Чи могло "різдвяне перемир'я" Орбана бути схвалено Путіним і Трампом: що за ним стоїть

Сенс дій Орбана, крім самопіару, полягає в тому, щоб показати, що Київ проти навіть тимчасового припинення вогню

Незважаючи на нібито відмову офіційного Києва від "різдвяного перемир'я", українська влада ще має час до православного Різдва, щоб змінити свою позицію. Таку заяву, виступаючи на радіо Kossuth, зробив прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан. Президент України Володимир Зеленський вкотре розкритикував Віктора Орбана за його постійні спроби представляти себе як посередника в переговорах з Путіним і для закінчення війни. Чому Орбан так завзято просуває ідею "різдвяного перемир'я"? Враховуючи його теплі стосунки з Трампом та Путіним, чи не може бути це узгоджена позиція як Кремля, так і команди Трампа? Видання "Коментарі" із цими питаннями звернулося до експертів.

Орбан підіграє Путіну

Політолог, політичний консультант Володимир Фесенко вважає, що "мирні ініціативи" Орбана – це його самопіар, і спроба штучно підняти свою політичну вагу, представити себе у ролі великого та впливового міжнародного гравця, заодно просунути себе у ролі потенційного посередника у майбутніх мирних переговорах. Закінчується головування Угорщини у Євросоюзі. Орбан розпочинав це головування зі скандальних псевдомирних ініціатив і закінчує черговими гучними псевдомирними ініціативами.

"Навряд це погоджено з Трампом. Якби це була ініціатива Трампа, він висував би її від свого імені. Трамп не схильний ділитися славою. Він має бути головним та монопольним миротворцем, а не віддавати цю роль Орбану. Непрямо це підтверджує і коментар Майкла Волтца, який не заперечував цієї ініціативи, але зробив застереження, що ця ініціатива може мати значення, якби це було першим кроком до завершення боїв. Але очевидно, що Орбан своєю ініціативою намагається підлаштовуватись під Трампа, який закликав Росію та Україну негайно припинити військові дії. А ось певна координація дій Орбана з Путіним цілком можлива. І, якщо це так, то дії Орбана є підлою провокацією. Зовні його ініціатива дуже нагадує дії Медведчука сім років тому. У 2016-2017 роках. Кремль приблизно на рік заблокував обмін полоненими. І після цього на арену виходить Медведчук зі своїми пропозиціями щодо обміну полоненими, які були погоджені з Москвою. У результаті лаври миротворців отримують Кремль та Медведчук, а Україна постає у невигідному світлі. Щось подібне відбувається і зараз", – наголосив Володимир Фесенко.

Він додає, що сенс дій Орбана, крім самопіару, полягає в тому, щоб показати, що Київ проти навіть тимчасового припинення вогню. І так Орбан хоче підставити Зеленського перед Трампом. Саме в цьому підлість та провокативність дій Орбана.

"Для обміну полоненими не потрібен посередник. Між РФ та Україною вже понад два роки діє механізм обміну полоненими. Кілька разів він тимчасово блокувався Кремлем, але потім знову поновлювався, особливо після Курської наступальної операції ЗСУ. І для обмінів полоненими не потрібен Орбан. Він потрібен лише для того, щоб створити скандал та спровокувати звинувачення на адресу України, у тому числі для того, щоб впливати на громадську думку України", – зазначив експерт.

Щодо “різдвяного перемир'я”, то Володимир Фесенко акцентує, треба розуміти, що не може бути припинення вогню в односторонньому порядку. І не може бути припинення вогню лише внаслідок політичних заяв. Україна має багатий і здебільшого сумний досвід десятків різних перемир'їв, у тому числі й різдвяних, у рамках Мінських угод. Як правило, вони були дуже короткими і швидко порушувалися протилежною стороною. Але навіть про ці перемир'я треба було спеціально домовлятися, погоджувати час їхнього початку, тривалість, процедуру контролю. А те, що пропонує Орбан – це банальна імітація перемир'я із пропагандистськими цілями.

"Зверніть увагу, що Путін, коментуючи питання про пропозицію Орбана щодо “різдвяного перемир'я”, сказав, що він міг “подумати” про цю пропозицію. Він не дав прямої позитивної відповіді. Цілком імовірно, що за участю Орбана та Путіна могла бути розіграна багатоходівка. Якщо б, наприклад, Україна погодилася на таке перемир'я, то Путін формально також міг дати згоду, але при цьому висунув би свої вже відомі вимоги – спочатку Україна має віддати Херсон і Запоріжжя, і так далі. Зрештою Україна показала б слабкість, а Путін продовжував диктувати свої умови. Суть усієї цієї провокації – схилити Україну до перемир'я на умовах односторонніх поступок лише України. При цьому ми бачимо, що Путін не має наміру припиняти військові дії навіть тимчасово. Він про це прямо сказав під час своєї "Прямої лінії", – наголосив Володимир Фесенко.

Підсумовуючи політолог підкреслив, оскільки Орбан своїми псевдомирними ініціативами підіграє Путіну та ще й у провокаційній формі, то він категорично не влаштовує Україну в ролі посередника. Не влаштовує він у такій ролі й наших європейських партнерів. Орбан не може виступати в ролі нейтрального посередника, він буде інструментом у руках Путіна. І це також вагомий аргумент, чому Україна не має наміру підігрувати Орбану в його псевдомирних ініціативах.

Орбан бачить іншу Європу в обіймах із Росією

"Все, що робить Орбан, він робить у власних інтересах для того, щоб підняти свою власну фігуру. Саме тому він проводить політику, яка йде в розріз з політикою більшості європейських країн. Орбан бачить іншою Європу в обіймах з Росією. Тому за ідеєю так званого "різдвяного перемир'я" прослідковуються особисті інтереси угорського політика".

Експерт звертає увагу на те, що Віктору Орбану, його політичній силі потрібна фінансова підтримка. Саме тому він розглядає Росію, як потенційного донора, не дивлячись на те, що наразі Москва не в тому економічному становищі, як було раніше, але для масштабів Орбана цього теж достатньо.

"Те, що є невизначеність в політиці, яку буде проводити адміністрація Дональда Трампа, це дозволяє Віктору Орбану діяти з достатньо великої амплітудою", – прокоментував Андрій Сенченко.

Голова Всеукраїнського громадського руху "Сила права" також зауважив, що непотрібно вестись на те, ким себе хоче презентувати Орбан, а саме як ледь не представника Трампа на євразійському континенті і плюс, як людину, яка має якісь особливі стосунки з "бункерним фсбешником".

"Треба розуміти, що для Путіна Орбан – це свого роду агент впливу, якого той теж використовує. Але те, що Орбан надуває щоки і намагається виглядати набагато більш впливовим, ніж він є насправді, це однозначно", – підсумував співрозмовник порталу "Коментарі".

Читайте також на порталі "Коментарі" - чи справді солдати в Україні вже на межі: як провести демобілізацію.