Головна Новини Суспільство Війна з Росією Чи може Україна залишитися без допомоги ЄС: яку формулу запропонують Києву
commentss НОВИНИ Всі новини

Чи може Україна залишитися без допомоги ЄС: яку формулу запропонують Києву

Європейські лідери зараз дуже стурбовані тим, як зберегти підтримку України при Трампі

9 листопада 2024, 18:15 comments16504
Поділіться публікацією:

На фоні невизначеності з подальшою підтримкою у США тривожні новини починають надходити і з Європи. The Telegraph пише про те, що політична криза в Німеччині може призвести до того, що країна буде занурена у внутрішні проблеми та підготовку до виборів, тим самим послабивши підтримку України. Не все гладко із ще одним партнером – Великобританією. The Guardian пише, що відносини України з Великобританією помітно охололи після того, як у Лондоні змінився уряд у липні цього року і з того часу Київ нібито не отримує ракети Storm Shadow. Чи можуть бути це перші дзвіночки того, що у разі відмови Трампа продовжувати допомогу Україні у війні, Європа теж "умиє руки" і підштовхне Україну до переговорів із РФ у далеко невигідній позиції? Видання "Коментарі" із цим питанням звернулося до експертів.

Чи може Україна залишитися без допомоги ЄС: яку формулу запропонують Києву

Допомога Україні. Фото: з відкритих джерел

Ситуація підштовхуватиме європейців до двох дій

Політолог, політичний консультант Володимир Фесенко вважає, що припущення про те, що після перемоги Трампа Європа припинить підтримку Україні, не відповідає дійсності. Швидше навпаки, європейські лідери зараз дуже переймаються тим, як зберегти підтримку України при Трампі, у тому числі у можливому переговорному процесі щодо завершення війни в Україні. Цю тему, зокрема, обговорювали на нещодавньому саміті Європейського політичного співтовариства.

"Сьогодні до Києва прибув голова зовнішньополітичного відомства ЄС Жозеп Боррель, щоб запевнити Україну у підтримці Європи після перемоги Дональда Трампа на виборах. З боку ЄС на підтримку України діє довгострокова програма "Ukraine Facility". У пакеті допомоги України на наступний рік у $50 млрд із боку "Великої сімки" дві третини з боку Євросоюзу", – прокоментував політолог.

Що ж до урядової кризи в Німеччині, то, говорить Володимир Фесенко, вона також не вплине на поточну допомогу Україні. Reuters повідомив, з посиланням на джерела в бюджетному комітеті Бундестагу, що Німеччина зможе надати більшу частину допомоги Україні, навіть, якщо через розпад коаліції не зможе вчасно затвердити бюджет на 2025 рік.

"Кошти на допомогу Україні здебільшого є цільовими асигнуваннями і тому можуть бути виділені в рамках тимчасового бюджетного управління, якщо бюджет не буде ухвалено. Можлива зміна уряду у Німеччині після дострокових парламентських виборів також не змінить політику Німеччини на підтримку України. До влади можуть прийти християнські демократи, які є активними прихильниками підтримки України", – наголосив Володимир Фесенко.

За його словами, інформація The Guardian про нібито охолодження відносин між Великою Британією та Україною є надмірною драматизацією конкретної ситуації та відображенням внутрішньопартійної боротьби у Великій Британії (наїзд консерваторів на лейбористів).

"Що стосується постачання Україні ракет Storm Shadow, то проблема полягає не так у небажанні уряду Великобританії постачати ці ракети, як в обмеженій кількості цих ракет у самій Великобританії. Також, ймовірно, на це рішення могла вплинути Адміністрація Байдена, виходячи з тактичних міркувань (щоб нові поставки західних ракет Україні виглядали не ескалацією конфлікту, а відповіддю на ескалацію з боку Росії). Обмеження використання Storm Shadow для атак по цілях біля Росії пов'язані не з позицією Лондона, і з позицією Вашингтона. Щойно лейбористи прийшли до влади, то вони одразу заявили про незмінність підтримки України. В Україну приїжджав міністр закордонних справ Великобританії Девід Леммі, який є великим другом України та прихильником активної підтримки нашої країни. Проблема полягає не в охолодженні уряду Великобританії щодо України, а у значній вичерпаності вільних резервів в арсеналах Великобританії, які можна було б використати для підтримки України. На жаль, ця проблема проявляється не лише у Великій Британії, а й у низці інших європейських країн", – зазначив Володимир Фесенко.

Він наголошує, що в Європі добре розуміють, що підтримку Україні скорочувати не можна, оскільки це стосується забезпечення європейської безпеки.

"Проблема, однак, у тому, що європейським країнам не вистачає достатніх фінансових ресурсів для допомоги Україні та посилення власної обороноздатності. А тут ще й Трамп вимагатиме, щоби європейці платили більше за допомогу Україні. Ця ситуація, швидше за все, підштовхуватиме європейців до двох дій – 1) активнішого використання російських активів для допомоги Україні; 2) підтримка переговорів про завершення війни між Росією та Україною, але на компромісних умовах, прийнятних для України", – підсумував експерт.

Європейці погодяться з позицією США

Експерт із міжнародної політики в Українському інституті майбутнього Ілія Куса так прокоментував ситуацію:

"Загалом нова адміністрація Дональда Трампа спробує підштовхнути Україну та РФ до переговорів щодо заморожування війни по нинішній лінії фронту. Ключове питання для них – переконати Росію відмовитися від половини своїх амбітних цілей. І погодитися на заморожування по нинішній лінії фронту".

Тобто, по суті, пояснює експерт, Росію підштовхуватимуть до того, щоб Москва відмовилася від подальших поступів в Україні.

"Якщо їм (новій адміністрації США – ред.) це вдасться, то загалом чинити тиск на Україну буде не так складно, оскільки ми більшою мірою залежимо від США, ніж Росія. Тому, найімовірніше, я думаю, буде саме така формула. Європейці у цьому плані з цим погодяться", – підсумував співрозмовник порталу "Коментарі".

Читайте також на порталі "Коментарі" — плюси та мінуси від президентства Трампа: чи досягне він закінчення війни в Україні.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини