Зниклого суддю Чауса знайшли в Україні: що буде далі і хто може потрапити під удар

3 квітня в Молдові заявили про викрадення українського судді Миколи Чауса

Колишнього суддю Миколу Чауса, якого раніше викрали в Молдові, знайшли в Україні. Як можуть події розвиватися далі? Хто ризикує потрапити під удар в зв'язку зі справою Чауса?

Колишній працівник СБУ і консультант Комітету Верховної Ради з питань національної оборони безпеки Іван Ступак вважає, що в ситуації з колишнім суддею Миколою Чаусом українська влада знаходяться в цугцвангу, коли новий хід веде тільки до погіршення позиції.

"До ситуації, що склалася виникає маса питань, - зазначає експерт. - Починаючи з того, чому суддя вирішив здатися саме зараз - і закінчуючи тим, чому він знаходився зовсім один, без відповідної охорони, в селі, яке знаходиться всього в 70 км від кордону з Молдовою".

Іван Ступак нагадує, що керівництво України в особі президента Володимира Зеленського неодноразово заперечувало свою причетність до викрадення на території Молдови Миколи Чауса.

"Очевидно, що новина про раптову появу втікача привела в замішання Офіс президента. Тому СБУ отримала термінову вказівку будь-якими засобами приховати даний факт, навіть шляхом його "викрадення" у співробітників Національної поліції ", - припускає експерт.

На його думку, є три варіанти подальшого розвитку подій.

Варіант №1

Влада всіляко заперечувати факт сьогоднішньої появи Миколи Чауса в селі Мазурівка Вінницької області, звинувачуючи ЗМІ в поширенні заздалегідь неправдивої інформації.

Варіант №2

Микола Чаус, за погодженням з Офісом Генпрокурора, буде негайно поміщений в СІЗО СБУ в рамках раніше невідомого кримінального провадження. Таким чином його надовго ізолюють від суспільства. Даний хід дозволить Офісу президента отримати певний перепочинок і організувати тактику своєї оборони.

Варіант №3

Найжахливіший. Микола Чаус перетворився для влади країни в "чемодан без ручки", його перебування в країні тільки множить проблеми і не дає раніше запланованих вигод. Тому може реалізуватися ситуація, коли втікач зникне назавжди.

"Основною і єдиною політичною жертвою такого скандалу, очевидно, стане президент України Володимир Зеленський, - зазначає Іван Ступак. - На міжнародному рівні він отримає значне погіршення добросусідських відносин з Республікою Молдова, а всередині країни - черговий скандал рівнем не нижче "Вагнерагейта".

Адвокат, керівник Центру правового аналізу та дослідження політичних ризиків Михайло Дяденко підкреслює, що з правової точки зору ситуація Чаусом - досить сумна.

"Те, на що могло б розраховувати суспільство - ефективне і повне розслідування корупції в українській судовій системі і вищих ешелонах влади, - може не відбутися. Виходячи з неправомірних дій пов'язаних з викраденням Часуса з території Молдови і переправленням його в Україну, чистота процесуальних дій, які дуже важливі в будь-якому судовому процесі, залишається під питанням. Чаус має високі можливості уникнути покарання. І у нього немає ніякого інтересу допомагати розкриттю системи корупції в Україні, давати правдиві показання, здатні лягти в основу вироку, який встоїть в суді", - пояснює Михайло Дяденко.

Експерт не розуміє, кому і навіщо потрібно було викрадення Чауса. Адже все йшло до його екстрадиції, після чого все процесуально було б чисто.

"З публікацій в ЗМІ, в тому числі молдавських, зрозуміло, що до викрадення Чауса якось причетні співробітники українських спецслужб, - зазначає експерт. - І хотілося б отримати чіткі відповіді від нашої влади - що сталося, чия це була ініціатива, хто відповідальний за це і хто понесе покарання ".

Нагадаємо, на думку керівника Центру правового аналізу та дослідження політичних ризиків Михайла Дяденко, ситуація з т.зв. "Викраденням Чауса" надзвичайно скандальною для України, незалежно від того, хто зробив відповідні неправові дії.