Головна Новини Суспільство Наука та освіта Вчені виявили несподівану поведінку у найближчих родичів людини
commentss НОВИНИ Всі новини

Вчені виявили несподівану поведінку у найближчих родичів людини

Нове дослідження розкриває, як безглузда, на перший погляд, звичка серед шимпанзе може пролити світло на витоки людської культури та соціальної поведінки.

21 липня 2025, 12:50
Поділіться публікацією:
Автор:
avatar

Slava Kot

Спостерігаючи за шимпанзе в заповіднику в Замбії, вчені помітили дивну поведінку. Кілька тварин без видимої причини почали вставляти травинки у вуха та залишати їх там висіти певний час. Попри відсутність практичної користі, ця звичка швидко поширилася серед інших членів групи приматів.

Вчені виявили несподівану поведінку у найближчих родичів людини

Шимпанзе. Фото: David Pike/Alamy

Дослідники з Утрехтського та Даремського університетів опублікували результати своїх спостережень у журналі Behaviour. Вони виявили химерна мода з травинкою у вусі шимпанзе, яка виникла у заповіднику Chimfunshi Wildlife Orphanage Trust, поширюється як своєрідна "трендова" поведінка.

Ще у 2010 році вчений Едвін ван Леувен помітив самку шимпанзе, на ім'я Джулі, яка регулярно вставляла собі травинку у вухо. Вона не робила цього з очевидною метою, не чистила вуха та не знімала свербіж. Це була просто "трава для краси". За короткий час семеро інших шимпанзе з її групи почали копіювати цю звичку. І навіть після смерті Джулі традиція збереглася.

Цей випадок став першим задокументованим прикладом "культурного наслідування" такої дивної дії серед приматів. Здавалося б, звичка не має жодного сенсу, але вона прижилася.

Вчені виявили несподівану поведінку у найближчих родичів людини - фото 2

Шимпанзе з травою у вусі, як приклад "тваринної моди"

Десятиліття по тому, в іншій групі шимпанзе в тому ж заповіднику виникла схожа тенденція. Примати знову почали вставляти собі траву у вуха, хоча ніколи не контактували з першою групою. Новий виток мав навіть екстравагантніші варіації, адже деякі шимпанзе почали вставляти траву між сідниць.

Це дало дослідникам підстави припустити, що мова йде не про випадкову поведінку, а про форму "тваринної моди", яка може виникати й передаватися незалежно в різних групах. Хоча факти копіювання поведінки серед шимпанзе давно відомі, однак саме ця має свої унікальні риси, адже відбувалася без чіткої практичної мети.

"Це показує, що, як і люди, інші тварини також копіюють, здавалося б, безглузду поведінку одна в одної. А це, своєю чергою, може пролити світло на еволюційне коріння людської культури", — сказав Едвін ван Леувен з Утрехтського університету.

Зазвичай копіювання у тваринному світі має функціональну мету, яка полягає у добуванні їжі, створені знаряддя або лікуванні. Але у випадку з травинками в вухах у шимпанзе, такої функції не виявлено. Вчені припускають, що така поведінка може бути соціальним сигналом для інших, який показує приналежність або прихильність, подібно до того, як це відбувається у людей через моду чи субкультури.

"Вона може служити соціальній меті. Копіюючи чиюсь поведінку, ви демонструєте, що помічаєте її, можливо, навіть подобаєтеся. Таким чином, це може допомогти зміцнити соціальні зв’язки та створити відчуття приналежності до групи, як це відбувається у людей", – пояснив ван Леувен.

Раніше портал "Коментарі" повідомляв про те, чому мавпи-носачі мають великі носи. Вчені розкрили еволюційну загадку.

Також "Коментарі" писали про те, як мавпа залишила без світла цілу країну.



Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини