Говорячи про можливе перемир’я у війні Росії проти України все зводиться до миротворчих поривань президента США Дональда Трампа. Проте чи згодна реально сьогодні Росія та Путін припинити вогонь і запропонувати мир Україні? На які компроміси готова піти Росія? Видання "Коментарі" розбиралося в цьому питанні, проаналізувавши думки експертів.

Мир в Україні. Фото: із відкритих джерел
Трамп пропонує українцям лише погодитися на визнання США Криму російським
Викладач Києво-Могилянської бізнес-школи та бізнес-школи Українського католицького університету наголосив, що для ясності варто розуміти, що наразі Україні ніхто на даний момент не пропонує ані хорошого, ані поганого миру із Трампом. Немає такої пропозиції на столі. Тому що пропозиція миру може надійти лише від того, хто є стороною воєнного протистояння. В даному випадку це Путін. Він, відповідно, ніякого миру Україні не пропонує. І, скоріше за все, до кінця осені не пропонуватиме, якщо не буде на нього значного тиску, а поки такого тиску не передбачається.
"Будь-які сигнали з Кремля про те, що вони готові прибрати чи змінити свої вимоги, не мають сенсу, якщо не супроводжуються готовністю підписати мирну угоду. Путін десятки разів посилав суперечливі сигнали з метою збити всіх з пантелику. Це звичайний шум війни. Що стосується готовності Путіна до миру, він її наочно продемонстрував минулої ночі", – зазначив експерт.
За його словами, Трамп пропонує українцям лише погодитися на визнання США Криму російським, пропонує угоду по мінералах, буде ще пропонувати купу всякого різного. Проте, наголошує експерт, це не має жодного стосунку до миру, оскількі всі ці пропозиції не супроводжуються пропозицією миру.
"Пропозиція миру не має жодного сенсу, якщо немає гарантій безпеки, які би стали на заваді порушенню миру на другий день після підписання. Ми маємо неодноразові заяви з боку представників американської адміністрації, що таких гарантій з боку США не буде. Таким чином, все, що відбувається, є відображенням двох факторів: бажання Трампа показати якийсь результат і, знову ж таки, бажання Трампа використати складні обставини, в яких опинилася Україна, для отримання якоїсь користі. Немає жодних підстав очікувати продовження американської допомоги. Політика України зараз полягає в тому, щоб затягувати час, вигрібаючи допомогу, затверджену Байденом, та допомагаючи пошвидше пробудитися Європі та нашим друзям в США", – зауважив Валерій Пекар.
Підсумовуючи експерт наголосив, що мирна угода можлива лише з тим, хто веде проти нас війну. Все решта, то "танці з бубнами" для отримання вигоди за рахунок жертви агресії.
Все йде до того, що гонка ядерного озброєння точно наростатиме
Аналітик, кандидат політичних наук Олеся Яхно зазначила, про справжні компроміси, на які нібито готова піти Росія ми почули не від Путіна, а від Трампа.
"Відповідаючи на запитання, які поступки пропонує Росія, Трамп сказав, що це "не захоплення всієї країни", і це є "досить великою поступкою". Трохи дивне враження. Бо виходить наш компроміс має стосуватись уже захоплених територій плюс геополітичні вимоги щодо не членства в безпекових альянсах. А компроміс Росії – стосується ще не захоплених українських територій, і ще й винагороди РФ за це у вигляді поступового зняття санкцій. Тобто, виходить не з прагнення зупинити війну, а з прагнення – шантажувати захопленням нових територій, щоб отримати легалізацію своєї присутності плюс подальше зняття санкцій та торгівлю", – зазначила експерт.
Вона додає, проте, якщо мова йде про перемирʼя, то двосторонні компроміси мали б стосуватись лінії розмежування, можливої взаємодії та процедур забезпечення сталого перемирʼя. Тобто, діапазон компромісів має бути окресленим, щоб переговорники говорили в одних категоріях, а не про різнорівневі за темпом та масштабом речі.
"Проте, якщо Росія таки продавить свій підхід, і США на це згодяться, то гонка ядерного озброєння точно наростатиме далі. І цифра у 9+ країн, які мають ядерну зброю або на межі її створення (5 офіційних ядерних країн, 4 неофіційні, що не приєдналися до ДНЯЗ, плюс Іран, який уже має ядерний матеріал і може стати десятою ядерною країною), отримає стимул до зростання. Бо тоді усім стане зрозуміло, що лише сила та шантаж є аргументом у переговорах", – підсумувала експерт.
Читайте також на порталі "Коментарі" — ключові пункти мирного плану, який Київ відправив Трампу після зустрічі у Лондоні.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.