Головна Новини Суспільство Війна з Росією Чому саме зараз Білий дім зняв заборону на удари по Росії: чи змінить це хід війни
commentss НОВИНИ Всі новини

Чому саме зараз Білий дім зняв заборону на удари по Росії: чи змінить це хід війни

Рішення співпало зі зміною влади у США, тому може мати й інші, більш глибинні причини

18 листопада 2024, 17:06 comments8361
Поділіться публікацією:

Президент США Джо Байден зняв деякі обмеження на використання далекобійної зброї для України. Як повідомляє The New York Times, Джо Байден дозволи Україні використовувати ATACMS для ударів по Курській області, на території Росії. В свою чергу син Трампа назвав "імбіцилами" тих, хто дозволив Україні бити ракетами вглиб РФ. Він заявив, що це провокує Третю світову війну. Чому саме зараз Білий дім зняв заборону на удари по Росії? Чи може це щось змінити у війні? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.

Чому саме зараз Білий дім зняв заборону на удари по Росії: чи змінить це хід війни

Удари по Росії. Фото з відкритих джерел

Рішення може певною мірою вплинути на хід війни

Експерт Українського інституту політики Єва Антоненко так прокоментувала ситуацію:

"Це рішення, якщо вірити інсайдам західної преси, було прийнято у відповідь на інформацію щодо залучення Росією північнокорейських військ до війни проти України і першочергово спрямоване на удари по Курській області. Але воно співпало зі зміною влади у США, тому може мати й інші, більш глибинні причини. Зважаючи, що Великобританія та Франція також прийняли схожі рішення, дозвіл Україні бити західними дальнобійними ракетами вглиб території РФ є частиною спільної стратегії частини країн НАТО та ключових донорів зброї для України".

Експерт уточнює, якби рішення було прийнято саме заради підтримки України незалежно від політичного контексту, його прийняли б раніше, враховуючи, що ЗСУ зайшли до Курської області у серпні. А тепер існує ймовірність, що рішення було ухвалене з урахуванням політичної ситуації у США. Адже після перемоги Трампа виникла невизначеність щодо майбутньої підтримки України з боку США. 

"Важливим є і політичний фактор навколо передвиборчих обіцянок Трампа: таке рішення може суттєво ускладнити йому спроби домовитися з РФ про перемир’я і навіть унеможливити їх, зважаючи, що до процесу приєдналися ще дві країни", – наголошує Єва Антоненко.

За її словами, збільшення активності російських та північнокорейських військ на Курському напрямку також є важливим фактором.

"Рішення може певною мірою вплинути на хід війни, адже дає можливість Україні завдавати ударів по важливих військових об'єктах на території РФ. Це може частково послабити російські сили, проте навряд чи змінить баланс сил, якщо не буде збільшена високотехнологічна військова допомога Україні. При цьому дійсно існує високий ризик ескалації конфлікту, що може мати непередбачувані наслідки, такі як певні відповідні агресивні дії Росії, підвищення напруженості між США і РФ. Чи піде Росія на пряму військову відповідь Заходу, наприклад, наносячи одиничні удари по військовим базам США у Європі – покаже час, але це найменш імовірний сценарій. Україна вже давно наносить удари західною зброєю по власним анексованим територіям, які РФ вважає своїми, і подібних ударів у відповідь досі не було, тобто, на пряме військове зіткнення з країнами НАТО РФ виходити не поспішає. Найшвидше, РФ у відповідь може посилити удари по українській інфраструктурі та спробує почати або посилити наступальні операції у тих регіонах України, з яких будуть наноситися ці далекобійні удари", – зазначила експерт Українського інституту політики.

Єва Антоненко підсумовує, зважаючи на ескалаційний потенціал, можна зробити висновок, що після прийнятого рішення можливість завершення війни на базі переговорів сторін суттєво зменшиться.

Треба зважати на офіційні маркери щодо дозволу бити по Росії

Керівник Центру громадської аналітики "Вежа" Валерій Клочок говорить щодо того, чи може надання Україні згоди на удари вглиб Росії вплинути хід війни, то, звичайно, може. Проте, швидше за все, не глобально, але в тактичному плані – зупинити лінію фронту, зупинити просування росіян сьогодні – великі шанси. 

"Тому та кількість міні-таурусів, які, для прикладу, передають з Німеччини, або вони вже навіть є, мова про 4000 штук, це далекобійна зброя, яка, звісно, суттєво покращить позиції ЗСУ. Тому недооцінювати це було б несправедливо", – зазначив Валерій Клочок. 

Стосовно реакції Дональда Трампа молодшого, то, на думку експерта, на це взагалі не потрібно реагувати. Краще слідкувати за тим, що говорить Дональд Трамп старший. 

"Тому що не завжди син потрапляє в ногу зі своїм батьком і якісь у нього збої відбуваються. Я по-іншому це сказати не можу. Сам Трамп старший нічого з цього не коментував. Зверніть увагу, що напередодні вони зустрічалися з Джо Байденом. А в мене немає сумнівів, що Байден погодив із Трампом саме цю позицію. До того ж, треба розуміти, що часом Трамп налаштований навіть більш войовничо, ніж Байден", – зауважив експерт.

Щодо того можна бити чи не можна бити по території Росії, то, словам Валерія Клочка, багато з цього приводу публікацій. Але, щоб знайти відповідь на це питання, потрібно слідкувати за офіційними повідомленнями. 

"Для мене офіційні маркери щодо дозволу – це заява очільниці МЗС Німеччини Анналени Бербок, заява президента Литви Ґітанаса Неуседи, який цей дозвіл підтвердив. Також це сьогодні підтвердив речник Бундестагу. Він сказав, що Берлін отримав офіційне повідомлення від Білого дому, що можна бити західною зброєю по території Росії. Тому в цьому питанні поки що ставимо крапку і слідкуємо за повідомленнями Генштабу ЗСУ", – підсумував експерт.

Читайте також на порталі "Коментарі" — РФ 3 місяці збирала ракети: чи відновить тепер масовані удари по Україні.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.
Джерело: https://comments.ua/

Новини