємодії з Китаєм. Трамп не зможе вирішити питання щодо формування базису світопорядку, про що було анонсовано ним та представниками його адміністрації", – зазначив Віталій Кулик.
Він продовжує, якщо Трамп і вирішить виходити з переговорного процесу щодо України, то це позначитися на всіх його інших позиціях і не враховувати це Білий дім не може.
"З іншого боку, незалежно від різних психологічних особливостей Трампа, він не може довго концентруватися на якихось одних темах. Він може переплигувати з теми на тему. І тема України може втратити свою актуальність. Але потім це обернеться ж американцям провал за провалом в Південній Азії, Китаї, Латинській Америці, тощо. А поразки для Трампа не прийнятні", – зауважив співрозмовник порталу "Коментарі".
Експерт не виключає, що може з'явитися додатковий тиск на Україну. Не маючи що запропонувати Росії Трамп може піти на те, щоб вибивати більше поступок з Києва, ніж з Москви. Але Києву сьогодні вже є що сказати.
"Ми зараз не настільки критично залежні від американської допомоги. Вона диверсифікована. У нас є основа для власного виробництва. В том числі якихось критичних речей, щоб не обвалювалася оборона. У нас є теж контраргументи. До того ж очевидно, що суспільство не підтримує зовнішнє втручання на досягнення миру навіть за великого запиту на швидкий мир в Україні. І це розуміють, як наші європейські партнери, так і американське керівництво. Тому тиснути на Україну можна, але є межі цього тиску", – зазначив Віталій Кулик.
Вірогідність результативного звершення цього раунду переговорів є, але вона малореалістична
Український політичний аналітик, депутат Верховної Ради VIII скликання (2014–2019) Вадим Денисенко зазначив, все, що можна зрозуміти про мирні пропозиції від США, то вони де-факто зводяться до плану Келлога (розмежування по лінії фронту, не вступ до НАТО,), а в обмін на це з росіян частково знімаються якісь санкції.
"Головним питанням в яке вперлися переговори є питання статусу окупованих територій. Звідси й фрази Віткофа про можливість визнання Криму", – зазначив експерт.
За його словами, все, що зараз відбувається, багато в чому зводиться до пошуку формули квазівизнання цих територій, наприклад, Україна відмовляється від воєнного шляху повернення цих територій. Поки виглядає дуже сумнівно, що Путіна це задовольнить, але він явно спробує ще трохи потягнути час.
"Російська влада демонструє нібито готовність до повернення іноземних компаній на свої ринки і Путін навіть доручив уряду розробити правила такого повернення. Тут, схоже, розрахунок росіян полягає в тому, що вони готові демонструвати, що навіть в разі провалу переговорів, Росія відкрита для західних інвесторів, передусім американських. І тут, очевидно гра росіян полягає в тому, щоб залишити місце для відновлення економічної співпраці з США, навіть під час літнього контрнаступу. Повторю те, що говорив раніше. Вірогідність результативного звершення цього раунду переговорів є, але вона малореалістична. Залишилося чекати недовго", – підсумував Вадим Денисенко.
Читайте також на порталі "Коментарі" — без Patriot і ракет: про що говорить рішення Трампа, які сценарії чекають на Україну.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.