Що говорить про українців віра у прогнози Гордона: експерт розкрила проблему
В українському суспільстві хотіли б вірити в диво, тому будь-які позитивні прогнози потрібні, вважає Оксана Мороз
Кількість людей, які повірили у прогноз журналіста Дмитра Гордона про закінчення війни до Нового року, ілюструє рівень втоми українців. Запит на "чарівну пігулку" зростає, а рівень критичного мислення впав. Таку думку висловила авторка книги про медіа-маніпуляції "Як не стати овочом" Оксана Мороз. Про це 4 січня пише портал "Коментарі" із посиланням на ефір Radio NV.
Мороз пояснила, що коли з об'єктивних причин у людей зростає рівень страху, стресу та втоми, вони починають менше фільтрувати інформацію та більше реагувати на "магічні таблетки", які нібито можуть покращити цей стан. Такі обставини, як війна, приглушають і критичне мислення, і голос мудрості.
"І я думаю, що останні тижні старого року були дуже яскравою ілюстрацією цього, тому що була вкинута інформація Гордоном, що нібито війна закінчиться 30 грудня. І та кількість людей, яка в це повірила, яка це поширювала, яка це обговорювала, добре ілюструє, наскільки цей стан втоми був більшим", - зазначила експерт.
Оскільки в українському суспільстві є запит на "чарівну пігулку", він дозволяє Гордону та іншим бажаючим сипати свідомо нездійсненними прогнозами без особливої шкоди для репутації. Мороз підкреслила, що люди повірили Дмитру Гордону і чекали на цю дати (30 грудня) з надією - навіть попри те, що попередні його пророцтва не справдилися.
"Попри всі попередні історії, які вже транслював Дмитро Гордон - і вони не виправдалися, і люди про це знають, і люди про це говорили - вони все одно були здатні повірити у швидке закінчення того, що так уже всіх втомило, стільки крові пролило. Й повірили Гордону, і чекали цієї дати, як дати нібито закінчення війни", - вказала вона.
На думку Мороз, треба пам'ятати, що ворог будь-яким подібним інфоприводом користується і намагається отримати вигоду з ситуації. Багато українців про це забувають – тому ЗМІ та блогери посилювали ефект від виступів Гордона, приділяючи їм увагу та поширюючи інформацію.
"Тут змішалося, як завжди, дуже багато всього. І це ж у черговий раз каже, в якому складному інформаційному просторі ми жили у 2024 році, наскільки людям, які навіть мають критичне мислення, було важко його постійно застосовувати. І наскільки важко фільтрувати те інформаційне поле, в якому ми живемо", - підсумувала Мороз.
Раніше портал "Коментарі" наводив прогноз (і вже не перший) українського журналіста Дмитра Гордона, який 29 грудня заявив, що 30 грудня 2024 року має завершитись гаряча фаза війни. Однак 30 грудня Гордон вийшов в ефір і оголосив, що війна в Україні продовжуватиметься, оскільки зустріч обраного президента США Дональда Трампа та російського правителя Володимира Путіна, про яку журналіста інформували джерела, не відбулася і домовитися про заморожування не вийшло. Розмову готували кілька місяців, у США нібито літав готувати ґрунт помічник голови Кремля Микола Патрушев, але нібито Путін усе зіпсував: виставив нездійсненні вимоги, відкинув мирний план Трампа та переговори зірвалися.
Думку багатьох українців сформулював блогер Олексій Арестович, звинувативши журналіста у "безпардонній брехні". Однак вже 3 січня Гордон озвучив черговий прогноз щодо припинення війни в Україні. Тепер він стверджує, що навесні 2025 року буде укладено мирний договір, а потім за два-три місяці в Україні проведуть вибори.