Рубрики
МЕНЮ
Кунец Дарья
У серпні віруючі святкують три великі Спаси: Медовий, Яблучний та Горіховий. Ці свята супроводжуються богослужіннями, а парафіяни приносять до церкви кошики з їжею для освячення. Освячені продукти ставлять на святковий стіл, а залишки або зберігають, або роздають нужденним.
Портал "Коментарі" розповідає, що можна освячувати на Яблучний, Медовий та Горіховий врятував, також коли відзначаються ці дати за новим календарем.
Медовий Спас, також відомий як Маковей, відзначається 1 серпня за новим календарем. Цього дня у церкві освячують мед та мак, які є головними символами свята. Також прийнято освячувати воду у колодязях.
В Україні на Перший Спас крім продуктів освячують і сезонні цілющі трави, такі як пижма, полин, ромашка, деревій, звіробій, рута та інші. З цих трав складають букет і зберігають його будинки для захисту від нечистої сили.
Яблучний Спас за новим календарем святкується 6 серпня та присвячений Преображенню Господньому. Цього дня у церкві освячують яблука, які, згідно з традиціями, можна їсти лише після освячення. Також приносять груші, сливи, виноград, горіхи, мед та горох у стручках.
Горіховий Спас, який також називають Хлібним, відзначається 16 серпня. Цього дня освячують горіхи, колосся, борошно та випічку. Освячений хліб обов'язково роздають членам сім'ї та їдять за здоров'я.
За традицією, на Третій Спас українці також освячують натуральні тканини та одяг із них, вірячи, що такі речі захистять від прокльонів та хвороб.
Список продуктів для освячення на Спаси обмежений. До церкви не можна приносити алкоголь, кров'яну ковбасу та матеріальні цінності.
На Медовий та Яблучний Спаси не можна освячувати м'ясо, яйця та молочні продукти, оскільки до 14 серпня триває Успенський піст, під час якого заборонено вживати продукти тваринного походження.
Новини