Рубрики
МЕНЮ
Slava Kot
Спостерігаючи за шимпанзе в заповіднику в Замбії, вчені помітили дивну поведінку. Кілька тварин без видимої причини почали вставляти травинки у вуха та залишати їх там висіти певний час. Попри відсутність практичної користі, ця звичка швидко поширилася серед інших членів групи приматів.
Шимпанзе. Фото: David Pike/Alamy
Дослідники з Утрехтського та Даремського університетів опублікували результати своїх спостережень у журналі Behaviour. Вони виявили химерна мода з травинкою у вусі шимпанзе, яка виникла у заповіднику Chimfunshi Wildlife Orphanage Trust, поширюється як своєрідна "трендова" поведінка.
Ще у 2010 році вчений Едвін ван Леувен помітив самку шимпанзе, на ім'я Джулі, яка регулярно вставляла собі травинку у вухо. Вона не робила цього з очевидною метою, не чистила вуха та не знімала свербіж. Це була просто "трава для краси". За короткий час семеро інших шимпанзе з її групи почали копіювати цю звичку. І навіть після смерті Джулі традиція збереглася.
Цей випадок став першим задокументованим прикладом "культурного наслідування" такої дивної дії серед приматів. Здавалося б, звичка не має жодного сенсу, але вона прижилася.
Шимпанзе з травою у вусі, як приклад "тваринної моди"
Десятиліття по тому, в іншій групі шимпанзе в тому ж заповіднику виникла схожа тенденція. Примати знову почали вставляти собі траву у вуха, хоча ніколи не контактували з першою групою. Новий виток мав навіть екстравагантніші варіації, адже деякі шимпанзе почали вставляти траву між сідниць.
Це дало дослідникам підстави припустити, що мова йде не про випадкову поведінку, а про форму "тваринної моди", яка може виникати й передаватися незалежно в різних групах. Хоча факти копіювання поведінки серед шимпанзе давно відомі, однак саме ця має свої унікальні риси, адже відбувалася без чіткої практичної мети.
Зазвичай копіювання у тваринному світі має функціональну мету, яка полягає у добуванні їжі, створені знаряддя або лікуванні. Але у випадку з травинками в вухах у шимпанзе, такої функції не виявлено. Вчені припускають, що така поведінка може бути соціальним сигналом для інших, який показує приналежність або прихильність, подібно до того, як це відбувається у людей через моду чи субкультури.
Раніше портал "Коментарі" повідомляв про те, чому мавпи-носачі мають великі носи. Вчені розкрили еволюційну загадку.
Також "Коментарі" писали про те, як мавпа залишила без світла цілу країну.