На фоні розмов про підготовку РФ до нового масованого наступу "Reuters" пише про те, що чиновники адміністрації президента США Дональда Трампа в останні дні все активніше припускають ймовірність того, що США не зможуть забезпечити мирну угоду щодо України протягом найближчих кількох місяців. Це спричинило розробку нових планів тиску як на Київ, так і на Москву. Чи можна сказати, що ми наближаємось до фіаско миротворчих ініціатив Трампа? Як далі може розвиватися ситуація у спробах посадити Росію за стіл переговорів? Видання "Коментарі" з цими питаннями звернулося до експертів.

Дональд Трамп. Фото: з відкритих джерел
Путін публічно демонструє, що Трамп не має на нього впливу
Політолог, кандидат політичних наук Денис Гороховський зазначив, що перед виборами Дональд Трамп запевняв, що зможе завершити війну за добу. Згодом він казав, що на це потрібно півроку. Зараз вже очевидно, що шість місяців точно недостатньо для цього.
"Водночас треба розуміти, що не все, що публічно заявляють політики, це те, що вони планують робити. Тому складно сказати, чи насправді Трамп був переконаний, що йому вдасться швидко зупинити агресію Росії та завершити війну, чи то були лише слова, які потрібно було озвучити в певний час", – зазначив Денис Гороховський.
Він додає, що також це стосується і публічної лояльності з боку американського президента стосовно очільника Кремля.
"Неможливо точно сказати, чи справді Трамп розраховував лестощами задобрити Путіна і в такий спосіб прийти до компромісу, чи ще був якийсь більш складний розрахунок. Але сьогодні вже можна констатувати, що Путін публічно демонструє, що Трамп не має на нього впливу. Це може змусити Трампа вести проти РФ більш агресивну політику. Водночас завжди існує імовірність, що Трамп вирішить не ризикувати і сконцентрується на питанні Ізраїлю, щоб занести собі в актив завершену війну там, тим самим підтверджуючи образ миротворця. Тоді Україна залишиться без підтримки США, а Трамп завжди зможе заявити, що українська влада відмовилась від його пропозиції допомоги в укладенні миру. Це поганий для України сценарій", – констатував політолог.
Варіантів багато
Політолог, партнер міжнародного комунікаційного агентства Good Politics Максим Джигун так прокоментував ситуацію:
"Щодо миротворчих ініціатив Дональда Трампа, не думаю, що ми зараз спостерігаємо фіаско, але точно наближаємося до ось того психологічного дедлайну, який собі поставив Трамп, за підтримки фінського лідера Александера Стубба, в тому, щоби далі вдаватися до більш радикальних заходів в контексті, в першу чергу, Росії. Тому що з Україною проблем у Трампа насправді небагато. Єдина, можливо, тема, яка його турбує і в якій він хотів би більше прогресу – це угода про корисні копалини. Що стосується мирних переговорів в практичному, прикладному контекстах, в тому числі із залученням російських посадовців чи представників бізнесу, Україна вже висловила свою готовність на якихось паритетних умовах, де ми матимемо також право голосу і вплив на ситуацію. А з Росією тут проблем найбільше. Тому думаю, що наступними кроками від Трампа, який вже висловлює своє занепокоєння поведінкою Росії, може бути як посилення санкцій, так і посилення підтримки України. Поки що цей варіант не розглядається і вважається, як деструктивний, але за більш, ніж три роки війни дійшли вже до висновку всі наші західні партнери, що єдиний спосіб посадити Путіна за стіл перемовин – це зробити його слабким на полі бою. Думаю, що і ця істина дійде до Трампа, який почне думати про те, як забезпечити Україну тією технікою, яка могла би змінити розклад сил на полі бою".
Експерт зауважує, що без фінансового сектору нікуди. Проте Максим Джигун не вважає, що потрібно досить серйозно сприймати погрози Трампа санкціями. Вони виглядають більше, як теорія, ніж практика, тому що 500% мита на країни, які будуть торгувати з Росією нафтою чи удар по тіньовому флоту – це, здавалось би, гарні речі, але з практичної точки зору, щонайменше введення 500% мит – це фантастика.
"У такому разі доведеться вводити санкції і проти Китаю та Індії. Тобто проти ключових світових економік. А обмежувати тіньовий флот і допомагати Україні військовим шляхом, думаю, це цілком реалістично. Якраз через ось ці роздуми про посилення військової підтримки України зараз і йде мова про необхідність підписати угоду між Україною і США по рідкоземам. Тому що це було би виправданням, в тому числі, для внутрішньої аудиторії в тому, що чому людина, яка прийшла на засадах фіскальної підзвітності і зменшення чеків на підтримку України зараз дає багатомільярдні фінансові і військові асигнування Україні. Ось тут якраз така угода може допомогти", – говорить співрозмовник порталу "Коментарі".
Підсумовуючи Максим Джигун наголошує, що насправді варіантів багато і більшість з них є позитивними для України. Проте є один варіант не надто перспективний.
"Якщо Трамп просто втратить інтерес то цієї війни і скаже, що нехай сторони розбираються самі, нехай Європа несе це ярмо, ми просто самоусуваємося. Але, я думаю, що запобіжником від реалізації такого підходу є демонстрація слабкості в такому разі перед Китаєм – коли Трамп не зміг впоратися із маленькою з економічної точки зору Росією, економіка якої дорівнює економіці Техасу. Що тоді говорити про взаємодію з Китаєм, який переважає Штати в багатьох показниках економічних і військових?", – резюмував політолог.
Читайте також на порталі "Коментарі" — Британія знову скликає зустріч "коаліції охочих" і не лише.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.