Головна Новини Суспільство Війна з Росією Чи може Україна повернутись до «стамбульських домовленостей». Відповідь експерта
commentss НОВИНИ Всі новини

Чи може Україна повернутись до «стамбульських домовленостей». Відповідь експерта

Україна не може зараз починати мирні переговори з Росією, оскільки на даний момент вони будуть проходити цілковито на умовах Росії, написав у Фейсбуці політолог Володимир Фесенко

29 березня 2024, 15:32
Поділіться публікацією:

На переговорах в Стамбулі був певний шанс на компромісний варіант завершення війни, відзначає Володимир Фесенко. За його словами, Кремлю не вдалося захопити Київ за три дні, але російські війська стояли під Києвом, і в Москві сподівалися, що в ході переговорів вдасться примусити українське керівництво до виконання хоча б частини своїх вимог — відмова України від прагнення вступити в НАТО, обмеження численності і озброєння української армії, тощо.

Чи може Україна повернутись до «стамбульських домовленостей». Відповідь експерта

Переговори в Стамбулі

Разом з тим, відзначає експерт, українська сторона виходила з іншої ситуації. Сили оборони України зупинили ворога під Києвом і Харковом, але не вистачало зброї і боєприпасів, і не було зрозумілим, чи вдасться вистояти перед російською навалою. Тому, каже експерт, українське керівництво було тоді готовим на широкий компроміс, зокрема і на відмову від прагнення до членства в НАТО в обмін на припинення Росією бойових дій і повернення до ситуації, яка існувала до 24 лютого 2022 року. Станом на 29 березня 2022 року певна готовність до компромісу нібито була з обох боків. Але останнє слово залишалось за Москвою, і мирні переговори не були завершені, підкреслив Фесенко.

А далі, за його словами, ситуація дійсно помінялась. Російська відповідь на українські пропозиції з’явилась тільки у другій половині квітня 2022 року, коли шанс на якісь мирні домовленості фактично вже був втрачений.

"До того ж, напевно Росія пропонувала такі умови миру, які були неприйнятними для України. Але вирішальним чинником, на мою думку, стала зміна ситуації в Україні: з'явилась інформація про трагедії в Бучі і Ірпені, де росіяни вбили сотні мирних мешканців. Після цього ставлення до переговорів з РФ різко змінилося в негативний бік і у Президента Зеленського і у більшості українців. Емоційний і моральний шок від цих трагедій сформував у українців вкрай критичне ставлення до самої ідеї якогось компромісу з росіянами",
— вважає Фесенко.

До того ж, додає він, на той момент стало очевидним, що Україна вистояла перед російською навалою, а західні партнери почали допомагати Києву зброєю, матеріальними ресурсами і грошима. В Україні почали з’являтися надії на перемогу у війні проти російської агресії. Де-факто вже в травні 2022 року мирні переговори з Росією припинилися.

Тобто, підкреслив політолог, в квітні 2022 року помінялася спочатку політична позиція української сторони і ставлення українського суспільства до мирних переговорів з Росією, а потім і воєнна ситуація. Врешті решт це обумовило і зміни в переговорному процесі.

Проте, за його словами, переговори в Стамбулі потрібно згадувати, бо кількість прихильників мирних переговорів у нас поступово зростає, і дехто навіть наївно вважає, що нібито можна повернутись до стамбульських "недо-домовленостей".

"Ні, це вже давно неможливо. Після того, як Росія анексувала окуповані українські території, навіть теоретично зникла можливість компромісу щодо статусу цих територій. А російські вимоги "демілітаризації" України взагалі є неприйнятними для нас. Ми не можемо бути беззбройними перед таким ворогом як Росія"
, — відзначив політолог.

За його словами, мирний компроміс також неможливий в умовах, коли одна з сторін війни має відчутну перевагу в чисельності і зброї.

"На жаль, зараз саме така ситуація. І якщо починати переговори саме зараз, як дехто нам пропонує, то це будуть переговори на російських умовах. І Кремль буде висувати набагато більш жорсткі вимоги, ніж в березні-квітні 2022 року. Більше того, зараз є очевидним, що Путін готується до ескалації війни проти України",
— говорить Фесенко.

На його думку, щоб починати більш менш нормальні мирні переговори, перш за все російського агресора треба зупинити і примусити до таких переговорів. Ще одна передумова початку реальних мирних переговорів – обидві сторони війни мають бути готовими до переговорів приблизно одночасно, і без попередніх умов. На сьогодні такої ситуації взагалі не має. І навряд вона з’явиться найближчим часом, тим більше раптом, додав політолог.

Нагадаємо, портал "Коментарі" розповідав, що речник російського диктатора Дмитро Пєсков заявив, що РФ не буде вести переговори на умовах, які виробить Захід.




Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини