Головна Новини Суспільство права людини Прогнози по Україні назвали фейком: про що йдеться
commentss НОВИНИ Всі новини

Прогнози по Україні назвали фейком: про що йдеться

Чи загрожує українцям величезна брудна хмара: відповідь Укргідрометцентру

сьогодні, 16:55
Поділіться публікацією:

Днями українців налякали попередженням про велику брудну хмару над територією країни. Інформацію поширювали, посилаючись на дані сервісу Ventusky. В Українському гідрометцентрі спростували цю інформацію.

Прогнози по Україні назвали фейком: про що йдеться

Ілюстративне фото

У Центрі зазначили, що Ventusky, як і інші подібні сервіси, використовує чисельні моделі та глобальні бази даних, які не оновлюються миттєво. 

“Наприклад, для створення прогнозу забруднення повітря, моделі потрібно знати, де розташовані основні джерела викидів. Тому вона бере цю інформацію з глобальних баз даних (EDGAR, CAMS), до яких колись були внесені українські заводи, ТЕС та інші великі джерела забруднення”, — пояснили синоптики.

Зазначається, що оновлення цих баз відбувається раз на кілька років, а у випадку з Україною — вже понад 11 років не оновлюється. Це призводить до того, що Ventusky досі вважає активними підприємства, які вже зупинилися або зруйновані через війну.

“Наприклад, якщо раніше завод виробляв 1 млн тонн сталі та викидав певну кількість забруднювачів, модель припускає, що він продовжує працювати. Далі ця інформація комбінується з даними про атмосферні умови:

- якщо антициклон і відсутність вітру – модель прогнозує накопичення забруднення;

- якщо вітер чи опади – модель передбачає розсіювання забруднення”, — пояснили синоптики.

За даними Укргідрометцентру, система досі вважає, що працюють Азовсталь, Новокаховський електромашинобудівний завод та інші підприємства, які вже не функціонують.

“Саме біля них Ventusky прогнозує перевищення діоксиду сірки та азоту найближчими днями, хоча реальних джерел викидів там більше немає. Подібна ситуація по всій Україні: багато підприємств знищені або зупинилися, але алгоритми цього не знають і продовжують показувати фіктивні викиди”, — зазначають у Центрі.

Також пояснили, що Україна не оновлює інформацію про всі працюючі підприємства з міркувань безпеки.

“Не довіряйте прогнозам забруднення з неофіційних джерел, таких як Ventusky. Це лише модель, а не реальні дані. Наразі найдостовірнішими є фактичні вимірювання з наземних постів та супутниковий моніторинг. Станом на 11 лютого вони не фіксують пил в атмосфері над Україною, і умов для його надходження з інших регіонів найближчими днями також немає”, — попередили в Укргідрометцентрі. 

Нагадаємо, що Запорізька АЕС, як писав портал “Коментарі”, за крок від катастрофи.





Читайте Comments.ua в Google News
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl+Enter.

Новини