Країни Балтії найчастіше попереджають, що Путін не зупиниться на Україні і нанесе новий удар на країни НАТО. Останнім часом про це все частіше почали говорити в Німеччині та Великій Британії. Зокрема, колишній командувач сухопутними військами Великобританії генерал Патрік Сандерс вважає, що, якщо Росія припинить військові дії в Україні, то протягом кількох місяців у неї з'явиться можливість провести обмежений напад на члена НАТО і це відбудеться до 2030 року. Чи справді військова машина Путіна настільки сильна, що може наважитися напасти на країни НАТО? Яка вірогідність, що справді це може статися до 2030 року? Видання "Коментарі" розбиралося у цих питаннях, зібравши думки експертів.

Наступ Росії. Фото: з відкритих джерел
Європа правильно робить, що готується
Медіаексперт, член Ради з питань свободи слова при президенті Володимирі Зеленському, екс-заступник міністра інформполітики (з 2015 по 2016 рр.), радник міністра оборони України (2014-2015) Тетяна Попова зазначила, що путінська військова машина не те, щоб настільки сильна, але вона досить легко може захопити, наприклад, одну з країн Балтії.
"В принципі по одній країні вони можуть захоплювати досить довгий час. Враховуючи, що НАТО досі є розбалансованим і ядерна парасолька США може вже й не спрацює. З цього питання є певні сумніви. Відповідно це питання є загрозою для НАТО, де звикли відноситися до загроз досить серйозно, не чекаючи, що ворог буде стояти на кордоні з танками і літаками. Тому вони прогнозують, виявляють найбільш слабкі місця. Мені, наприклад, генерал Ходжес й інші американські генерали на військових навчаннях "Сі Бриз" говорили, що росіянам потрібен сухопутний коридор в Крим, що їм потрібен південь Херсонської і Запорізької областей. Вони про це говорили за 3-4 роки до повномасштабної війни. Відповідно, вони звикли відноситися до загроз серйозно і вони правильно роблять, що готуються до різних сценаріїв, тому що, якщо вони добре підготуються, то ця загроза не відбудеться", – зазначила експерт.
Тетяна Попова продовжує, друга історія – у Путіна у Росії ситуація дуже нестабільна.
"До вересня росіяни ще будуть намагатися наступати, а після того у них єдине, що залишиться – ставати в оборону. І, якщо Трамп додавить росіян економічно і постачанням нам необхідної зброї, то росіяни вийдуть з нами на мирні перемовини, як мінімум на "cease-fire" — на зупинення вогню по лінії зіткнення. Якщо такий сценарій відбудеться, Путіну доведеться перенаправити кудись енергію своїх вояк, особливо ти, що зараз воюють, адже більшість із них зараз не ідейні, а ті, які пішли воювати за гроші і, якщо гроші їм перестануть платити, вони готові будуть навіть щось вчинити всередині Росії. Відповідно, якщо ця військова сила не потрібна буде для продовження війни в Україні, то Путіну потрібно буде перенаправити її кудись в інше русло. І в цьому розрізі Сувальський коридор й інші речі йому цікаві", – зазначила експерт.
На її думку, Путін, як мінімум, загрозою вторгнення у країни НАТО може залякувати країни Балтії і взагалі європейців. Європа ж нині робить все правильно.
"Європа вже готується, бо якщо нічого не робити, то Путін точно нападе. А, якщо сильно і правильно підготуватися, показавши, що ми готові до будь-яких сценаріїв, тоді, можливо, Путін і не наважиться напасти", – зазначила співрозмовниця порталу "Коментарі".
Підсумовуючи Тетяна Попова зазначила, що можна сказати, що європейці роблять все правильно, активно готуючись, розуміючи, що після припинення вогню в Україні Путіну кудись потрібно буде цю енергію виплеснути.
Перед РФ стоїть питання куди бити та як бити
Український футуролог, підприємець і громадський діяч, викладач Києво-Могилянської бізнес-школи Валерій Пекар вважає, що Росія не буде чекати, поки Європа підготується до російського удару. Європейські міркування, що росія нападе десь біля 2030 року, тож до цього часу треба встигнути переозброїтися, нічого не варті. Вдарити доречно в момент найменшої готовності. Російський удар досить ймовірний ще до кінця цього року.
"Питання перше. Куди бити? Традиційно першою ціллю вважаються країни Балтії, це простіше з точки зору малого розміру та високої ймовірності невтручання США, але це не дає Кремлю досягнення стратегічної мети – вивести з гри Європу. Цього можна досягти ударом по Польщі, але не через Сувальський коридор, де росію чекають. Друге питання. Як бити? Польща нині активно готується до Другої світової війни, закуповуючи танки та інші броньовані машини. Вони не будуть потрібні. Вони навіть не встигнуть виїхати з ангарів. Війни зразка лютого 2022 більше не буде. Російська воєнна доктрина передбачає так звану лімінальну війну, добре описану у книзі Девіда Кілкаллена "Дракони і змії". Суть цього підходу – у використанні допорогових методів ведення війни, коли противник не розуміє, що відбувається, і не може ухвалити рішення, чи вже щось робити у відповідь, чи ще зарано, і якщо робити, то що й кому. І в момент, коли врешті ухвалюється рішення щось робити, — вже запізно, бо все закінчено", – зазначив експерт.
Він продовжує, можна тільки уявити собі атаку на Польщу, яка поєднує: масові ракетно-дронові атаки по об'єктах енергетики, іншої інфраструктури та логістики; кібератаки на урядові та інфраструктурні об'єкти; колапс навігації через масштабне застосування засобів РЕБ; диверсійно-терористичні групи; раптові "екологічні" та техногенні катастрофи; розмотування суспільства через соціальні мережі; використання корисних ідіотів із маргінальних партій; нарешті, тисячі біженців із Близького Сходу, які тікають на захід з території Білорусі, хтось із них зі зброєю.
"Першим наслідком буде знеструмлення країни не на години, а на тижні. Другим наслідком буде колапс урядування. Третім наслідком будуть десять мільйонів польських біженців, що тікають до Німеччини, викликаючи колапс урядування і там. Далі ефект доміно поширюється на Брюссель. В принципі, мета досягнута. В якості бонусу зірвано постачання України через Польщу. Підготовка до атаки ведеться активно. Нещодавні підпали військової техніки в Німеччині та Бельгії, масштабні знеструмлення в Іспанії та Чехії, пожежа на телекомунікаційних мережах в Польщі – все це перевірка готовності й пошук слабких місць. Чи вдається докричатися до політичного керівництва ключових європейських країн? Так, вдається досягнути розуміння, що це доволі ймовірний сценарій. Але далі параліч волі, який має прості пояснення: підготовка викличе паніку, а паніка обрушить ринки. Так би мовити, Шашлики 2.0. Ну, то принаймні ми з вами будемо готові", – зауважив експерт.
Читайте також на порталі "Коментарі" — у МЗС засумнівалися щодо ефективності 18-го пакету санкцій ЄС проти РФ: чого не вистачає.
Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.